ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.06.2017
ÎNSCRIS: 15.06.12
MAY-2017
colegi

Cascada Clocota din stațiunea balneară Geoagiu-Băi

În stațiunea balneară Geoagiu-Băi am admirat printre obiectivele "obligatoriu de văzut" și Cascada Clocota.

Așadar, în prima zi, după ce ne-am cazat și am mâncat la terasa Agrementul*** din centrul stațiunii, am plecat să descoperim cascada mult lăudată. Din centrul stațiunii am pornit spre Cascada Clocota, îndrumați de indicatorul bilingv (român - englez) de pe strada Școlii. Traseul a durat aproximativ 15 minute, într-o plimbare agale. Am început cu o coborâre în pantă pe o străduță asfaltată. Drumul se transformă într-unul cu criblură, apoi cu pietriș și cu cât va apropiați de destinație drumul devine o cărare de pământ. Plimbarea spre cascadă este plăcută, printre grădini și fânețe cu flori, copaci și ciripit plăcut de păsărele.

Cu aproximativ o sută de metri înaintea cascadei, începe să se strecoare în eter zgomotul caderii de apă. Pe măsură ce ne apropiam, zgomotul devenea din ce în ce mai puternic, dar cascada ne aștepta pitită în desișul sălbatic al naturii. Nu se lăsa vederii de la distanță, ca mireasa care nu trebuie să își arate rochia decât în momentul marelui eveniment. De ce credeți că am făcut această comparație? În momentul în care o vedeți, veți observa că apa termominerală care o alimentează coboară în falduri verticale peste o crinolină maro cu verde. Imaginea este spectaculoasă tocmai datorită verdelui crud format din mușchii și maroul rădăcinilor unor copaci care îmbracă formațiunea din calcar și tavertin prăbușită.

Mie mi s-a părut foarte romantică, imaginația mea transpunandu-mă sub perdeua fină de apă într-o zi toridă de vară.

Am verificat temperatura apei cu mâna și am simțit-o călduță. Apa cascadei nu îngheață niciodată datorită izvoarelor termominerale care o alimentează. Se poate intra până în spatele cascadei, dar eu nu am riscat să mă ud pentru că nu era destul de cald afară să îmi usc hainele.

Apa cascadei cu o înălțime de 20 m. continuă să curgă în aval pe rocile de calcar și tavertin așezate în trepte. Sunt curioasă dacă alunecă sau nu... oricum e foarte tentantă pentru un duș de vară.

Am gustat apa, adică am luat în mână să văd ce gust are, pentru că am citit că specialiștii spun că e pură. Am simțit un gust de minerale. Nu cred totuși că e suficient de pură pentru a fi consumată după ce se prelinge peste vegetația din mușchi și plante atârnătoare.

Cascada Clocota se separă în două brațe. Aici trăiesc salamandre și alte viețuitoare care sunt adaptate condițiilor favorizate de existența apelor termale.

M-a surprins nocturna asigurată de un stâlp așezat chiar lângă cascadă. Romantic din nou, seara, să te așezi pe banca încropită​ din crengile copacilor, în zgomotul clocotitor al cascadei să admiri această minunată lucrare a naturii.

Cascada Clocota fiind rezultatul unei prăbușiri recente a terenului de calcar și travertin, prezintă oricând riscul unei alte prăbușiri care o va transforma într-o altă cădere de ape mai mult sau mai puțin spectaculoasă.

Zona cascadei este împrejmuită de un gard pe care este atașat un panou care ne avertizează că este pericol de cădere în gol dincolo de gard.

Vă îndemn să o vizitați pentru că este deosebită, nu pot să mă pronunț că ar fi cea mai frumoasă din țară atat timp cât eu nu am văzut toate cascadele din România, dar fotografiile pe care le atașez articolului s-ar putea să vă convingă că merită să o vizitați.

Rog Webmasterul sa ataseze fimul inregistrat de mine

Trimis de Dana2008 in 15.06.17 23:08:00
Validat / Publicat: 16.06.17 08:58:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GEOAGIU / GEOAGIU-BĂI.

VIZUALIZĂRI: 12285 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Geoagiu-Bai, Cascada Clocota, mai 2017

[16.06.17 05:24:28]

[16.06.17 06:42:26]

@webmasterX: Mulțumesc frumos!

[16.06.17 09:13:44]

@Dana2008: Ha, ha, haaaaaaaa! I-am luat caimacu' lui @mishu! Am dat primul vot, am scris primul ecou!

Stiu ca o sa ma certe ca nu am scris ecoul promis, pentru care sa scrie ea un articol, dar asta e. Lucrand de dimineata, cu noaptea in capl la o raportare pentru statistica, incepusera, din cauza de multe cifre, sa mi se miste ochii in cap, mai rau ca lui Puiu Calinescu in filmul BD la munte si la mare. Un ochi se misca de la stanga la dreapta si invers, iar altul de sus in jos si invers. Asa ca am facut o pauza, am intrat pe mail si, pac, alarma de la @dana2008. Dadui de articol si repede votul. Dupa ce voi citi cu simt de raspundere articolul, revin cu un ecou.

Dar pauza s-a terminat si ma intorc la cifrele mele.

Pana atunci numai bine si calatorii placute!

elviramvio
[16.06.17 09:19:51]

@Dana2008:

Curata invitatie ne faci cu asa descriere si poze!

[16.06.17 09:20:28]

@liviu49: ????????????

Ce cool ești!

Tocmai am terminat de citit articolul lui Mishu despre ecouri, am scris și eu evident unul, cum să nu mă exprim... și ce să vezi, un vot! Eram sigură că este Mishu!!!... Ce rapid ai fost! Îmi place că esti sincer și recunoști că nu l-ai citit, dar sper să o faci, nu e lung.

Provocarea​ lansată de tine în ecoul articolului lui Mishu e ingenioasă... și eu sunt curioasă cum iese!

[16.06.17 09:23:19]

@elviramvio: Mulțumesc frumos pentru vizită și aprecieri! Și filmulețul este făcut de mine... așa ca să auziți sunetul cascadei!

Merită să-i faceți o vizită!

Pe curând!

elviramvio
[16.06.17 09:24:28]

@Dana2008:

Multumesc de urare, la fel si voua.

[16.06.17 09:32:57]

@Dana2008: Oooo, usurel! De citit, l-am citit, dar asa pe deasupra. Altfel nu ma bagam sa scriu. Am si mentionat ca urmeaza sa-l citesc cu simt de raspundere (asa ne-a invatat partidul). Am fos de am luat paine si cand m-am asezat la laptop, am vazut 4 ecouri noi. Curios am deschis pe cel mai recent, pentru ca daca ma apuc de treaba cine stie cand mai fac o pauza. Asa ca am profitat de pauza si am scris randurile de fata.

Numai bine si calatorii placute!

[16.06.17 09:51:04]

@Dana2008: Aici e lucratura, in timp ce eu scriam ecou la ecoul scris de @Dana2008, in care ii laudam destinatiile, articolul ei era postat si @liviu49 mai iute de picior mi-a luat caimacul .

Nu ma supar, tot acest joc este atat de amuzant si ne face iesim din rutina zilnica.

Cat despre articol, o lectura placuta ca de obicei, dar pozele sunt SUPERBE, ai prins niste imagini de vis.

In fata acestei frumuseti nu pot decat sa spun felicitari, votat cu mare drag.

[16.06.17 10:35:03]

@mishu: Lucrează Universul, Mishu! Sau Liviu stă la pândă ????????

Tocmai îți scriam ție un ecou și văd un vot la articolul proaspăt validat. La cine crezi că m-am gândit? Cred că toți de gândesc la tine când văd primul vot! ????

M-am amuzat situația și pe mine... binedispus!

Mulțumesc frumos pentru vizită și aprecieri!

Merită o vizită și această cascada.

ANILU
[16.06.17 22:06:01]

@Dana2008: Frumoasă cascadă ne-ai prezentat.

După ce am văzut și pozele am înțeles comparația pe care ai facut-o cu o mireasă, la vederea cascadei.

Felicitări.

Toate cele bune.

krisstinna
[16.06.17 23:00:17]

@Dana2008: Uite, pe-asta am ratat-o. Cascada zic.

Foarte frumoasă, ca și descrierea ta

Eu ador cascadele, mi se par foarte romantice Mă îndeamnă să visez.

Mulțumesc

Floryn81 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[16.06.17 23:36:15]

@Dana2008: Am citit acest articol mai devreme și mi-a plăcut mult obiectivul prezentat. Am aruncat și o privire rapidă asupra fotografiilor, însă mi-am propus să le revăd mai pe îndelete. Am revenit acum, pentru că am reușit într-un final să ajung acasă și pot spune că chiar îmi place această cascadă, arată altfel față de alte perdele de apă vizitate de către noi în ultimii ani.

Mulțumim pentru impresii, la o viitoare vizită prin acea zonă vom pune și cascada Clocota pe lista obiectivelor care merită văzute!

[17.06.17 11:21:50]

@Crazy_Mouse: Mulțumesc frumos pentru vizită și aprecieri!

Da, e o altfel de cascadă, mai stilizată ????

Ar fi bine să o vizitați, merită, o să vă placă.

Fotografiile sunt făcute cu două aparate, unul Canon și cu mobilul. Nu am umblat la culori, am prelucrat fost claritatea și luminozitatea.

Călătorii plăcute!

Aștept să citesc impresiile tale de acolo.

[17.06.17 11:24:10]

@krisstinna: Mulțumesc frumos pentru vizită și aprecieri!

Și mie îmi plac cascadele. Aceasta chiar are forma și culorile mai deosebite.

Dacă treci prin zonă, nu o ocoli!

Călătorii plăcute! ????

[17.06.17 11:33:50]

@ANILU: Mulțumesc frumos pentru vizită și aprecieri!

Este o cascada frumoasă, datorită "crinolinei" formată din rădăcinile copacilor și plantelor care atârnă în falduri după prăbușirea terenului.

Trebuie să o vezi cu ochii tăi, să o simți, vizual, auditiv, olfactiv.

Dacă ești o amatoare de cascade, vei vedea la Geoagiu Băi una stilizată.

[17.06.17 21:05:47]

@Dana2008: Eh, acum putem sta de vorba! Am citit cu simt de raspundere articolul si, evident, ca mi-a placut. Desi m-am tot invartit prin zona, nu m-am abatut niciodata din drum pentru a intra in Geoagiu. Exceptand sotia, sunt singurul din familia mea care nu a ajuns in Geoagiu. Baietii mei au fost in tabara doua saptamani, iar sora mea avea cea mai buna prietena, colega de facultate din Geoagiu si in fiecare vacanta mergea la Geoagiu. Cu acest articol am fost si eu acolo si pentru asta va multumesc! Pozele le-am vazut de doua ori, pentru ca prima data nu mi-a venit sa cred ca axista un loc atat de frumos. Felicitari! Si pentru ca sunteti aproape de varsta baietilor mei, aveti timp sa mai colindati tara asta si sa ne povestiti si noua despre locuri deosebite. Pentru ca sunt destule!

Cu acest ecou mi-am indeplinit si a doua promisiune facuta zilele astea, prima fiind ecoul pentru@mishu. Poate asa se mai imbuneaza ca i-am luat caimacul la acest articol.

Numai bine si calatorii placute!

[18.06.17 14:31:48]

@liviu49: Mulțumesc frumos pentru cuvintele frumoase!

O vizită reală nu doar virtuală, merită stațiunea Geoagiu Băi. Îi incercați să vă convingeți la fața locului.

[15.10.19 09:28:54]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Cascada Clocota» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă Geoagiu Băi]

ANILU, Dana2008, elviramvio, liviu49, mishu