ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.10.2021

[fb]
NOU TIMP CITIRE: 1 MIN

Sibiul — sub „cod roșu”

Bună!

Cu spuneau bătrânii: Am trăit s-o văd și pe asta. Mă refer la starea de cod roșu și certificat verde!

Weekendul acesta l-am petrecut în Sibiu pentru a-mi petrece timpul cât mai plăcut. In fiecare weekend in Sibiu este organizat cel puțin un eveniment cum a fost acum„maratonul internațional "la care au participat concurenți de toate vârstele inclusiv copii. Maratonul a avut ca scop adunarea de fonduri pentru anumite proiecte din zonă.

Mai nou in Sibiu poti sa inchiriezi trotinete electrice„Lime"care costa 50 bani minutul, trebuie să instalezi aplicatia si platesti cu telefonul.

Am vizitat statuia controversata a lui Samuel von Brukenthal montată in fata muzeului cu același nume, care nu deranjează cu nimic pe nimeni.

După ce am vizitat centrul istoric care este foarte frumos, am vizitat și piața agroalimentară Cibin unde găsești de toate inclusiv iepurasi, pasari exotice cat și pești de acvariu. Am vrut să văd oamenii cum se comportă sub cod roșu.

Dacă nu ne-am uita la stirile de la televizor totul ar părea normal, dar totul s-a schimbat cand am intrat in restaurant să mancam si a trebuit să prezentăm certificatul de vaccinare sau codul qr din aplicație. Nu mi-a venit sa cred când am văzut ca am fost singuri din restaurant, altă dată nu aveam loc.

Traim o perioadă ciudată care a început să împartă oameni intre vaccinați și nevaccinați, de aici lanțul horeca cât și turismul are numai de pierdut.

O zi bună tuturor!

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Sibiul totdeauna îți oferată ceva de vizitat.

[fb]
Trimis de nelu73👍 in 04.10.21 10:16:44
Validat / Publicat: 04.10.21 11:08:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SIBIU.
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Belgia Bulgaria Germania Grecia România

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nelu73👍); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P19 Piața Cibin

adsoscris / TELEFON [04.10.21 17:13:58] »

Oricum, din P1 nu rezultă decât că personalul restaurantului trebuie să fie vaccinat. Acesta servește masa. Noi, clienții care mâncăm acolo, nu suntem supuși restricțiilor.

Așa interpretez eu respectivul anunț.

Nasshu [04.10.21 19:39:44] »

@gpopa:

Așa interpretez eu respectivul anunț.

Poate pentru ca ai cautat (doar) greseala!

Eu l-as interpeta (si) asa :

1. (textul) puteti minca la noi fara grija, tot pesonalul este vaccinat, testat, sau trecut prin boala

2. (poza) trebuie sa scanam (si) certificatul (dumneavoastra)

nelu73👍scris / TELEFON [04.10.21 19:55:42] »

@Nasshu: Bună! Corectitudinea anunțului este undeva la mijloc. Noi suntem vaccinați și de bună credință, am avut pe telefon codul qr din aplicatia oficială. Cei care serveau la restaurant nu au avut aplicatia de verificare a codului nostru qr nici nu ne-au cerut actul de identitate. Era pe incredere și nici noi nu am stiut dacă personalul era vaccinat.

Oricum nu prea este ok, după cum am vazut si la alte restaurante și terase lumea nu se mai inghesuie. O seară bună!

nelu73👍