ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.03.2016
DIN: Buzău
ÎNSCRIS: 03.09.11
MAR-2016

Cascada CLOCOTA, mult mai frumoasa decat Bigar!

Dupa ce am stat la cafea pe terasa de la Green Pub (vezi impresii) pentru ca am vazut inainte de a intra in statiune si un indicator ce ne dezvaluia ca in zona ar putea exista o cascada, am zis ca nu ar fi rau sa aruncam un ochi si acolo.

Sunt 2 cai de acces, una pe strada principala ce intra in statiune iar cealalta pe o ulicioara pietruita. Noi am ales ulicioara ca a fost prima in drumul nostru dupa care ne-am dat seama ca nu a fost alegerea potrivita deoarece drumul era in panta, frana trebuia folosita des iar cum roata scrisnea din toate matele, am crezut ca pe acolo ne raman oasele si ne gandeam cu groaza cum vom impinge masina la deal, scotind limbile de-un cot. Dupa vreo 3-400 m drumul dadea brusc in rapa, asa ca am parcat la umbra unui copac, nefiind nimic amenajat in acest sens si am luat-o la piciorus inca alti 50m pana am descoperit feeria.

Cascada este formata din caderea apei piriului cu acelasi nume, piriu care are o apa plata pura. Daca am fi stiut asta, cu siguranta am fi aruncat tot vinul pe care nu am apucat sa-l bem la Cincis (pentru ca excursii si pentru ca balet), si le-am fi umplut cu apa, limpede ca cristalul, cum spunea odinioara, marele Creanga. Inaltimea ei este de aproximativ 40 metri si o latime de 22 metri. Cascada aduna si apele celor 16 izvoare termale din zona. Astfel ca, prin cadere, ofera privitorului o imagine de basm. Daca acum mi s-a parut frumos, imaginati-va cum ar fi primavara, cand totul este verde si plin de flori.

Se spune din batrini, ca a fost odata o mireasa care din cauza neintelegerilor cu ginericu', s-ar fi aruncat in cascada, iar potrivit altor "birfe", haiducilor nu le-ar fi placut intunericul din grota si si-ar fi ascuns comoara aici.

Cei ce aleg varianta nr 2, pot cobori la cascada pe aproximativ 30 trepte din lemn situate pe o panta abrupta.

Din punctul asta de vedere, am ales varianta cea mai buna a drumului, putindu-ne apropia de cascada mai usor, unde am pasit pe cativa blovani fara a ne uda la ciorapi. Chiar daca nu te izbeste interventia mainii omului, locul este amenajat discret, cu o masuta din lemn si 2 bancute, cu un cos de gunoi, imprejmuit cu balustrada din lemn, pentru a evita caderea ametitilor in rapa. Locul era curat, semn ca vizitatorii au gasit toalete intre timp.

Recomand cascada Clocota pentru a petrece citeva clipe de relaxare in natura. Comparativ cu cascada Bigar (vezi impresii), spre care am strabatut jumatate din tara pentru a vedea cum arata cascada nambar oan din lume, conform celor de la National Geographic, cea de la Clocota o intrece cu mult prin frumusetea locului, amplasament, amenajare si curatenie.

Daca ajungeti in zona Geoagiu Bai, nu ocoliti aceasta minunatie a naturii. Nu aveti ce pierde. Doar de cistigat.

Trimis de adri-nico in 24.03.16 21:03:55
Validat / Publicat: 24.03.16 22:08:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GEOAGIU / GEOAGIU-BĂI.

VIZUALIZĂRI: 5320 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P03 indicatorul, bancuta si barnele din lemn ce imprejmuiesc viroaga.

[24.03.16 22:28:09]

Comparativ cu cascada Bigar... cea de la Clocota o intrece cu mult prin frumusetea locului,

Am avut de gând să-i fac lui Claudiu o surpriză cu Cascada Clocotita, dar dezamăgit de Bigăr se pare că "am suflat şi-n iaurt"!

[24.03.16 22:35:06]

@traian. leuca - Cine a fost cel dezamagit de Bigar? Dumneavoastra sau mai noul nostru prieten vienez? Ah, cred ca e vorba de Urjan. Sau de 70? Ca la citi Claudiu sint pe site... nu mai stiu la care sa ma gindesc.

E mare pacat ca ati ocolit-o. Ati vazut ca e frumoasa si n-am laudat-o degeaba. Data viitoare cind o sa mai aveti ocazia, sint sigura ca faceti un drum pina la ea. Merita vizitata, parerea mea!

[24.03.16 22:59:00]

@adri-nico - Nico, eu am fost dezamăgit de Bigăr. Mi-a fost teamă de "pomul lăudat" şi nu am vrut să risc cu cel mai vechi prieten al meu de pe AFA, Urjan Claudiu.

Ca la citi Claudiu sint pe site... nu mai stiu la care sa ma gindesc.

Eu îi ştiu pe toţi, m-am împrietenit cu ei şi îi salut cu această ocazie!

P. S. Eu vreau "cu tine" nu cu " dumneavoastră"!

[24.03.16 23:06:23]

@traian. leuca - Gata, sefu', s-a facut! Ai scris impresiile de la Bigar? Daca da, te rog sa imi dai un link direct ca nu mai am miini de cautare. Ma chinui sa croiesc o rochie si nu pot lasa nici laptopul. Off, AFA asta, mi-a mincat zilele, cel putin ultimile.

Vreau sa vad daca ai avut aceeasi impresie ca si mine cind am fost acum vreo 2 veri special sa vad cascada. Si la noi aici, in Buzau avem una mai frumusica.

[24.03.16 23:17:32]

@adri-nico - Nu am scris un review despre Bigăr, dar, coincidenţă, are o legătură cu rochiţa pe care o croieşti. Am postat câteva ecouri (zic eu obiective) despre cascadă. Are o particularitate a ei, dar nu este chiar aşa cum a descris-o presa (şi nişte colegi de ai noştri ) Eu aşa am văzut-o!

Zoazore
[25.03.16 08:34:04]

@adri-nico - Si, de la mine pentru tine, un SB in fuga vine! De ce? pentru ca meriti!

[25.03.16 08:38:56]

@Zoazore - Vai de mine, si eu care credeam ca ai comentat ceva despre cascada... Multumesc!

Dan&Ema
[25.03.16 08:40:47]

Fain! Bigarul e faimoasa pentru ca a fost mediatizata, premiata, foroshopata. E speciala dar nu e senzationala.

Clocota si articolul tau mi-au placut. Felicitari!

mogly
[25.03.16 08:46:34]

Cascada e frumusică, am vizitat-o şi noi de multe ori, dar apa nu e chiar limpede şi cristalină, aşa că sper că nu aţi băut apă din ea, tot cu vinul era mai sigur. Te pup!

[25.03.16 08:47:00]

@Dan&Ema - Multumesc frumos! Avea mamaia o vorba "ai facut din... bici si mai si trasneste! " Asa si cei de au fotografiat cascada aia, care, poate, in vreo zi a anului sint sigura ca ar putea arate ca in unele poze, nu alea fotolucrate.

Vazui ca despre Clocota nu a scris nimeni pe aici decit in treacat si nu stiam despre ea, noroc cu indicatoarele care existau la tot pasul.

zlatna
[25.03.16 11:37:41]

@adri-nico - Felicitari pentru articol. Si noua ne-a placut acesta cascada de care nu auzisem pana nu am fost la Geoagiu.

"Comparativ cu cascada Bigar (vezi impresii), spre care am strabatut jumatate din tara pentru a vedea cum arata cascada nambar oan din lume, conform celor de la National Geographic, cea de la Clocota o intrece cu mult prin frumusetea locului, amplasament, amenajare si curatenie. "

La Bigar inca nu am ajuns ca sa pot face o comparatie intre cele doua, dar citind comentarile de aici ne face sa nu mai mergem si la cascada Bigar.

Va (tie si sotului ca sa nu ma mai "certi" ca nu iti vorbesc la persoana a doua) doresc concedii placute.

Zoazore
[25.03.16 11:39:41]

@adri-nico - Nu-mi permit sa comentez!

[25.03.16 11:45:47]

@zlatna - Vai de mine si de mine! Ce-am facut?! Reclama negativa unui loc din tara asta... Imi pare nespus de rau. Si sint sincera. De doi ani si ceva poate s-o fi curatit locul, am auzit ca se ia si taxa de "intrare" de dupa ce am fost eu.

Sau n-am nimerit eu zilele ploioase ca sa vad ceva apa in cascada... nu stiu ce sa zic, dar de-aia o compar cu Clocota si sustin ca ultima e mai frumoasa si spectaculoasa.

kelyboy
[25.03.16 11:50:14]

Şi eu care credeam atunci când ne-aţi depăşit pe autostradă că vă grăbiţi să ajungeţi la Buzău... frumos review, normal, a venit şi votul aferent...

[25.03.16 12:15:01]

@kelyboy - Nu ne-am grabit deloc. Nu stiam ca am trecut pe linga voi. Sigur am fi claxonat /facut ca toti d (r) acii. Mergeam incet ca sa nu fie nevoie sa folosim frina.

Am ajuns in Buzau dupa ora 20.30... caci am intilnit in drum si Barajul de la Siriu in asfintit. Cine a avut aparat, s-a dat jos sa faca poze, eu am stat in masina, suparata.

arru
[27.03.16 14:24:02]

Te cred pe cuvant pana ajung la Bigar. ???? Pana atunci, eu inclin sa dau mai multe puncte in top Cascadei Cailor. Acolo chiar am fost impresionata. Frumos, oricum. Multe minunatii are tara asta

[27.03.16 14:32:36]

@arru - Crede-ma pe cuvint insa doar in ceea ce priveste cele doua cascade. Despre Cascada Cailor nu pot zice nimic deoarece nu am vazut-o. Daca nu ma insel, e in zona Mocanitei?

Cind am fost in Maramures (de va spusei ca am petrecut luna de miere intr-o cuseta de tren cu paturi suspendate) ar fi trebuit sa ajungem si la o cascada. Cum vremea era ploioasa, am renuntat la drumetie si a ramas ca vom mai reveni in zona. O sa fac si eu Top Cascade romanesti.

arru
[27.03.16 15:08:29]

@adri-nico: Eu nu am facut un top, ce-i drept, insa am cateva preferinte. Cascada Cailor e frumoasa. Daca mai ai ocazia, n-o rata. Trebuie sa le vad si eu pe celelalte mai sus mentionate si pe urma mai vorbim ???? Pana atunci spor la calatorit si la scris.

[27.03.16 15:11:27]

@arru - Multumesc frumos!

[15.10.19 09:28:27]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Cascada Clocota» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă Geoagiu Băi]

adri-nico, arru, Dan&Ema, kelyboy, mogly, zlatna, Zoazore