ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.08.2024
ÎNSCRIS: 28.05.10
AUG-2024
Familie

Makarska si altele - 2024

Sincer sa fie nu ma prea m-as fi ‘’inghesuit’’ la scris, dar pentru ca nu am gasit informatii recente si a trebuit sa le caut prin alte surse am zis ca nu strica o actualizare pentru aceasta destinatie.

Am fost in Makarska in perioada 11 – 21 august 2024.

Drumul: fiind din Pitesti am ales pina la urma varianta Bosnia/Serbia. Cca 96o km din doua bucati.

La dus am mers pe Uzice-Visegrad – Sarajevo, la intoarcere pe partea dinspre Muntenegru pina la Visegrad de unde a fost acelasi drum ca la ducre. Desi nu este o distant de speriat se parcurge in timp mare datorita vitezei mici de deplasare. Prin Bosnia peisajele sunt superbe, prin Serbia la fel (apropae de granite cu Bosnia). Mare atentie la politia din Serbia – nu pleci de acolo pina nu platesti amenda. Pe Bosnia nu am interactionat cu ei. Am mers cu IGo si Waze in paralel. Igo mi-a semnalizat camerele fixe, Waze pe cele fixe si echipajele de politie. Date celurare am avut incluse in bonament gratis de la Vodafone pentru toate tarile, dar se poate folosi DIgi (cine are), tarifle pentru internet fiind mici spre foarte mici, la ceilalti operatori faci credit la banca daca folosesti datele celulare prin Serbia/Bosnia

Am alimentat cu motorina si in toate tarile. Bosnia mai ieftin ca la noi (sub 7 lei), Serbia un pic mai scump (spre 8 lei), Croatia preturi cam la la noi la motorina (benzina si gpl mai scumpe).

Cazarea: MARE atentie la cazare. Doar primul rand de vile/hoteluri se poate spune ca sunt pe teren plat. De la al doilea rand inseamana panta/scari = urcus destul de accentuat. De multe ori nu exista scari/poteci intre strazile terasate asta insemand dublarea distantei sau ‘’a limbii scoase’’ pentru unii sau kilograme mai putin pentru altii. De asemenea PARCAREA mi se pare un must see (asigurata de cazare) pentru ca este o statiune foarte aglomerata si pe linga ca nu gasesti locuri de parcare vara costa minim 2 euro/ora ( se plateste in intervalul 7 -22) , ATENTIE se plateste doar cu monede, aplicatia/sms fiind valabila doar pentru numere de telefon locale.

Plaja: eu am stat numai in statiune, plaja lunga DAR ingusta ceea ce inseamna AGLOMERATIE. La ora 8:45 cand ajungeam pe plaja era déjà ocupata cu prosoape in proportie de 98%, la ora 10 cu greu puneai o batista pe plaja. Deci predominant = propop, recomand totusi niste prosoape mai groase sau alte chestii pentru plaja pentru ca nu este nisip (pietre gen margaritar) si la un moment dat cred ca se imprima pe piele. Exista din loc in loc si sezlonguri dar costa, evident intre 10 si 14 euro bucata la care se mai adauga – daca vrei – umbrela intre 4 si 8 euro bucata. Preturile sunt pentru inchirierea lor toata ziua. Pot sa stea si goale nu se atinge nimeni de ele. Avantajul plajei este ca 80% este sub pini si pina pe la 14 deranjeaza soarele. Toalete aproape inexistente pe plaja, dusurile costa 0,5 euro / 30 secunde.

In apa la mal margaritar sau pietre, nisip la adancimi mari. La 3-4 metri de mal apa nu mai atingeam fundul apei. Obligatoriu papuci speciali de apa/plaja.

Restaurante: in primul rand linga faleza si in centru fara numar, n-as putea spune ca pentru toate buzunarele. Sus pe deal aproape inexistente. NOi am mancat doar un restaurant linga piateta din centru care era mai retras si mai linistit. Pe faleza sunt foarte aglomerate + traficul turistilor = agitatie nedorita in timpul mesei. Preturile cam pe la toate sunt aproximativ la fel. Pe noi (4 persoane) o masa de seara insemand 4 feluri principale (din care cel putin unul peste – de captura, ca altceva nu prea am vaxzut prin meniuri) + 1 bere + 1 coctail + 200ml de vin + 2 sucuri si o sticla de apa ne costa in medie undeva spre 95 euro (as spune destul de scump, in Serbia aceeasi masa m-a costat pina in 60 euro). Pentru pranz, pe faleza exista si variata de fast food (nu foarte diversificata) destul de scumpa si asta (gen 9 euro/hamburger, 6 euro o tortilia, 3 euro o felie de pizza).

Aprovizionare:Aici nu e de speriat. Au citeva supermarketuri dar si o multime de magazine gen “la doi pasi ‘’ imprastiate prin toata statiunea. Tommy, Konzum, Studenac, Lidl, Kaufland + ceva intreprinzatori locali. Exista si piata, nu am fost nu stiu preturile de acolo. Au si un mic mall dar oferta e mica si preturile/produsele la fel ca pe la noi, fiind statiune /vara nu cred ca exista sanse de ceva oferte.

De facut in zona: Discoteci nu am vazut, pe faleza exista insa citava baruri cu muzica/pileala si erau destul de pline.

La capitolul excursii noi am fost la Krka National Parc (40 euro intrarea/adult) youtube, la Sky Walk (8 euro de persoana, masina gratis) aici chiar recomand sa mergeti – mare parte din drumul pina acolo il puteti vedea aici youtube, Sanctuarul Verpic (gratis). Se mai poate merge in Split sau Dubrovnic (noi am fost cu alta ocazie). In alta zi am mers in Bosnia la Medugorje, Mostar si cascada Kravica youtube (aici se poate sta o zi intreaga pentru ca exista restaurant si se poate face baie). Traseul pentru vizitarea Bosniei a insemnat (dus intors) cca 250 km. Plecat dimineata intorsi seara. Se mai faceau iesiri pe mare, pretul fiind undeva la 50 euro/persoana cu o masa inclusa fara bauturi. Noi nu am mers pentru caerau vapoare mari si agglomerate si nu opreau in mijlocul marii pentru baie.

IN rest toata faleza e impinzita de vanzatori de excursii, bani sa fie ca oferta este bogata (inclusive buggy, atv, scuba, etc)

Cam astea imi vin in minte acum, pesemne ar mai si alte de spus dar in cazul in care exista si alte intrebari punctuale pot raspunde ori aici ori in privat.

Pe noi 4 persoane de cand am plecat de acasa pina am ajuns indarat ‘’afacerea’’ ne-a costat cca 5000 euro: 12 nopti – 10 Croatia / 2 Serbia + tot ce am mai cheltuit (taxe, combustibil, mancare, restaurant, mici suveniruri, etc)

p.s. aici intra si amenda primita in Serbia pentru lipsa centura (5000 RSD platiti pe loc la Posta) :))

In zona nu as mai merge a doua oara, nu ca nu mi-a placut, ci pentru ca as vrea sa vad si alta parte din Croatia. Ma gandesc la anul pentru partea de nord spre Italia sa pot ajunge si la Plitvice.

Sa aveti vacante frumoase si linistite!

Trimis de Nasshu in 25.08.24 12:59:35
Validat / Publicat: 25.08.24 13:32:25
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CROAȚIA
  • Alte destinații turistice prin care a fost: retretg

VIZUALIZĂRI: 470 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Nasshu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P16 Imagine capturata de pe plaja

[25.08.24 15:23:27]