ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.03.2018
ÎNSCRIS: 30.03.10
MAR-2018

Carpaccio, un loc drăguţ

Am ajuns la plesneală, dorea domnul C să mănânce ceva uşor dar să nu aştepte mult comanda. Nu mâncase nimic la prânz, deci o gustare înainte de degustarea de la Întâlnirea AFA 2018 era musai pentru el.

Foarte aproape de hotelul Parc - vezi impresii, lângă hotel Transilvania - vezi impresii, în Piaţa Iuliu Maniu nr 2, Carpaccio este un restaurant micuţ, modern, cu personal tânăr şi amabil.

Mesele erau puţine, vreo 11, câteva erau ocupate, restul îşi aşteptau clienţii. Scaunele erau confortabile, canapelele la fel.

Pardoseala era parchetată, pereţii erau îmbrăcaţi cu lemn, în partea dreaptă peretele era acoperit cu sticle de vin, o adevărată expoziţie.

Meniul era subţirel, preţurile erau normale pentru un asemenea loc central.

O pizza avea preţuri cuprinse între 23 şi 31 lei, un sos de roşii 3 lei

Piept de pui la grătar 19 lei

Piept de curcan 23 lei

Muşchi de vită 65 lei

Muşchi de porc 30 lei

Campari 10 lei

Bere 7 lei

Un pahar cu vin 11 lei

Am comandat o pizza pentru domnul C, o limonadă tot pentru el, un Campari pentru mine, nota de plată a fost 55 lei. Acceptabil zic eu, având în vedere că pizza a fost uriaşă, l-am ajutat şi eu şi tot a mai rămas o felie. Pizza a fost Supremă, adică a avut de toate, foarte bogată dar şi foarte gustoasă.

Am uitat să fac poză, nu era pizza mea şi n-am dat importanţă, dar... am pozat felia rămasă.

Wi-Fi nu am verificat, toaletele nu le-am vizitat.

Restaurantul dispune de un loc de fumat dar și de o terasă frumușică.

Per total eu am fost mulţumită, este un loc foarte plăcut, curat, timpul de aşteptare a fost scurt, eu am ieşit la o vorbă cu colegii iar domnul a butonat FB-ul până a sosit pizza.

Trimis de krisstinna in 22.03.18 09:41:39
Validat / Publicat: 22.03.18 10:43:43

VIZUALIZĂRI: 2014 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Carpaccio Alba Iulia

elviramvio
[22.03.18 11:30:35]

@krisstinna:

I-am dat și noi târcoale joi, părea pustiu așa că am poposit la Transilvania. Chiar e apetisantă pizza sau ce a rămas din ea.

[22.03.18 13:42:11]

@elviramvio: Nici când am fost noi nu era prea plin, adică era mai mult gol dar era foarte aproape de Parc și eu eram pe fugă, așteptam preparatele de la Bucuresti, domnul C trebuia sa pape rapid din cauza diabetului, am riscat și am constatat că prețurile sunt mult sub centrul nostru vechi din capitală.

Mie nu-mi ardea de mâncare, când am emoții nu pot mânca nimic astfel încât vineri am stat mai mult nehranită, m-am alimentat cu apă și cu câteva (extrem de puține) chestii de la degustări.

Mulțumesc de vizită

ANILU
[22.03.18 14:17:47]

@krisstinna: Am remarcat şi noi Carpaccio, dar vroiam câte o ciorbă, iar de afară părea un bar şi nu am mai intrat.

Aşa că ne-am ţinut după Nasshu că ştia el un loc mai ieftin cu mâncare proaspătă, la Căţeaua Leşinată cum l-a numit el.

A fost ok, din ce ne spui tu şi din poze arată bine. Domnul C şi-a potolit foamea şi cred că la momentul ăla asta conta.

Poza 10 am votat-o pentru unghiile tale tricolore

Să auzim de bine şi să ne revedem sănătoase.

Toate cele bune.

Zoazore
[22.03.18 15:02:04]

@krisstinna: Aici am baut eu, joi seara, Nenea Iancu nefiltrata. 12 lei / 500 ml. Se putea si mai rau!

Ca si local, mi-a placut, dar preturile mi s-au parut mari.

Am mancat alaturi, la "Bucatarul meu". E o autoservire curata, micuta cu o mancare grozava si foarte ieftina. Nu am poze, deci NU voi scrie despre ea.

sa va fie de bine!

[22.03.18 15:47:28]

@Zoazore: ai mâncat la aceeași ''cățea leșinată'' unde am mancat și noi!

Pontul cu locul l-am primit joi seara de la @ioana74, preturile fiind destul de piperate la Carpaccio.

Nenea Iancu nefiltrata. 12 lei / 500 ml. Se putea si mai rau!

Cred că în viața mea nu am ''legumit'' o bere ca pe asta. Vorba lui Ovidiu am sorbit-o încet cu paiul

[22.03.18 16:31:57]

@ANILU: Știam de autoservirea “Cațeaua leșinată” dar domnul C are oroare de autoserviri, el e mai fițos, copilul îi seamănă, rugămintea lui a fost clară: fără împinge tava, vreau ceva elegant.

L-am “aranjat” bine, i-am îndeplinit dorința , chiar și a doua zi când a rămas interzis la restaurantul fițos fără ospătari

Da, unghiuțele mele erau pe FB încă de vineri, nu știu cine le-a postat acolo, știu că mi-a spus cineva (nu știu cine, am uitat) că vrea sa îmi pozeze unghiile

Menționez că eu nu dau bani la mani, pedi sau alte prostioare, le pictez singurică

Te pup dulce

[22.03.18 16:48:12]

@Zoazore: Auzi, poți sa scrii și dacă nu ai poze, notele, impresiile contează foarte mult.

Repet încă o dată: restaurantele sunt obiective mai importante decât orice obiectiv turistic (părerea mea). NU poți face nimic dacă nu te răsfeți un pic in vacanță, dacă nu te alimentezi cu energie.

Mai ales “cateaua leșinată” e musai sa fie luată in seamă, are prețuri foarte bune și totul e proaspăt.

Bere de 7 lei nu puteai servi ?

Mulțam de vizită

[22.03.18 16:51:59]

@Nasshu: De, te-ai aruncat la nenea Iancu, un Ciuc de 7 lei, 330 ml, nu aluneca pe gât? Erai răcit, nu trebuia sa bei alcool

Sa vii la noi in centrul vechi, dai pe o apă mică 15 lei iar pe o pizza medie și golașă 35 lei

Nu a vrut domnul C la Căteaua leșinată

Zoazore
[22.03.18 18:34:51]

@krisstinna: Ar fi pentru prima oară-n viața mea de AFA-istă când aș scrie fără poze! Nu mai știu dacă @DOINITA a făcut poze. Sau @lenti...

Eu am mâncat pe repede-nainte, că-l lăsasem pe @Nasshu planton la Transilvania și era și-aproape de ora-nchiderii!

Cât despre bere... Mi-a făcut @Nasshu poftă.

[22.03.18 19:27:26]

@Zoazore: Noi suntem martori, noi te credem

Totul are un început, se mai întâmplă sa uiți sa faci poze, am pățit-o și eu, n-ai văzut ca am o poză cu triunghiul rămas?

Mă amuzasem afara la o țigară cu familiile @mariana07 și @kelyboy

[22.03.18 19:32:12]

@krisstinna:

un Ciuc de 7 lei, 330 ml

n-aveau paie ptr 330, doar din ălea ca la MC... de bei Cola din prima!

Aș fi baut un vin, dar la ce prețuri (=> 120) aveau, cred că le țin la învechit

Am luat în schimb o apă minerală (250ml) de nevoie era mai scumpă ca Ciuc-ul

Mâncarea nu mi s-a părut exagerat de scumpă ca preț, ci cam lipsă la gramaj

Am luat un ''secret'' și secret a fost Noroc că Ana era la cură și i-a mai rămas un pic de verdeață ( salată).

[22.03.18 19:34:09]

@Nasshu:

[22.03.18 19:43:45]

@krisstinna: prima optiune a fost ''FRAȚII'' dar era full! Era poziționat lângă Profi! Mai o bere, mai o pâinică, e mai la îndemână, dar așa după colț - central - era mai greu, mă vedea lumea cu punga PROFI!

[22.03.18 20:16:38]

@Nasshu: Și noi am intrat cu pungile de la Profi in pizzerie , dar aveam doar whisky și cola pentru domnul C, eu am uitat acasă tăria, eram preocupată cu degustările

teona
[23.03.18 01:52:49]

Pe principiul, un pic de rasfat nu strica niciodata, cred ca ce ati mancat si baut au intrunit punctele maxime. Ambientul placut. Iar pizza chiar... mi-a facut cu ochiul.

[23.03.18 10:16:41]

@teona: Da, așa e, ai dreptate, mai ales in cazul domnului C. Eu caut mereu să-i fac surprize plăcute, uneori chiar reușesc

ANILU, elviramvio, teona, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Alba Iulia?: