ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.10.2015

Vacanța în Călimănești-Căciulata

La Călimănești

TIPĂREȘTE URM de aici

LA CĂLIMĂNEȘTI

Deși părea târziu, la final de septembrie, ne-am gândit că toamna nu s-a instalat încă și că nu o să înghețăm de frig. Programată inițial pentru Sâmbăta de Sus - Mânăstirea Brâncoveanu, scurta noastră ieșire în natură și-a schimbat brusc destinația. De teamă că vom întâmpina cine știe ce vreme sus, pe Transfăgărășan, ne-am reorientat rapid. Parcă am fi mers la Olănești (unde oricum mai fusesem), parcă la Cozia (și aici am mai fost și ne-am simțit bine întotdeauna). Pentru că erau unele locuri noi de vizitat, și pentru Motelul Cozia, am ales până la urmă Căciulata. Întâlnirea cu stațiunea a fost una plăcută. Totul părea mai nou, mai curat, mai amenajat. Multe hoteluri noi, restaurante noi, iar Complexul Cozia-Oltul-Căciulata avea și el haine noi! Ne-am cazat la Motelul Cozia, renovat și el, dotat acum cu o piscină cu apă termală. Dealtfel, multe hoteluri au "introdus" în oferta lor, (pe lângă cazare și masă) și piscină cu apă termală, atrăgând în acest fel mulți turiști care altfel s-ar fi înghesuit la vechile și cunoscutele hoteluri cu bază de tratament.

Masa am servit-o la restaurantul Motelului, mâncarea la fel de bună ca întotdeauna, pentru micul dejun se primesc bonuri valorice de 10 lei/pers.

Am reluat plimbările prin locurile deja îndrăgite și cunoscute : Mânăstirea Cozia, de aici, la Mânăstirea Turnu, în altă zi am fost la cascada Lotrișor și turul de forță până la Căciulata, pe jos, pe malul Oltului! Aici am vizitat - din nou - Mânăstirea Ostrov și orașul Călimănești. Tot în drumul spre Mânăstirea Turnu, după baraj, pe dreapta, putem coborâ pentru a vizita Castrul roman Arutela.

Ne-am plimbat și pe aleea de pe malul Oltului, dar se lucra atât la alee, cât și la parcul de lângă izvoarele 1 și 2. Am fost să vedem și cum mai arată vechiul camping, la care se ajunge pe șoseaua (acum lărgită și asfaltată) care merge pe lângă Hotelul Traian, hotel renovat și el. Campingul era închis - normal - dar arăta la fel ca în urmă cu ani și ani - înghesui din toate punctele de vedere - cazare, WC-uri, spălătoare! Bine că drumul era asfaltat și, deci, plăcut pentru o plimbare.

Au fost 5 zile plăcute, frumoase, și, char dacă a plouat într-o seară, nu ne-a deranjat - cine a văzut munte fără un pic de ploaie!

Așadar, vă doresc să vă simțiți bine la Căciulata!

Trimis de purcelul in 08.10.15 22:02:46
Validat / Publicat: 09.10.15 08:33:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CĂLIMĂNEŞTI-CĂCIULATA.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (purcelul); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P07 Florile - la mare cinste!

webmaster [08.10.15 22:39:29] »

@purcelul: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

purcelul [08.10.15 22:42:21] »

@webmaster - Multumesc!

webmaster21 [08.10.15 23:19:17] »

ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

[În plus, dacă vreodată vei solicita informaţii aici, pe sait, cei care îţi vor răspunde o vor putea face cât mai adecvat "profilului" tău turistic (funcţie de locurile în care ai fost, unde ţi-a plăcut şi unde nu, din ce motive etc)]

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

purcelul [09.10.15 08:41:17] »

@webmaster21 - Vine in cateva zile!

iulianic CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [09.10.15 09:40:06] »

@purcelul - Bine ai venit printre noi! Cu pseudonimul pe care şi l-ai ales, nu cred că poţi fi uitat uşor, aşa încât aşteptăm şi alte impresii din călătoriile tale trecute sau viitoare.

Pentru trecerea în revistă a obiectivelor de vizitat în jurul Călimăneştiului, îţi mulţumim! Unele dintre ele, majoritatea, le-am vizitat şi eu, dar am descoperit şi câteva pentru care merită să revin acolo. Aştept însă o vreme mai bună şi ceva timp liber.

purcelul [09.10.15 13:40:47] »

@iulianic - Mulțumesc pentru urare și vot și sper să nu dispar de Crăciun

Căciulata este într-o continuă transformare (se pare, în bine), tentându-ne să revenim! Multă sănătate!

iulianic CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [09.10.15 13:58:43] »

@purcelul - M-ai amuzat! Şi ca să fiu în ton, totodată fără a fi acuzată de off-topic, îţi sugerez ca de Ignat să lipseşti temporar de acasă. Du-te în ţări în care această sărbătoare nu există!

elviramvio [09.10.15 15:38:55] »

@purcelul

Norocul meu ca am citit ecoul, altfel intram la plagiat caci vroiam sa stiu cum petreci Craciunul... Si m-am nimerit cu votul 14, asta da noroc pentru tine!

purcelul [09.10.15 19:06:03] »

@elviramvio: Multumesc, multumesc foarte mult pentru tot! Cred ca de Craciun plec in Maroc! 😁

Zoazore [09.10.15 19:07:51] »

@purcelul - Bravo purceluș! Frumoasă intrare! Al 17 lea vot e al meu!

Descrisă ȘI de mătăluță, chiar începe să-mi placă!

purcelul [09.10.15 20:38:07] »

@Zoazore - Mulțumesc mult de tot, toate cele bune!

webmaster70 [09.10.15 20:43:51] »

@purcelul - o mică rugăminte ''tehnică''! Ce legătură/relație ai cu @puiutea?

Văd că nu este (încă) setată - voluntar - în usercad.

purcelul [09.10.15 20:46:07] »

@webmaster70 - E soțul meu. Îl rog să mă lămurească el cu setarea.

Safta Radu [09.10.15 21:19:39] »

Purcelușule, bine ai venit printre noi! Chiar dacă mai târziu, mă bucur că ai intrat în marea familie AFA, poate că un merit în acest sens are și nea Puiuțea. Toate cele bune!

purcelul [09.10.15 21:27:21] »

@Safta Radu - Mulțumesc mult, da, puiutea m-a sfătuit să mă alătur vouă! Toate cele bune!

cristianam [09.10.15 21:32:33] »

@purcelul - Ai dreptate! Caciulata este mult schimbata in bine ca si loc de odihna si relaxare. Noi am stat 1 noapte acolo si am fost placut surprinsi de piscina publica si locatia unde am fost cazati in ciuda pretului mic. La capitolul restaurante stau ei mai prost dar nu moare nimeni de foame.

purcelul [09.10.15 22:23:28] »

@cristianam: Nu prea stau rau cu restaurantele! La cel de la motelul Cozia se mananca bine, vis-a-vis, la fel 15lei 3 feluri, gradina cu gratar de langa bazar, si mai sunt! Nu au genul de saormerii sau autoserviri, dar poti, totusi, manca ieftin si bine!

mireille [10.10.15 07:35:16] »

@purcelul... bine ai venit în familia noastră și spor la scris.

purcelul [10.10.15 08:53:31] »

@mireille: Multumesc frumos, toate cele bune!

calatorul [22.10.15 16:50:44] »

Frumoase locuri si frumoase poze, felicitari pentru excursie. Le vizitez si eu de cate ori am ocazia si le revad de fiecare data cu placere, indiferent de vremea de afara. Succes si vacante frumoase in continuare!

8 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
calatorul, cristianam, elviramvio, iulianic, mireille, purcelul, Safta Radu, Zoazore