ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.01.2010
    ÎNSCRIS: 22.07.09
    AUG-2009

Aventura Parc - Adrenalina, distractie si aventura

Alexandru Andries - Parcul

Ai indemanare, conditie fizica si iti place distractia sau vrei doar sa stii daca esti pregatit sa dai piept cu muntele? Vino la Aventura Parc Brasov!

Timp de trei ore te vei urca in copaci, te vei da cu tiroliana, te vei catara pe coarda si multe altele. Nu te speria, totul se face gradual, pe nivele de dificultate: ai trecut primul nivel, poti merge mai departe; ai obosit sau pur si simplu esti pus in dificultate? Exista intotdeauna cineva ca sa te ajute sa te dai jos din copac sau de pe unde te-ai impotmolit...

Esti obligat sa incepi printr-un parcurs verde sau galben si inainte de a parcurge un parcurs negru, trebuie sa faci unul albastru sau rosu si sa ai minim 16 ani.

La intrare primesti echipament special, un ham, carabiniere de securitate, precum si manusi si ti se face un instructaj. Sunt reguli pe care esti obligat sa le respecti, pentru siguranta ta si a celor din jurul tau. "Joaca" dureaza cel mult 3 ore, poti sa ramai si mai putin daca nu esti suficient de bine pregatit si costa 30 de lei pentru adulti.

Parcul se intinde in padurea de langa gradina zoologica din Brasov, in « Noua » aproape de iesirea spre Bucuresti si este deschis zilnic, inclusiv iarna, atat pentru cei impatimiti de miscare cat si pentru "gura-casca" (nu se percepe bilet pentru cei din urma dar este interzisa activitatea de picnic in padure…).

Eu iubesc muntele si imi place sa ma "catar" pe stanci, dar recunosc ca senzatia pe care o ai aici e total diferita. Stii ca esti in siguranta, dar cu toate astea preferi sa nu gresesti, te deplasezi incet pe coarda, strangi din dinti cand simti ca te lasa puterile sau inchizi ochii cand efortul ti se pare supraomenesc. Fiecare pas stii ca e inca o provocare si bucuria pe care o simti cand ai mai depasit un segment din traseu nu se poate descrie in cuvinte. Este o lupta pe care o duci cu tine, in tacere, preocupat doar de gandul de a trece si de acel nivel. Mi-e greu sa descriu in amanunt fiecare traseu, voi lasa pozele sa vorbeasca.

Pot sa va spun doar ca privesti cu alti ochi muntele dupa ce te “joci" in acest parc. Realizezi cat de multe trebuie sa stii ca sa parcurgi in siguranta traseele dificile de pe munte, este o lectie pentru incepatorii care il trateaza cu superficialitate. Cred, asadar, ca este mai mult decat necesar sa treci pe la “Aventura” inainte sa urci pe jepi, nu doar pentru a-ti masura fortele, cat mai ales pentru a evita accidente nedorite. Iubeste muntele si respecta regulile sale si muntele te va respecta si el pe tine.

Trimis de krondia* in 22.01.10 22:00:39

VIZUALIZĂRI: 6038 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Traseu prin copaci...
    NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[22.01.10 22:01:34]

[22.01.10 22:50:53]

mutat la Decopera Brasovul unde mai avem review-uri de acest gen.

[22.01.10 23:33:41]

Se pot insoti imaginile de melodia de mai sus? Multumesc

molko*
    [22.01.10 23:41:16]

super tare...habar n-aveam... sper sa il vizitez cat mai curand.

[22.01.10 23:48:43]

Doamne! Alexandru Andries! Iti multumesc, krondia, mi-ai adus in suflet, odata cu aceste acorduri, un buchet extrem de consistent de emotii si trairi de pe vremea studentiei - dinainte de '89!

Atasat melodia propusa ca ilustratie sonora a review-ului.

[23.01.10 00:11:39]

Da, este o piesa veche, putin cunoscuta, ma bucur si eu ca mai starneste emotii dupa atatia ani...

Alex_Macedo
    [23.01.10 03:23:42]

Fratilor! Ce e parcu' asta'n Brasov??? Sunt... "totales habarnistes", in privinta asta!!!... Ma uit la poze si ma minunez!! Am fost in Brasov (dealtfel, un oras drag mie!! ) de nenumarate ori si nici n-am avut idee de asa ceva!! La vara bag si eu niste "sirme" da'lea de plimbare, prin copaci, cu riscul ca vin in gene!!

[23.01.10 08:27:06]

Parcul este recent deschis, din mai 2008 si este foarte bine pus la punct, vezi linkul de mai sus. Chiar merita sa vii sa vezi cum e. Din cate stiu mai este ceva similar si la bucuresti.

edith simon
    [23.01.10 12:30:21]

Daca inca nu ati citit informatiile de pe site-ul oficial al parcului, doar atat: pot participa copii de la varsta de 4 ani.

Deci dragi parinti... ce mai asteptati? ! Chiar este un loc deosebit, iar activitatile pe care copii le vor face, in mod sigur o sa le aduca numai beneficii din toate punctele de vedere.

PS: si sotul si fiul meu au parcurs traseele, inclusiv cele cu bulina neagra si satisfactia pe care au avut-o la sfarsit, nu se poate compensa cu nimic altceva. Cine a ajuns in in locuri care nu le sunt accesibile chiar tuturor si pentru care trebuie sa depui un efort, cunosc sentimentul.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
    [23.01.10 20:09:09]

Da, pot participa si copiii, pentru ei sunt trasee speciale dar trebuie insotiti si de adulti din cate stiu.

biancuta
    [12.02.10 09:37:58]

Distractiv! Avem si la Targu Mures un parc de distractii, cu tiroliana, sfori, catarari, etc. , dar in principal pentru copii (inclusiv tiroliana) si intrarea este gratuita! (nu necesita echipament, instructaj, etc. )

cristi_an3000
    [05.04.10 14:27:31]

krondia wrote:

ca sa fiu ca am inteles bine: deci daca vreau sa merg in parc cu sotia si doar eu ma catzar si alte alea, doar eu platesc si ea poate sa vina cu mine in calitate de simplu spectator?

edith simon
    [06.04.10 08:37:06]

da, pentru ca numai tu primesti echipament de protectie.... deci sotia poate sa te admire de jos in timp ce tu iti etalezi maiestria

[09.04.10 17:51:42]

Da, intr-adevar, accesul in parc este nelimitat, te poti plimba in voie prin parc pe aleile special amenajate, poti face poze fara sa platesti niciun ban. Taxa de intrare o platesti doar daca vrei sa intri pe traseu si atunci ti se face instructaj si apoi primesti si echipament de protectie pe care trebuie sa il folosesti intocmai. Cand am fost eu, am primit pentru fiecare bilet si un cupon cu reducere la magazinul de articole sportive Columbia. Distractie placuta!

creivean
    [11.06.10 11:36:55]

Regret ca nu am citit până acum acest review, despre un loc minunat.

Am reparat şi...votat.

[11.06.10 11:44:48]

Multumesc. Recomand celor care doresc sa isi incerce fortele sa vina cat mai devreme, in weekend in special este foarte aglomerat. Duminica trecuta, la pranz, se astepta minute bune pentru ca nu mai erau echipamente disponibile. Mai dureaza apoi ceva timp pana ti se face instructajul si, daca este aglomerat, inaintezi mai greu si pe traseu sau, daca nu te descurci prea bine, esti nevoit sa ii lasi pe cei care se grabesc sa treaca inaintea ta... Erau foarte multi tineri dar si copii, ceea ce este un lucru bun. Parcul este deshis pana seara tarziu si la racoarea padurii chiar nu simti canicula din zilele acestea.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
    [29.09.10 13:58:32]

mutat in rubrica 'Parcul Aventura Brasov' (nou creata pe site)

Alex_Macedo, biancuta, creivean, edith simon, krondia*, molko*
    Alte impresii din această RUBRICĂParc Aventura (parc de distracții):