ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.08.2015
ÎNSCRIS: 23.07.15
AUG-2015

Extrem de nemulțumit

Pentru prima si ultima oara la Ocna Sibiului

Am fost intr-o zi de sambata la Ocna Sibiului fara sa ne informam prea mult despre ceea ce ne asteapta acolo. Planul era sa petrecem o zi de baie si relaxare.

Am ajuns destul de tarziu, in jurul orei 11 si am vazut pe dreapta drumului (dinspre Sibiu) o zona cu lacuri naturale, iar pe stanga un fel de strand. Ne-am hotarat sa ne oprim la lacurile naturale in speranta ca ar fi mai sanatoase, si pe langa relaxare sa facem ceva si pentru durerile de spate.

Am platit parcarea 5 lei, intrarea 15 lei de persoana, 4 lei pentru 2 dusuri cu apa calda si am vrut sa platim si pentru sezlonguri, dar se pare ca am ajuns prea tarziu si nu se mai gaseau.

Prima impresie a fost destul de neplacuta: era extrem de aglomerat, nu se vedea nici urma de zone verzi, nici macar cativa copaci sub care sa gasesti putina umbra atat de necesara intr-o zi caniculara.

In fine, am decis sa nu fim prea mofturosi si am hotarat sa mancam ceva inainte sa ne aventuram la baie. Am gasit o terasa cu autoservire si ne-am asezat la coada. In timp ce asteptam am observat ca pe mancare poposeau mustele in voie, mancarea nefiind in nici un fel protejata de asaltul lor.

Intre timp ne-a venit randul sa comandam, dar cand am fost intrebata de baiatul care servea ce doresc, nu am fost in stare sa spun decat ca as dori si eu vreo 2-3 muste. Bineinteles ca nu am mai putut sa mancam nimic, dar ne-am reorientat si am mancat cate un porumb fiert.

In sfarsit, eram gata sa mergem la baie, dar mai trebuia sa rezolvam inainte o mica problema - sa ne ducem la toaleta. Am gasit si toaleta, dar din pacate nu am reusit sa o folosim deoarece mirosul care te intampina de la intrare era suficient de neplacut incat sa nu poti sa intri. In acest moment am cedat si am plecat de acolo in mare viteza. Binenteles ca nu s-a pus problema sa ne fie returnati banii platiti pentru intrare si dusuri.

Suparati ca am pierdut o zi in care ar fi trebuit sa ne incarcam bateriile am decis sa incercam si la strand. Trebuie sa recunosc ca aici parea mai curat si mai putin aglomerat. Pretul de intrare era de 20 de lei, pret in care ar fi trebuit sa intre si sezlongurile, dar baiatul de la intrare ne-a spus ca este posibil sa nu mai gasim totusi sezlonguri. In acest moment am renuntat deoarece nu mai eram dispusi sa platim inca 40 de lei fara sa stim ce ne asteapta in incinta strandului si, ca sa nu fie toata ziua pierduta am plecat spre Sibiu in centrul istoric unde am gasit o parte din ceea ce cautam - o masa gustoasa si o toaleta curata.

Trimis de Corina Maria in 17.08.15 16:26:36
Validat / Publicat: 17.08.15 20:43:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în OCNA SIBIULUI.

VIZUALIZĂRI: 6843 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Corina Maria); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[17.08.15 20:43:40]

@Corina Maria: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Ocna Sibiului: