ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.07.2010
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 11.09.08

Festivalul medieval de la Sighisoara sau Segesvár la care am fost pentru prima data

A venit si randul Festivalului 2010 sa mai fie povestit, un festival la care m-am dus pentru prima oara dar nu si ultima. In fiecare an, urmaream cu jind la televizor imagini de la Sighisoara, de la un festival care mi se parea ca se petrecea in alte timpuri…si tanjeam si eu sa fiu acolo. Anul acesta am reusit, gratie prietenei si tizei mele care n-a trebuit sa-mi spuna de 2 ori. Am gasit cu greu cazare, am sunat si eu (mai putin, e adevarat) si ea care in cele din urma a avut succes si “watch out” Sighisoara “venim”.

Vineri seara, am asistat la un minunat foc de artificii dat din cetate. Noi eram jos in oras, langa cateva gratare cu mici si friptura cu muzica care numai medievala nu era, data la maxim… dar era o muzica prea frumoasa pt. a ne supara

Sambata am pornit spre cetate, nu inainte de a ne intalni cu o splendida mireasa (pt. a ne purta noroc) si am inceput urcusul. La intrare am platit, bineinteles, taxa de 10 lei, taxa care era valabila pt. toata ziua, pe baza biletului puteai intra si iesi ori de cate ori doreai Odata ajunse in cetate, ne-am oprit peste tot unde se canta, se dansa, lume multa, aglomeratie, in fine distractie, in toata regula. Ne-am cumparat masti, ne-am facut poze, am aplaudat la un concert medieval “regal”, pot sa spun, sustinut de Terpischore si am asistat la o adevarata demonstratie a “Ordinului Cavalerilor Lup”.

De-a lungul stradutei spre “ scara acoperita” sau “scara scolarilor” erau intinse tarabele specifice unui targ, cu pietre “pretioase”, tot felul de bijuterii, haine, simboluri feng-shui (mi-am cumparat si eu un trifoi pt. noroc - nu ca as fi avut nevoie!!! )

Caldura devenind din ce in ce mai apasatoare, am plecat din cetate. Dupa-amiaza, am urcat impreuna cu ghidul nostru, Andox, la vila Franka de unde se vedea Sighisoara in toata maretia ei…

La coborare, am vizitat frumoasa catedrala a orasului, ne-am rugat pt. noi toti sa avem parte de tot ce e mai bun in lumea asta si am plecat din nou spre cetate, hotarate de data asta sa urcam cele 175??? de trepte ale scarii ce ducea spre Liceul Romano-German “Joseph Haltrich”, spre Biserica din deal si spre o alta panorama ce se deschidea ochilor nostrii de sus, de pe deal, dezvaluindu-ne istoria unui oras cu viata lui tumultoasa atunci, in zilele festivalului dar si in restul timpului, cand sunt convinsa ca este aproape la fel de vizitat…

Seara, se adunase parca toata “suflarea intregului apus” si la lumina tortelor am asistat la adevarate parade ale diferitelor “Ordine ale cavalerilor medievali” si am incheiat cu un spectacol – concert, nici nu stiu cum sa-l numesc al unei trupe din Portugalia – Trabucos – care, in paralel cu focul de artificii, dat drumul prea devreme, parerea mea, ne-a fermecat, ne-a incantat cu ritmurile lor si nu ne-am putut abtine sa nu-i pozam si filmam pana cand, s-au stins luminile in piata semn ca spectacolul trebuia sa ia sfarsit…

Ne-a mai si plouat intre timp dar asta nu ne-a stricat buna dispozitie si nici “machiajul” pe care ni l-am facut pe obraji, noi fetele in asteptarea unui vestit “cavaler medieval”

Si-am incalecat pe-o sa si …restul il ghiciti voi….

Trimis de artemisa24 in 30.07.10 01:08:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SIGHIȘOARA [MS].

VIZUALIZĂRI: 2376 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (artemisa24); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P37 Artemisa si Krondia, la Casa cositorarului-24.07.2010
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

pepsi70ro
[30.07.10 06:42:07]

Doamne ce mi-ar fi placut sa fiu si eu acolo, m-am miscat greu si am ratat, dar la anul voi fi si eu acolo. Am o datorie pentru cineva din Sighisoara.

Felicitari pentru review!

biancuta
[30.07.10 07:37:39]

Asa, incet, incet, aflu ce am pierdut in primele doua zile de festival! Felicitari!

cosminp
[30.07.10 08:28:12]

prin descrierea ta imi reamintesc cu placere cele vazute si traite de mine in urma cu doi ani.

ma bucur ca ai fost acolo.

creivean
[30.07.10 09:53:01]

Cu, sau fără ”Explore the Carpathian Garden”, se mai organizează şi în ţară evenimente interesante. Felicitări @artemisa24 pentru o aşa experienţă.

krondia*
[30.07.10 09:59:00]

Eram aşa de emoţionate acum o săptămână. Eu chiar aveam senzaţia că fugeam de acasă... Tare bine mi-a prins această ieşire, mă bucur că ne-am revăzut, mulţumim lui andox încă o dată, a fost o gazdă desăvârşită şi musai să revenim şi la anul să ne facem o poză şi cu un cavaler...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
mirelutza
[30.07.10 10:30:07]

artemisa draga, review-ul tau mi-a adus aminte de vizita la festival pe care si eu am facut-o acum... 8 ani. Atat de vii sunt amintirile incat parca am fost... ieri. Noi am stat 2 nopti la intrarea in sighisoara intr-un camping ( casuta de lemn) prima si ultima data pana acum, dar o experienta super... cetatea a fost pentru mine un taram de poveste, am vizitat tot ce era de vizitat si mi-a parut rau ca nu aveam la mine cateva milioane bune ca sa cumpar suveniruri autentice si care se vindeau in magazinele de profil (o sabie medievala care costa atunci 5 mil. mi-a ramas la suflet).

ma bucur pentru interesanta experienta traita de tine... banuiesc ca a fost o aglomeratie de zile mari (cand am fost noi cred ca populatia orasului se triplase)...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
[30.07.10 10:53:00]

da, a fost aglomeratie dar nu ca in anii trecuti. intre timp, s-a renuntat la concertele de folk, de rock si probabil ca asta a mai redus din numarul vizitatorilor.

am avut cavaleri peste tot in jurul nostru, trebuia doar sa alegem, nu???

Andox
[30.07.10 13:47:41]

artemisa de ce ai pus titlul " Festivalul medieval de la Sighisoara sau Segesvár" (denumirea maghiara a orasului) si nu Festivalul medieval de la Sighisoara sau Schäßburg (denumirea germana a orasului) ?

Referitor la poza P 31 continoarea la "Atentie, berea calda poate dauna imaginii tale... " este: ... de iubitor de bere. Folositi acest dispozitiv pentru a inlatura orice pericol)

Apropo l-ai gasit pe grec ?

[30.07.10 13:55:12]

aoleu, scuze dar numele asta l-am gasit, nici nu m-am gandit...multumesc de completare....

n-am avut timp sa-l caut dar il voi gasi cu siguranta...

Sanziana
[01.08.10 22:44:41]

ce frumos ,un vot, dar o poza cu voi toti nu aveti sau nu o vad eu? Nu de alta dar as vrea sa vad Cele doua Diane .

[01.08.10 23:37:57]

voi pune eu acum o poza cu "Cele 2 Diane"...

[02.08.10 10:34:47]

rog a se adauga la inceput si un mic filmulet din seara de vineri, 24.07.2010, cu focurile de artificii

multumesc

[21.07.13 17:35:54]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Festivaluri și evenimente sighișorene" (nou-creată, între timp, pe sait)

artemisa24, biancuta, cosminp, creivean, krondia*, mirelutza
Alte impresii din această RUBRICĂFestivaluri, evenimente sighişorene: