ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.08.2015
DIN: Zalau
ÎNSCRIS: 31.07.15
JUL-2015

Cascada Bigăr 'O frumuseţe creată de natură şi stricată de cei care ar trebui să o protejeze'

În data de 25 iulie 2015, când toată partea de vest a României fierbea la 37-38⁰ C, în cadrul unei excursii ce includea Banatul, am ajuns în Reşiţa. Pentru a diminua disconfortul termic şi profitand de companiia unor prieteni localnici, buni cunoscători ai zonei, am vizitat mai multe obiective turistice din M-ţii Banatului printre care şi Cascada Bigăr.

Drumul Reşiţa - Anina - Bozovici este în stare bună, iar zona una pitorească, mai ales pe cursul superior al Caraşului. Înainte cu 12 Km de Bozovici, pe partea dreaptă a şoselei este amenajată parcare (Paralela 45), la aprox. 200 m în amonte de cascadă (nici nu putea fi realizată mai aproape fiind zonă de chei). Cascada în sine este chiar frumoasă, deşi pe ea mai curg doar căteva fire de apă, atât cât muşchiul ce acoperă stânca să nu se usuce. În primul moment am fost puţin dezamăgit. Cunoşteam fapul că alimentarea cascadei este din un izbuc cu debit variabil, în funcţie de precipitaţii. Cu toată seceta, mă aşteptam totuşi la un debit mai mare.

După ce am plătit intrarea (5 lei de persoană) şi am început să urcăm pe cursul apei dintre cascadă şi izbuc. La câţiva metri... stupoare! Izbucul este suficient de abundent pentru a face cascada una cu adevărat frumoasă, dacă nu ar fi captat aproximativ 3/4 din debit şi canalizat pentru alimentarea unor păstrăvării ale Ocolului Silvic Bozovici, aflate în aval (conform afirmaţiilor unui localnic). Puteau prelua apă din râul Caraş (foarte curat), după cascadă, dacă interesul economic primează, fără a afecta frumuseţea acesteia. Iată încă o mostră (dacă mai era nevoie) despre faptul cum o splendoare a naturii este stricată de tocmai cei ce sunt puşi să o ocrotească şi, culmea... cer şi bani pentru asta!

Oare Ministerul Mediului, Apelor şi Pădurilor nu are nimic de spus în acest caz? . Toate "amenajările" făcute de administratorul zonei (Ocolul Silvic Bozovici) nu fac decât să altereze frumuseţea locului. Nu am înţeles raţionamentul construirii saivanului de deasupra cascadei, cui foloseşte şi în ce scop? ca să nu mai vorbim de urâţenia betoanelor ce constituie captarea de care am amintit. La amenajarea unui acces al turiştilor în albia minoră a Caraşului, la baza cascadei (cu cabluri de susţinere amplasate discret, aşa cum este accesul la grota de deasupra izbuculuiI), nu s-au gândit cei ce încasează bani, fără să facă nimic benefic pentru turismul românesc.

Cu toate acestea, zona şi cascada merită vizitate! chiar dacă aveţi drum lung până acolo.

Trimis de tambaaurel in 06.08.15 12:18:46
Validat / Publicat: 06.08.15 13:04:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BOZOVICI [CS].

VIZUALIZĂRI: 1978 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tambaaurel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[06.08.15 13:05:40]

@tambaaurel: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Drow
[23.05.16 01:19:59]

Esti cumva intr-o eroare. Cascada Bigar in forma ei actuala a aparut tocmai din pricina pastravariei... inaintea captarii apa avea in general un debit prea puternic si practic nu exista covorul de muschi, nici nu se vedea stanca. Cel putin asa spun batranii locului, ca inainte nu era nimic interesant

Drow
Alte impresii din această RUBRICĂCascada Bigăr [Cheile Nerei]: