ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.05.2010
DIN: Pitesti
ÎNSCRIS: 07.08.08
DEC-2009

Uneori este greu sa-ti amintesti....

Uneori chiar este greu sa-ti amintesti, refuzi sa te gandesti, cel putin o perioada la locuri care ti-au placut enorm, in care te-ai simtit bine, in care ai petrecut clipe minunate alaturi de familie si prieteni.

Credeti-ma, m-am hotarat greu sa scriu aceste randuri. Am fost in mai multe randuri la Ranca, in acelasi loc de cazare si ne-am simtit excelent. Am revenit de fiecare data cu mare placere si chiar planuiam sa mai facem o iesire, dar... nu se mai poate. Erau sase cabane identice, din busteni, care au ars in intregime, toate sase, in cateva ore

Erau facute cu atata bun gust, se vedea si se simtea ca fusesera construite cu mare drag. N-ai fi zis ca erau de inchiriat, parca erau facute doar pentru proprietar, pe care il cunosc de cativa ani. Stiam cat iubea cabanele, erau oaza lui de liniste, statuse aproape numai pe santier cat s-a lucrat. A fost unul dintre cele mai grele momente din viata mea sa dau ochii cu el dupa dezastru.

Una dintre marile probleme ale statiunii Ranca este aglomeratia mare de pensiuni si vile. S-a construit mult si haotic, cel putin asta a fost impresia mea de turist. Daca adaugati lipsa unor drumuri practicabile in totalitate iarna, lipsa hidrantilor si mai presus de toate incompetenta si nepasarea autoritatilor - luati in considerare ca amicul nostru a ajuns de la Pitesti la Ranca inaintea pompierilor, aveti reteta perfecta pentru un dezastru.

N-as acuza proprietarii de pensiuni si vile pentru aceste inconveniente, chiar nu sunt din vina lor.

Noi ne-am simtit excelent in acele cabane. Se inchiriau cu totul (adica puteai inchiria doar toata cabana, fiecare dintre ele), aveau cate trei dormitoare (fiecare cu baie, televizor, mobilier din busteni), living mare cu o parte dotata cu aragaz vitroceramic, frigider, vesela, tot ce aveai nevoie sa-ti pregatesti masa in cinditii super. Trebuia insa sa vii aprovizionat fiindca din Ranca nu ai de unde sa cumperi aproape nimic.

Peisajul... extraordinar este putin spus. Te cam lasa fara replica si din fotografii, dar sa-l vezi in realitate...

Nu stiu cand si daca am sa mai ajung la Ranca... Probabil ca va trece ceva vreme... Sigur ne va fi dor de cabane, tare dor...

Trimis de IUBONI in 31.05.10 11:15:14
  • A fost prima sa vizită/vacanță în RÂNCA

VIZUALIZĂRI: 1191 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (IUBONI); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 La plimbare prin Ranca, spre partie. Ca mai aveam multa treaba...

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[31.05.10 11:45:05]

ma tem ca stiu (oarecum) despre ce vorbesti. a fost si la TV, in iarna, prezentat dezastrul.

totusi, nu-s (eu personal) de acord cu faptul ca proprietarii nu au nicio vina. pai atunci cand construiesti fara a lasa macar o palma de loc intre "drum" si "gard"... sa ma ierte Dumnezeu, dar e doar o nenorocire care asteapta sa se petreaca.

si asta in special iarna, cand o buna parte din carosabilul si asa insuficient este ocupat de troienele de zapada. pe care (tot dupa umila mea parere) nu (numai) autoritatile au datoria sa le curete. adica astia baga plugul, da' ultima lopata, ca sa fie cat de cat "practicabil" drumeagu' ala, nu tot proprietarii ar trebui s-o dea?!

asta ca sa nu mai vorbim de asigurare...

IUBONIAUTOR REVIEW
[31.05.10 12:08:26]

Dragos, nu am spus ca proprietarii nu au nici o obligatie.

Dar drumul pana sus, strada principala, reteaua de apa pentru hidranti, indicatoarele de acces in obligatia cui intra?! Si celor care au construit cum spui tu cine si de ce le-a dat autorizatii de constructii? Cand stii ca ai in jurisdictie o asemenea statiune n-ar trebui sa te asiguri ca ai masini de pompieri utilizabile si nu trebuie sa aduci de la multi kilometri?!

Nu sunt genul sa astept sa faca altul ceva pentru mine si nici amicul nostru nu este, crede-ma, dar din pacate sunt lucruri care nu depind, oricat ne-am dori, de noi.

spezam
[20.06.10 13:30:21]

Mare pacat de o asemenea pierdere. Trebuie sa fie cumplit sa-ti vezi atata munca arzand in cateva ore. Si daca nu erau nici asigurate...Of!

IUBONIAUTOR REVIEW
[12.07.10 02:18:10]

Pentru spezam

Scuze pentru intarzierea cu care iti raspund, dar acum am vazut ecoul tau.

Sa stii ca este cumpli si amicul nostru a trecut printr-o extrem de grea. A suferit un soc, iti dai seama, chiar iubea acel loc, din tot sufletul lui si asta se simtea in fiecare centimentru din cabane.

Sper ca nimeni sa nu mai treaca prin asemenea momente.

Multumesc si inca odata scuzele mele de intarziere.

spezam
[12.07.10 13:40:11]

Stai linistita, banuiesc ca nu stai cu ochii lipiti toata ziua doar pe calculator. Am ajuns si noi la Ranca si m-am gandit deseori la cel caruia i-au ars cabanele. Toti stiau de ele, de cat de frumoase erau si ce pacat ca au ars. Sper ca domnul respectiv a reusit sa depaseasca momentul asta groaznic!

IUBONI, spezam
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Rânca: