ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.04.2010
DIN: Sannicolau Mare
ÎNSCRIS: 24.07.08
APR-2010

Restaurant Valea Mariei - Bucatareasa-i o comoara!

Restaurantul se afla, in incinta pensiunii cu acelasi nume, la parter, in partea stanga, cum intri! Este administrat de o familie tanara, priceputa si ambitioasa, familia Maria!

De obicei vin clienti sa serveasca masa, sau alte bauturi si de la pensiunile din jur!

Asezarea pensiunii intr-un cadru natural de exceptie, face ca privelistea de la ferestrele restaurantului, pur si simplu sa-ti taie respiratia! Daca ma intrebati ce mi-a placut cel mai mult din dotarile restaurantului... o sa va raspund strengareste, ca... fereastra rotunda si mare, care dezvaluia un peisaj superb catre releul RTv! Acela era si locul pe care mi l-am ocupat, la masa, din prima zi!

O sa continui cu descrierea restaurantului, iar apoi cu preparatele culinare, bauturile si... servirea!

De la intrare te intampina pe usa un afis, care te atentioneaza ca este interzisa consumarea bauturilor alcoolice din afara restaurantului! Probabil hotararea aceasta a venit in urma mai multor tentative a unor consumatori autohtoni, certati cu bunul simt!

Restaurantul are doua saloane, primul este cel mai spatios si este destinat pentru servirea mesei persoanelor nefumatoare, iar celalalt, mai micut pentru cei care doresc sa fumeze! Cele doua saloane sunt despartite printr-un perete de sticla! De peste tot poti admira in zare crestele inzapezite ale Muntilor Parang. Si soarele, care imbratiseaza generos toata valea, unde este asezata pensiunea, printre brazi!

Mobilierul restaurantului este confectionat din lemn de brad, in stil traditional montan. Candelabrele au un model deosebit de frumos, sunt creatie proprie, dupa cum ne-a marturisit proprietarul! Tot acolo au si un acvariu, in care crapii innoata linistiti, nebanuind ca vor ''ateriza'' in farfuriile noastre.

Restaurantul are o capacitate in jur de 40 locuri. In ambele saloane se poate privi la televizor LCD si beneficia de internet wireless! Eu mi-am petrecut mult timp aici, ca ma simteam bine, mai veneau si alti turisti si mai socializam!

Farfuriile - personalizate, erau foarte dragute, confectionate dintr-un portelan fin si cu o forma deosebita! Totul foarte curat, ordonat, cu bun gust.

Cel mai mult imi placea la micul dejun, cand razele soarelui patrundeau prin ferestrele generoase si dadea o atmosfera placuta! Am pregatit vreo 30 de fotografii ca sa va conving, in primul rand pe cei care abia asteapta sa ajunga aici si m-au rugat sa ma grabesc sa pun acest review.

Servirea, de obicei o face ospatarul, dar in perioada in care eu am fost acolo, era in concediu medical. Ii tinea locul bucatareasa, doamna Ani, si se descurca de minune. Mentionez faptul ca am fost in timpul saptamanii, cand nu erau decat cateva camere ocupate. Deci avea timp din belsug pentru fiecare sa ne rasfete cum stie ea!

Barul era destul de aprovizionat, cu bauturi autohtone, cat si straine. Pretul, atat la preparatele culinare, cat si la bauturile alcoolice si racoritoare mi s-a parut rezonabil, uneori cam mic, comparativ cu alte statiuni de munte din tara. Bineinteles ca am afirmat acest lucru, tinand cont si de cantitatea din farfurie, care era suficienta pentru un infometat, care ar fi venit de pe partie, sau dintr-o drumetie!

Ce pot sa va spun... decat ca totul a fost delicios! Pe langa dragostea mea pentru calatorii, gastronomia este una dintre celelalte pasiuni ale mele! Am savurat absolult tot ce am consumat in cele 5 zile cat am stat in Ranca! Am incercat sa degustam din toate preparatele care ne faceau cu ochiul din lista de meniu.

Vreau sa va amintesc ca daca optati sa luati toate 3 mesele, ar costa 50 de lei pe zi, dar beneficiati de o reducere de 10%. Daca nu, puteti lua doar micul dejun si cand vi se mai face foame, comandati ce doriti! Veti fi surprinsi in mod placut uneori, cand vi se va oferi din partea casei o farfurioara de placinta cu branza, o clatita, o limonada sau o carafa cu vin de casa! Nu doar in Grecia se intampla acest lucru, ci si pe plaiurile mioritice!

Micul dejun era de fapt mic, doar... cu numele, ca era de fapt... imparatesc!

Fara sa exagerez nici un pic! Si costa doar 10 lei.

De obicei, era in sistem bufet suedez, dar datorita faptului ca erau prea putini clienti in perioada cand am fost noi, se servea la portie. Aproape niciodata nu reuseam sa terminam tot din farfurie! Si consta in gustarea rece, formata din: unt, gem (de obicei de fructe de padure), diferite mezeluri, branza, cascaval, slanina, masline si salata de icre. Apoi continua cu gustarea calda, care era diferita in fiecare zi: o zi ochiuri de oua, o zi omleta cu sunca, o zi cascaval pane! Pe langa toate acestea, era compotul, ceaiul si cafeaua!

La pranz, mi-au placut in mod deosebit ciorbele de perisoare din piept de pui si supa de pui cu taitei de casa, altfel facuta decat la noi in Banat, unde este patria supelor!

Dintre mancarurile traditionale, tochitura gorjeneasca este foarte buna, mai ales daca este stropita cu putin zaibar la carafa! . Pastravul servit la una dintre cine, mi-a demonstat inca o data ca bucatareasa este foarte priceputa!

La desert am servit clatite cu inghetata si placinta cu branza.

Un alt aspect pe care vreau sa-l evidentiez - este ca in bucatarie muraturile se prepara dupa o reteta proprie si sunt nemaipomenite. La fel si siropurile si dulceturile sunt facute tot aici, nu cumparate! Tot acolo se prepara pe loc si limonada de lamaie! Painea, daca va imaginati ca e din comert, o sa va'nselati! Tot doamna Ani o face acolo! E o comoara! Sincer - nu stiu cum aceasta femeie reuseste sa le faca pe toate atat de bine si in timp util! Cred ca sigur face... vreo ''magie''! Sau... salariul primit o motiveaza! Adevaraul este ca din discutiile purtate, cand ii mai ramanea un moment liber, am inteles ca a lucrat multi ani intr-un mare restaurant din Targu Jiu. Deci experienta indelungata in arta culinara isi spune cuvantul!

Pe langa talentul in ale bucatariei, as vrea sa va spun ca i-am admirat faptul ca intotdeauna era o prezenta proaspata si placuta, intotdeauna ne primea cu zambetul pe buze, intr-o tinuta impecabila (amanunte foarte importante pentru Georgiana, chiar definitorii, pentru cineva care lucreaza in alimentatia publica)! Ti-era mai mare dragul sa mananci din mana ei! De aceea am innebunit-o si cu fotografiatul cat am stat acolo, ca m-a incantat!

Daca vor citi vreodata acest review proprietarii acestui restaurant, as vrea sa stie ca atunci cand ei lipsesc de acolo, nu trebuie sa-si faca absolut nici o grija, deoarece totul merge ca pe roate la Restaurantul Valea Mariei!

Si as vrea sa le spun ca le multumesc pentru tot!

Iar voua, celeor care cititi aceste randuri... va spun ca este primul meu review despre un restaurant!

Ce ziceti? ... m-am descurcat???

Trimis de georgiana in 30.04.10 14:20:29

VIZUALIZĂRI: 4625 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Supa de pui cu taitei de casa

presario
[30.04.10 14:47:02]

Bine tu gEorgiana, m-ai terminat cu clatitele astea cu inghetata.

Ma duc si eu.

Ti-am dat votu' 1, ca sa-ti mearga bine tot week-endu'.

[30.04.10 14:49:27]

Multumesc... colega!

week-end fain si tie! Stai sa le vezi si-n poze,dar dupa ora 16 le pun ,ca sunt la lucru si aici am netul cam slab!

[30.04.10 14:53:06]

redenumit sectiunea in "Restaurante, terase, etc in zona Ranca-Novaci" - sectiune in care vom grupa toate eventualele review-uri viitoare pe aceasta tema.

david
[30.04.10 15:08:32]

Numai ce am terminat de mancat in oras, ajung la birou deschid review-ul tau si intalnesc tot mancare.

Un desert virtual , totusi ar merge.

Valentina69
[30.04.10 15:38:09]

Bravo Georgiana super review, se vede ca v-ati simtit bine si noi abia asteptam sa mergem

[30.04.10 15:39:04]

Tot acolo au si un acvariu, in care crapii innoata linistiti

ai naibii păstrăvi! ce mult s-au putut schimba de când amfostacolo!

şi ai uitat să spui că şi slăninuţa de la micul dejun, e tot producţie proprie şi e delicioasă!

în rest, e ok; te-ai descurcat.

danaches2003
[30.04.10 15:46:06]

Ma bucur sa aflu lucruri atat de frumoase despre aceasta pensiune deoarece vom ajunge si noi curand si este o fericire sa stim dinainte ca nu avem de ce sa ne facem probleme legat de ce vom gasi la fata locului. Pacat ca nu ati incercat si papanasii. As fi vrut sa stiu cum sunt... Aveti un vot pentru fotografiile pe care le asteptam cu nerabdare...

[30.04.10 15:54:47]

@Dragos,

Te asigur ca nu mai au pastravi in acvariu, ci sigur crapi!

Vei vedea in curand si poza si te vei convinge ca macar atat stiu si eu, la varsta mea, cum arata un pastrav sau un crap!

Vezi... vremurile se mai schimba!

[30.04.10 16:07:00]

@danaches2003 las' ca i-am incercat noi! am si poze...

@georgiana - pai daca vremurile se schimba, de ce-ar ramane pestii mai prejos?!?

[30.04.10 16:21:51]

@Dragos,

Cu slaninuta ai dreptate, doamna Rodica a spus ca daca domnul Adelin se mandreste ca zaibarul e de la mama lui, ea de ce ar ascunde ca slaninuta e de la mama ei!

Si intr-adevar e foarte buna! Pana si mustarul lor este foarte bun! Nu glumesc... am cerut sa vad borcanul, ca eu sunt foarte pretentioasa la mustar (a nu se-ntelege ca-mi sare repede mustarul !! )

Cum naiba am uitat de papanasi... uite, chiar e un pretext sa ma intorc acolo, ca n-am vazut cum face doamna Ani papanasii!

danaches2003
[30.04.10 16:26:30]

@Dragos

Acum am vazut poza cu papanasii..Daca sunt la fel de buni cum arata pe farfurie inseamna ca am dat lovitura (eu fiind o impatimita a acestui desert; nu exista loc in care sa merg si sa nu-l incerc)...

valeamariei
[30.04.10 16:51:52]

Felicitari pentru talentul innascut si exersat pe acest site!

As dori sa ofer o explicatie tehnica despre rasa pestilor pastrati in acvariu:

pastravii sunt unii dintre cei mai pretentiosi pesti de apa dulce in sensul ca avand atata nevie de oxigen si apa rece ca cea de munte, nu pot fi transportati mai mult de 1/2-1h la temperaturi peste 5 grade C decat in masini speciale dotate cu biotron;

iarna puteam sa-i aduc intr-o remorcuta de la pastravarie, dar cum s-a incalzit afara am renuntat ca-mi mureau foarte multi pe drum;

asadar am decis ca-i inlocuiesc cu crap, insa ideea de a contruit in viitorul apropiat un bazin in curtea pensiunii unde se afla un izvor si sa cresc pastravii ecologic (fara concentrate) nu renunt la ea si sper sa o pot implementa anul acesta.

ancamariagadea*
[30.04.10 16:52:25]

Te-ai descurta excelent, georgiana! Chiar m-ai facut sa-mi doresc sa ajung si eu cat mai curand acolo!

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[30.04.10 17:24:40]

In sfarsit review-ul mult asteptat si cu nota 10 punctat a... votul nr. 10 si 400 PMA din toata inima.

Ai descris intr-un mod aparte, absolut tot ce inseamna preparate culinare, ambianta si bun gust, marca vila Mariei. Deja incep sa fac AMR-ul pana la mini vacanta noastra la aceasta pensiune.

Intr-adevar mai rar gasesti asa servicii, asa atmosfera si asa bunatati la preturi accesibile. La ce ai povesti tu, draga Georgiana, la noi pe valea Prahovei te-ar fi taxat... ohooo... cu varf si indesat.

Asa ca, de-acum merita sa exploram zonele de munte nu numai de prin imprejurimi, ci si mai la distanta de casa. Pe mine una, personal, m-ai convins doar din povestiri ca merita sa dau Poiana Brasov pe Ranca, ce are acelasi aer curat, aceleasi privelisti minunate, dar costuri mai moderate si linistea mult cautata, de aglomeratie rarefiata

piti
[30.04.10 18:22:31]

Ori @georgiana nu a postat poze, ori web-ii sunt la hypermarket la cumparaturi de 1 mai. Nu sunt rautacios, doar nerabdator, domnilor au trecut 4 ore!

ileanaxperta*
[30.04.10 18:53:43]

Georgiana, m-ai terminat, gata, visez numai Ranca. Deja mi-am facut AMR-ul meu privat (deci AMR=9 zile). Parca sunt un copil ce asteapta primul Craciun... constient fiind. Asa cum sunt eu acum, dupa citirea impresiilor tale despre Ranca. Sper sa ne fie si mie si fii-mii cel putin la fel de bine acolo. chiar daca poate vom prinde anotimpul ploilor, gasim noi ce face... si poate-mi si prelungesc sederea prin imprejurimi...

Si pentru ca toate review-urile tale trebuie punctate, ce mai am de facut? ! Ah... 400 pma. (al 11 lea, adica eu 1 cu fii-mea 1)

Nu merge nimeni de pe 9 mai la Ranca???????

Diaura*
[30.04.10 19:19:54]

Am "salivat" si eu alaturi de ceilati cititori; nu vad poze, dar vad cu ochiii mintii bunatatile Mariei. Inca o portei de aprecieri de la mine, georgiana.

mirelab
[30.04.10 20:14:23]

Am citit si votat "in liniste" rev-ul despre Pensiunea Maria, dar la acest review... nu mai rezist:

ce ai cu noi?? ce rau am facut sa ne chinui atat??? las' ca ne scoatem si noi parleala maine la gratarul muncitoresc de 1 mai!

Felicitari pentru descriere, DAR mai ales felicitari celor de la pensiune care se ambitioneaza sa faca turism intr-o tara abandonata de edilii turismului...

Voi dormi mult mai linistita, am trimis si eu o familie foarte draga pentru o saptamana la acesta pensiune

[30.04.10 20:47:34]

Va multumesc tuturor!

Acum se vad si pozele!

@Piti: Georgiana nu va scrie niciodata un review fara sa puna poze!

Pentru ca mie mi se pare lipsit de credibilitate,sa stii!

Am citit ,uneori ,astfel de incercari,scrise de diversi useri,care nu aveau ce face,noaptea la servici,o multime de asa zise reviews-uri si nu aveau poze la nici unul si sincer...semanau a conspecte de pe Google!

Poate ma insel eu,dar mie nu mi-au inspirat incredere!

Si... culmea,chiar astia cautau nod in papura la ceilalti,care munceau deadevaratelea! Nu se poate, domnule sa nu ai macar o singura poza de acolo! Sau, daca nu ai la unul, ai la celalalt!nu???

Sanziana
[30.04.10 22:18:29]

@georgiana, tarziu dar totusi vine si votul meu la tine. Pai se poate , o sa ma duc maine la cursuri si o sa ma gandesc la pozele tale....m-ai cucerit.

Felicitari proprietarilor, imi pare bine sa pot spune ca m-am inselat si ca m-am luat degeaba de proprietar ca isi face reclama sa agate turisti pe site, el chiar nu are nevoie de asa ceva, vine singura reclama,oricum am trecut Valea Mariei si pe lista mea,candva....

[30.04.10 22:52:41]

am stat ceva timp sa gasesc o melodie destul de frumoasa pentru aceste impresii , sincer nu sunt 100% multumit de alegerea facuta, astept si alte sugestii, asta pentru a fi un fel de recompensa pentru "deliciile" cu care ne incanta georgiana!

[30.04.10 23:02:35]

webmaster 13,

N-as schimba-o nici pe 10 melodii!Multumesc frumos!

Daca-am fi la Ranca acum,te-as rasplati c-o clatita,ce zici/??

[30.04.10 23:09:49]

Nu pot sa zic decat multzam fain si sa sper ca voi avea parte de acea clatita candva la Ranca!

[30.04.10 23:19:13]

webmaster 13,

Poate, cand ai putin timp, imi cauti si o melodie potrivita pentri review-ul meu de ieri, cu Londra, te rog frumos!

krondia*
[02.05.10 14:58:04]

Bravo, Georgiana! Rareori citesc descrieri despre restaurante dar pozele tale m-au convins.

Felicitari proprietarilor, dar si doamnei Ani pentru bunatatile cu care v-a incantat. Tare ma bucur sa vad ca si la noi se poate face turism de calitate la preturi scazute. Un vot cu intarziere si din partea mea.

trandafir 1970
[02.05.10 23:45:28]

Pupici din Bucuresti si un vot mare pentru frumoasa descriere; poze tale m-au innebunit... imi lasa gura apa dupa tochitura (, fel de mancare descoperit in Bucovina), portiile sunt destul de mari, iar clatitele alea cu inghetata, precum si placintelele, yam, yam...

[02.05.10 23:49:58]

@dragos, pastravi in acvariu?!?

@georgiana, mai vreau o portie!

[03.05.10 11:42:49]

@motaneata, dacă faci clic pe "păstrăvii" din mesajul meu anterior, poţi chiar sa-i vezi!

anytha29
[04.05.10 20:54:36]

georgiana draga, norocul meu ca mancasem deja cand m-am apucat sa citesc ce ai scris... ca altfel... mi se facea rau... de POFTA, si asa am avut "numai apa in gura" cat timp am parcurs randurile tale. Ce mai... ai scris foarte "gustos", atat la citit cat si la privit. Felicitari si... te-am votat!

[14.05.10 20:04:19]

@georgiana:

esti sigura ca foto P14 a surprins placinta cu branza?

Eu, unul, cred ca este vorba de placinta cu mere, pudrata cu zahar vanilinat (eventtual dr. Oetker).

Chiar pot sa plusez si sa spun ca are si ceva miez de nuca in interior, dar nu bag mana-n foc (mana-n aluat, ca nu e facuta din foetaj de la supermarket, de asta sunt sigur 101%, dupa cum arata).

Poate imi confirma doamna Ani!

[14.05.10 20:44:23]

@divio,

Hai ca esti carcotas! Nu ai observat si ca lipseste o bucata? Parca acum o saptamana erau 13, acum mai sunt 12. Lipseste bucata din stanga!

webmasterXY*
[14.05.10 20:49:01]

@motaneata, hai sa lasam mistourile la o parte , ce zici?

Nu cred ca e locul si nici momentul

[14.05.10 20:55:19]

@motaneata:

chiar am vrut sa metionez si acest aspect, nu-mi dadeam seama cine e vinovat de acest furt minor.

Poate motaneata?

Sper ca tii la glume, tot pe acelasi ton am scris si ecoul de mai sus.

Daca totusi te uiti mai atent la acele detalii precizate de mine, inclin sa cred ca mi-ai da dreptate.

Probabil ca georgiana a ramas cu gandul la placinta cu branza oferita uneori din partea casei.

Repet, nimic tendentios in cele scrise de mine, pur si simplu am privit pozele expuse si mi-a sarit in ochi acest detaliu.

In cazul in care ma insel, o voi pune pe seama varstei din ce in ce mai inaintate

[14.05.10 20:55:40]

@Divio,

Ai dreptate, e placinta cu mere!

Ma bucur ca cineva imi citeste ce scriu cu atata atentie, mai ales un barbat! Imi cer scuze pentru greseala!

[14.05.10 21:11:51]

@georgiana: cere-i WM sa stearga ecoul cu scuzele, nici vorba de asa ceva.

Imi place sa fiu atent la detalii, de aici mi se trage porecla de "super-detectivul" site-ului, mentionata astazi de userul "david".

La toate acestea se adauga, recunosc, pasiunea pentru gatit, iar placintele mentionate mai sus fac parte din arsenalul cu care-mi cuceresc cunoscutii... si nu numai (hai ca o dau pe laude gratuite si nu este cazul).

Poate ca o sa vina vremea cand cineva va posta fotografii cu mancaruri preparate de subsemnatul la restaurantul pe care visez sa apuc vreodata sa-l deschid.

Momentan sunt vise, langa ele, criza!

[14.05.10 21:21:10]

@Divio,

Nu e cazul sa stearga ecoul, mi-am cerut scuze sincer, pentru ca intr-adevar am gresit ce am scris sub poza, nu am uitat ce am mancat acolo, dar probabil eram obosita cand am incarcat pozele si nu am fost suficient de atenta!

Iti doresc sa ti se indeplineasca visul cu restaurantul, nu-ti pierde curajul stii ca/ ''speranta ''crapa'' ultima''/, ca s-o citez pe-o mare actrita timisoreanca, care anul trecut ne-a parasit de tot!

Si ei ii placea placinta cu mere, dar si cu scortisoara!

[15.05.10 16:53:31]

@divio,

Eu tin la glume, vad ca si tu.

Si fa mai repede restaurantul ala, suna excelent: "La Divio". Specialitatea casei: placinta cu branza.

[20.07.10 19:54:52]

Nu inteleg de ce faci 2 reviewuri la acelasi loc, odata la restaurante si o data la cazare? Daca preturile erau asa de mici sa inteleg ca ai lasat super bacsisuri. Nimeni nu a fost derajat de nimic sau este efectul punctelor si a concursurilor???

[20.07.10 21:57:45]

@amalica,

Eu am facut 2 reviews-uri- pentru ca asa am dorit eu, dar si pentru ca o multime de useri doreau sa stie exact cum e si la pensiune, dar si la restaurant si vroiau poze cat mai multe, deoarece aveau de valorificat voucerul premiului saptamanal, iar eu am fost prima care am fost acolo, cu premiul! Am primit o multime de mesaje private in care am fost indrumata sa faca asa.

Te multumeste raspunsul meu???

De fapt nu vad ce te-a deranjat pe tine si de ce-mi innumeri mie subiectele! ???

Am sa-ti raspund si la ultima intrebare: acolo totul mi-a placut foarte mult, dar se vede ca tie trebuie omul sa-ti spuna separat, ca nu ai citit review-ul, in care era clar raspusul si era inutil sa mai formulezi inca o intrebare.

Tu ai avut doar timp sa-mi innumeri reviews-urile si punctele, nu sa citesti informatiile!

Treaba cu bacsisurile care le dau sau nu eu, din nou nu e problema ta.

Despre efectul punctelor si al concursului... te las pe tine sa crezi ce vrei, ca nu ma intreseaza parerea ta nici un picut!

Nici macar n-am dat click pe numele tau sa vad daca esti un el sau o ea, deoarece nik-ul tau nu m-a lamurit!

[20.07.10 22:09:49]

Nu-i nimic de fapt am vazut ca ai 3 reviewuri, nu-i nici o problema daca ai vrut sa-i informezi si pe ceilalti, insa eu chiar am citit ce ai scris.

[20.07.10 22:17:05]

@amalica,

Si daca Chiar ai citit ce am scris... de ce m-ai mai intrebat inca o data daca chiar mi-a placut asa de mult?

DA, MI-A PLACUT FOARTE MULT SI ABIA ASTEPT SA REVIN!

Ma crezi mincinoasa?

A mai fost cineva in urma mea, in vreun hotel pe care l-am descris eu corect si nu a fost asa /??

Stii cum ma simt acum???

Daca nu ai incredere in spusele mele, care sunt foarte sincere, nu imi mai citi reviews-urile!

[20.07.10 22:19:58]

Nu te supara, nici nu-mi permit sa te fac mincinoasa dar mie nu mi s-au intamplat lucrurile deosebite pe care le descri tu, asta e, ghinionul meu. Poate lipsa proprietarilor chiar s-a simtit. O seara buna!

[20.07.10 22:22:48]

@amalica,

Fiecare cu pretentiile lui!

Eu stiu sa-mi impun punctul meu de revedere si totodata si respectul sa il inspir celor din jurul meu!

''Cere si ti se va da''....era o vorba de duh....

[20.07.10 22:56:03]

Oi fi eu mai slaba de inger...

presario
[24.08.10 16:29:31]

Acuma m-am lamurit si eu cum sta treaba la Ranca

corinne
[24.10.10 23:37:25]

Felicitari pentru descrierea restaurantului si a preparatelor!

Abia acum am vazut ca exista un review despre mancarea excelenta de la pensiunea "Valea Mariei". Daca stiam, nu ma mai axam in reviewul meu asa mult pe preparatele de acolo...

18 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
amalyca, anytha29, chelie_d, corinne, danaches2003, dananecula, david, Diaura*, divio*, georgiana, ileanaxperta*, krondia*, motaneata, piti, presario, trandafir 1970, valeamariei, Valentina69
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Rânca?: