ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.01.2020
DIN: Craiova
ÎNSCRIS: 29.08.12
JAN-2020

Hai la masa!

Pana acum cateva luni eram intre cei ce nu scriau despre locuri unde se mananca bine, intretimp mi-am schimbat optica si consider ca sunt foarte utile aceste articole. In plus am gasit un local care mie mi-a intrat la suflet, culmea desi trec des pe langa el l-am ignorant complet pana acum. Probabil a avut dreptate Dana2008 cand a spus ca obisnuinta ne face sa mergem in locuri cunoscute.

Sa incepem cu adresa: Strada Alexandru Macedonski, nr. 1, Craiova Telefon: 0771 732 230. E vorba de restaurantul EXCELSIOR. Pozitia este foarte buna, aproape in central orasului, imediat langa Jandarmerie.

Restaurantul este intr-o cladire veche care a fost renovata, am trecut multi ani pe langa aceasta cladire si ma miram cum de este lasata in paragina, am gandit ca trebuie sa cada pentru a face loc unui bloc. Apoi am vazut ca se lucreaza la ea, a aparut un restaurant, de fapt in zona mai sunt restaurante in case vechi. In general e vorba de localuri cu “pretentii” care insa pe mine m-au dezamagit uneori neexistand o corelare pret-servicii. M-am gandit ca este tot un astfel de local.

La un moment dat am ajuns cu treburi la terasa localului, pana sa termin ce aveam de rezolvat am aruncat un ochi in jur si pe meniu. Surpriza a fost mare cand am vazut niste preturi mai mult decat decente fapt care m-a facut sa imi propun o vizita “de lucru”. Vara a trecut nu am ajuns la terasa, care arata super din strada, mai ales seara cand treceam pe acolo.

Vine anotimpul ploios, printesa are niste cursuri in zona, eu si mami trebuie sa ne omoram timpul, revad firma EXCELSIOR astfel ca ii propun doamnei sa bem o cafea acolo.

In cladire nu intrasem niciodata, am fost placut surprins inca de cand am deschis usa. Ora nu era chiar potrivita pentru masa totusi existau ceva clienti. Imediat o chelnarita ne-a gasit o masa de 2 persoane. Culmea este ca in decurs de o luna jumatate am fost de 4 ori si am dat peste aceleasi 2 fete, or fi singurele angajate care servesc la mese? Nu au existat obiectii cand am luat un cappuccino si o bere. Servirea promta, cappuccino excelent, a spus mami, atmosfera foarte placuta.

O mica descriere a locatiei: cum intri ai in fata barul, garnisit cu sticle de bauturi, apoi in stanga si dreapta sunt camerele in care au fost puse mese si scaune. Sunt de la mese de 2 persoane pana la mese de 8-10 locuri, canapele, fotolii si scaune foarte commode. Peretii sunt o parte tencuiti o parte netencuiti creind un joc foarte placut privirii. Locul este foarte curat, inclusive la baie.

Pentru ca este un restaurant totusi ar fi bine sa va faceti o idee de preturi, am fost cu alta ocazie si un platou cu carnuri+ cartofi, 2 portii de bruschete, o salata greceasca mare, o pizza, o limonada, 2 Hugo, 3 sucuri, 1 Campari orange, 2 Cuba libre au facut 275 lei, mancarea nu am reusit sa o dovedim toata desi am fost 5 persoane. Produsele au fost foarte bune.

In general seara am vazut ca este destul de plin. O problema este lipsa locurilor de parcare, se parcheaza masina pe trotuar, dar fiind langa unitatea de jandarmi ziua nu prea e loc.

Mie imi place foarte mult si avand in vedere ca printesa merge saptamanal in zona sigur vom mai ajunge si noi pe acolo. In plus fetele deja ne cunosc astfel ca ne simtim deja ca unii de ai casei :).

Trimis de nrs † in 15.01.20 10:58:23
Validat / Publicat: 15.01.20 13:58:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CRAIOVA.

VIZUALIZĂRI: 2099 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nrs †); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Zoazore [15.01.20 16:56:42] »

@nrs: Văzuși cum apar surprize plăcute de unde nici nu te aștepți? Mai duceți-vă pe acolo și, de ce nu, poate mai descoperi câte ceva nou!

Mulți ani fericiți familiei tale frumoase! Și ție, normal!

nrs † [15.01.20 20:21:29] »

multumesc pentru urari!

mishu [25.03.20 20:33:04] »

@nrs: Hai la masa! Hai ca vin! faci cinste? Frumos si sa va fie de bine, felicitari, votat cu mare drag.

nrs † [26.03.20 06:49:08] »

da, fac eu cinste!

mishu, Zoazore