ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.09.2024
PREȚ ~270 lei
BUN

încărcat de pe telefon!

Huta Slavia, restaurant slovac

Fiind prin Sălaj în vizită la obiective, Sâmbătă (vezi impresii), ne-am propus sa mâncăm ceva deosebit. Documentarea era făcută de ceva vreme, nu avusesem drum prin zonă, de aceea tot amânasem drumul către restaurantul ăsta. Burgerul de bizon ne era targetul. Bizo'.

Carnea provine din Salonta, unde e cea mai mare fermă de bizoni din Europa. Proprietarul este același cu al restaurantului din Șinteu: Miroslav Iabloncsik, consul onorific al Slovaciei, în România.

Pentru a ajunge la Huta Slavia, restaurant faimos de la granița dintre Sălaj si Bihor, localitatea Șinteu, am băgat 66 km/ ~ 1h. Program 08-22. Restaurant cu specific slovac. Am intrat în zona restaurantului direct din DN1H, parcare găsind relativ repede. Parcarea nu este problemă, domeniul (am vazut ulterior) întinzându-se pe hectare. Restaurantul propriu-zis este alcătuit din două clădiri cu locuri puține la mese. Am sunat, dar rezervare nu am reușit să facem, persoana care ne-a răspuns la telefon spunându-ne că doar pe terase se pot găsi locuri. La noroc. Noi am avut chiar noroc, găsind loc lângă doi tineri unguri la o masă de 6 persoane. Masa chiar lângă drumul pietruit, mașinile si motocicletele venind-iesind in incintă. Mm, unii mai cu viteză, alții mai civilizat. Dar cum noi nu venisem sa facem pe figuranții, ci să mâncăm ceva desebit, doar am constatat praful ridicat.

Mese în jur de 20-30 buc poziționate afară. Ospătarele îmbrăcate tradițional slovac. Era aglomerație, duminică și ora prânzului fiind. Meniul ceva unic din punctul nostru de vedere. Pe lângă burgerii de bizon.... tocănița de bizon, păcintă slovacă de cartofi, ciorbă de varză murată cu hribi și cârnați, găluște slovace cu varză murată, etc. Mișto. Ne-am propus să mai venim.

Ospătara a venit relativ repede cu meniurile. Am comandat 4 burgeri de bizo', 3 beri la halbă PilsnerUrquel și o limonadă. Am retinut doar prețul la burger -54 lei. Cartofii ne-au fost adusi reci. Pentru că al meu cumnat e mai bun de gură și a făcut gălăgie la ospătară, iar ea a fost drăguță, ne-a fost adusă o farfurie plină cu cartofi prăjiti fierbinți. O oră/o oră juma a durat comanda. Am devorat burgerii, cartofii, am băut berea. Limonada a băut-o cumnatul. De, șofer. I-am vazut privirea mai pe oftică așa, bașca am făcut și mișto de el. Limonadă cu lavandă, mă? Aș mai fi luat o bere, dar am zis să fiu decent. Recomandare. Fiindcă este foarte aglomerat, comandați totul din prima, plus sare, ardei, accesorii, ce mai aveti nevoie. Dacă nu, o să stați mult și bine așteptând.

Urmărind oamenii ce plecau după masă la plimbare, am purcers si noi după ei. Așa am descoperit povestea slovacilor din Huta, un traseu turistic pe care ne-a plimbat vreo 2 ore si unde am găsit toata istoria slovacilor din Șinteu, de 250 ani. Am văzut ateliere de creație, moara pe apă, muzeul sticlei, fierarie, palincărie (văleu, pruneeee), povestea spicului de secară (batoza), precum și istoria primei fabrici de sticlă din România. Era la lume! Hamace și șezlonguri, locuri de joacă pentru copii. Un lac pe care turiștii și localnicii se plimbau cu bărcile și hodrobicicletele, o intresantă peșteră artificială cu o poveste superbă la bază, măgari și oi în mediu natural, la fel și porci, utilaje agricole restaurate, ce mai, un adevărat arsenal turistic.

Plimbarea ne-a făcut bine la digestie, la relaxare, chiar creându-ne acea stare de vacanță de care aveam mare nevoie.

Recomand din toata inima? Ce mai! Locul este belea de interesant atât din punct de vedere cultural, natural, cât și gastronomic. Mm, buni burgerii de bizo'!

Trimis de vladix18 in 30.09.24 10:24:22
Validat / Publicat: 30.09.24 11:35:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ALEȘD [BH].

VIZUALIZĂRI: 156 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vladix18); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P17 Huta Slavia

[30.09.24 11:34:58]

Mutat în rubrica "Unde mâncăm în zona Aleșd?, ALEȘD [BH]" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: Unde mâncăm? - alte restaurante în jud Mureș]

webmasterPHONE
[30.09.24 19:03:10]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

• SOCIALs