ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.07.2017
DIN: Zalau
ÎNSCRIS: 03.01.17
JUL-2017

Unde mancam in Zalau?

Din Zalau fiind, m-am gandit ca ar fi util sa postez o recenzie care sa cuprinda locurile unde se poate lua masa decent in orasul de la poalele Mesesului si imprejurimi. In acest fel sper sa imi ajut colegii din comunitatea AFA, si nu numai, in eventualitatea tranzitarii sau unei calatorii prin si in zona noastra.

Ordinea in care sunt prezentate restaurantele nu reprezinta un clasament, este aleasa pur si simplu intamplator.

Am sa notez fiecare locatie cu note cuprinse de la 1 - 10, note care cuprind serviciile generale ale unitati, de la servire, bucatarie pana la preturi.

1. Restaurant Hanul Drumetilor - situat la iesirea din Zalau spre Cluj, 47.16817,23.07134 este probabil cel mai cunoscut restaurant din localitate. Au un meniu foarte diversificat, unde gasesti aproape orice, de la carne din vanat pana la fructe de mare.

Este o locatie destul de scumpa dar cu toate astea, foarte aglomerata. Raportul calitate - pret nu este intotdeauna justificat. Am patit de cateva ori sa plec de acolo nesatisfacut culinar.

Mi se pare un restaurant foarte instabil culinar in sesul ca am mancat acolo preparate deosebite dar am si lasat mancarea in farfurie de cateva ori.

Un alt aspect negativ este prezenta "pacanelelor".

Nota mea pentru aceasta locatie este 8.

2. Restaurant La Montana - situat pe muntii Meses, drumul spre Cluj, Km 12, E81,47.141949,23.114781, o locatie frumoasa cu mancare si preturi foarte decente. Nu au o gama foarte variata de mancaruri dar cele pe care le au, sunt gatite corect si la preturi foarte accesibile.

Servirea de regula se face foarte repede, personalul de acolo este foarte amabil.

Terasa este foarte frumoasa, situata chiar la marginea padurii, cu multe flori, iar langa terasa este un spatiu de joaca pentru copii, in care sunt doua leagane si un spatiu cu nisip si jucarii. Obisnuiesc foarte des sa mananc la aceasta terasa si nu am plecat nemultumit niciodata de acolo.

As puncta aceasta locatie cu 10 daca ar avea un meniu mai diversificat. Raport calitate - pret foarte bun.

Nota mea pentru aceasta locatie este 9.

3. Restaurant Porolissum - situat in centru orasului, langa Hotel Porolissum, 47.181152,23.053406, genul de restaurant corect, mancare foarte buna, nu de Masterchef, dar gatita corect, super OK cantitativ, gustoasa si preturi foarte accesibile. Restaurantul dispune de terasa si chiar daca in week-end este inchiriat pentru diferite mese festive, am fost serviti de fiecare data pe terasa, si de fiecare data am plecat multumit. Servirea se face repede.

Mananc foarte des la acest restaurant si pana acum nu am nimic de reprosat. Raport calitate - pret foarte bun.

Nota mea pentru aceasta locatie este 10.

4. Restaurant - Pizzerie Giorgio - situat la iesire din Zalau spre Cluj, foarte aproape de Hanul Drumetilor, 47.174020,23.062349, este un restaurant micut cu mancare italieneasca unde bineinteles predomina pizza si pastele.

Aici gasim probabil cea mai buna pizza din oras, iar pastele cu siguranta sunt cele mai bune din Zalau. Am inteles ca patronul este italian si probabil le face cu ingrediente aduse din tara lui natala.

Preturile sunt foarte bune, servirea se face destul de repede. In fata restaurantului este o terasa destul de mica si o parcare, care la fel este destul de mica si de multe ori plina. Raport calitate - pret foarte bun.

Nota mea pentru aceasta locatie este 10.

5. Restaurant Monaco - situat la iesire din Zalau spre Cluj, 47.172617,23.076880, este genul de restaurant in care de fiecare data cand am fost acolo am plecat mai mult decat multumit, cu mancare demna de un Masterchef veritabil, servire ireprosabila iar preturile nici nu sunt asa de mari pe cat este calitatea in aceasta locatie. De fiecare data cand vreau sa fiu rasfatat aleg acest restaurant.

Aici mai puteti gasi si meniu zilnic la pretul de 15 lei. Fiind un restaurant cu mancare buna exista riscul sa fie rezervat pentru diferite evenimente.

Cu parcarea nu sunt probleme. Raport calitate - pret foarte bun.

Nota mea pentru aceasta locatie este 10.

6. Cabana Trei Brazi - este situata pe drumul Zalau - Cehu Silvaniei, 47.244387,23.072211, o locatie destul de frumoasa cu mancare foarte buna, de fiecare data cand am mancat in aceasta locatie am fost multumit. Preturile sunt bune, mancarea foarte gustoasa si OK cantitativ. Timpul de asteptare nu este mare, iar fetele care servesc acolo sunt OK.

Cu parcarea nu sunt probleme, curtea este foarte mare. Am patit de multe ori acolo sa comand ciorba si felul doi si sa nu le pot manca. Raport calitate - pret foarte bun.

Nota mea pestru aceasta locatie este 10.

7. Restaurant Pizza King - este situat in centru orasului, 47.180554,23.054944, locatia arata destul de bine, situata pe doua nivele, cu o terasa mica in fata. Este amplasata intr-o zona pietonala unde nu ai acces cu masina. Meniul este destul de diversificat cu mancare buna, insa de multe ori timpul de asteptare este destul de mare.

Am patit odata acolo ca mi s-a luat comanda, iar dupa mine a venit patronul cu niste prieteni la masa si bineinteles ca primadata au fost serviti ei dupa aia eu.

Una peste alta restaurantul este bun, doar ca trebuie sa va inarmati cu rabdare daca ajungeti acolo.

Nota mea pentru aceasta locatie este 8.

8. Restaurant Prestige - este situat la iesire din Zalau spre Satu Mare, 47.223753, 23.034021, un restaurant care la sfarsit de saptamana se bazeaza pe organizare de evenimente iar in cursul saptamanii de luni pana vineri se poate manca meniu zilnic la pretul de 15 lei. In fiecare zi sunt doua ciorbe si doua felul doi si se poate comanda cate una din fiecare, la alegere.

Restaurantul este foarte frumos, iar mancare este foarte buna si foarte multa. Nu o sa dau 10 din cauza faptului ca este foarte aglomerat la ora pranzului si am patit de cateva ori sa nu am loc.

Nota mea pentru aceasta locatie este 9.

9. Restaurant Hotel Transilvania - situat la iesire din Zalau spre Satu Mare, 47.225321, 23.026770, o locatie identica cu restaurantul Prestige, care se bazeaza pe organizare de evenimente si in cursul saptamanii se poate servi meniu zilnic la pretul de 15 lei. La fel ca si la Prestige, zilnic se fac cate doua ciorbe si doua feluri de baza. Mancarea este buna si OK cantitativ. Servirea se face foarte repede.

Cu locurile de parcare nu sunt probleme.

Nota mea pentru aceasta locatie este 9.

Cam astea ar fi locatiile la care am fost mai des in Zalau. Desigur ca sunt mai multe restaurante unde se poate servi masa insa nu am scris despre ele pentru ca nu am fost sau chiar daca am fost, am fost de putine ori sau am avut experiente mai putin placute.

Trimis de Linux in 26.07.17 14:18:45
Validat / Publicat: 26.07.17 14:59:20

VIZUALIZĂRI: 10485 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Linux); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[27.07.17 06:39:31]

Dan&Ema
[27.07.17 07:44:51]

@Linux:

Foarte binevenit acest articol. In Zalau chiar am avut nevoie de recomandari si voi mai avea. Bravo!

LinuxAUTOR REVIEW
[27.07.17 08:12:07]

@Dan&Ema: Mulțumesc frumos, mă bucur că am putut fi de folos.

Dan&Ema, Linux
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Zalău și împrejurimi: