ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.04.2010
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 05.01.10

Sighisoara Blues Festival

Multa lume asociaza Sighisoara cu deja celebrul festival medieval. Am fost si eu odata la Festivalul Medieval, in 2006, a fost o atmosfera frumoasa – nici n-ar putea fi altfel la Sighisoara – dar toata lumea spune ca “festivalul nu mai e ce-a fost”.

La propunerea unor prieteni, acum 3 ani, am facut o mica excursie de weekend la Sighisoara pentru a prinde ultimele doua (din cele trei) zile ale unui festival de blues care se tine anual la Sighisoara in luna februarie.

Nu sunt fan blues, dar mi-a placut ideea de a reveni in frumoasa cetate medievala, asa ca am folosit festivalul drept pretext, insa ceea ce a fost intial un “pretext” s-a transformat intr-o experienta superba.

Ne-am cazat chiar in cetate, la Hotel Sighisoara, desi festivalul s-a tinut la Casa de Cultura, in afara cetatii. Am stat de vineri pana duminica.

Ziua ne plimbam prin cetate, pe care am reusit sa o exploram in liniste, nu ca in perioada festivalului medieval, cand e plina de turisti incat nu ai loc nici sa arunci un ac!

Seara mergeam la festival, asistand la recitaluri ale unor artisti romani si straini: Harry Tavitian, Blues Caffe, Al Cook (Austria) sau A. G. Weinberger, care a oferit unul dintre cele mai grozave recitaluri la care am asistat in viata mea. Auzisem de Weinberger, dar habar nu aveam ce fascinant poate fi pe scena. Repet, nu eram fan blues si nici acum nu sunt, dar am invatat sa gust un gen de muzica valoros, astfel ca acum imi face uneori placere sa ascult.

Stiu ca acesta este un site despre turism, nu despre muzica, dar de multe ori calatoriile si muzica merg mana in mana. De multe ori, anumite melodii ne amintesc de diverse locuri sau cand mergem intr-un loc ne vine in minte un cantec… In mintea mea, mai nou, Sighisoara si blues-ul sunt in stransa legatura.

Trimis de corinka in 13.04.10 15:39:00

VIZUALIZĂRI: 1166 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (corinka); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

corinkaAUTOR REVIEW
[13.04.10 15:40:33]

Propun si o ilustratie muzicala:

Un cantec celebru in varianta blues!

biancuta
[13.04.10 15:49:51]

Uneori calatorim si pentru muzica, atunci cand mergem la festival. Ai un vot.

iuliastoian87*
[13.04.10 15:58:36]

Frumos si sensibil scris si te punctez pt calatoria muzicala pe un site de turism.

zena*
[13.04.10 16:32:25]

Super aceasta combinatie ai avut si ce admira si ce asculta ;un vot si de la mine!

ileanaxperta*
[13.04.10 16:52:31]

Ai avut noroc sa "beneficiezi" atat de frumusetile cetatii Sighisoarei si sa asculti si o muzica de calitate. Deci, o mini-vacanta super-reusita, turism impletit cu muzica...ce poate fi mai odihnitor si relaxant...si un vot si de la mine.

[13.04.10 20:13:22]

eu zic sa ascultam si putin blues,sa vedem ce spune corinka!

magdalena
[13.04.10 22:07:32]

Interesant, rog webm sa puna pe prima pagina a site-ului locatiile care descriu festivaluri, cum e acesta, cel din Sinaia, al pastravului, al laleleor, s. a. m. d. , cu datele de desfasurare si cu trimitere la impresii, sa ne fie mai usor sa nu le ratam!

Sighisoara este un oras pe care doresc de multa vreme sa il vizitez.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[13.04.10 22:27:21]

eu cred ca e suficient un link spre o pagina tip "calendar de evenimente si locuri", care va fi updatata (probabil) lunar.

molko*
[13.04.10 22:36:57]

vot nr 7 de la mine. Nu sunt nici eu un fan al bluesului dar in general cei care canta blues sunt niste chitaristi exceptionali. Am fost invitat de un prieten anul asta dar din lipsa de timp am ratat. mi-a parut rau. Intrebare: casa de cultura tot atat de jalnic arata?

tip: nu rata festivalul de jazz de la Sibiu.. eu am fost acum 2 ani si mi s-a parut senzational.

corinkaAUTOR REVIEW
[14.04.10 14:29:46]

Multumesc, webmaster, pentru blues, e reusita piesa, imi place! Si le multumesc tuturor pentru voturi si reactii, nu ma asteptam sa aiba impact.

@molko

Nu stiu cum arata acum Casa de Cultura, insa in 2007 era cam sumbra. Totusi, in ciuda locatiei jalnice, evenimentul a fost unul reusit, atmosfera a fost incendiara si am simtit si caldura din inimile organizatorilor. L-as aminti cu aceasta ocazie pe domnul Adrian Ivanitchi, talentat interpret de folk sighisoarean care se implica in viata culturala a orasului sau.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]

biancuta, corinka, domidoc, ileanaxperta*, iuliastoian87*, magdalena, molko*, zena*
Alte impresii din această RUBRICĂFestivaluri, evenimente sighişorene: