ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.09.2022
DIN: Reșița
ÎNSCRIS: 16.04.12
SEP-2022

Marirea si decaderea Cascadei Bigar

Cascada Bigar se afla in Jud. Caras-Severin in apropiere de Comuna Bozovi si cred ca nu este roman care sa nu fi aflat de existenta sa la cat de mediatizata a fost incepand cu anul 2013 cand publicatia The World Geography a alcatuit un top iar Cascada Bigar a fost plasata pe primul loc.

De atunci an de an zeci de mii de romani au venit sa o viziteze, cei care o au in administrare au simtit mirosul banilor si-au pus o taxa de 5 ron/vizitator, zona a inceput sa infloreasca, s-a facut o parcare iar primavara-vara au aparut tonete/casute cu mancar si suveniruri iar la cateva sute de m a aparut si un restaurant. In plin sezon a fost nevoie de interventia politiei care fluidiza traficul, asa de mediatizata a ajuns aceasta cascada.

Totul a mers perfect pana in luna iunie 2021 cand, din cauze naturale daca e sa-i credem pe cei de la Romsilva o bucata de stanca s-a desprins si practic mitul cascadei s-a prabusit. Desi inca atrage vizitatori, azi intr-o zi friguroasa de toamna cred c-am fost maxim 10 persoane la Pararela 45 care admiram Cascada Bigar iar unii spuneau chiar ca e mai frumoasa asa cum e acum, nu mai era nimeni sa ne taxeze... deh, romanul.

Legenda spune că …

Demult, trăia pe meleagurile mirifice ale Văii Almăjene o familie de țărani gospodari, a căror singură amărăciune era lipsa unui urmaș, care să le ducă numele mai departe.

Într-o noapte, femeii i se arătă în vis o vrăjitoare care îi spuse că doar dacă va bea apă de la izvorul de sub stâncă, va naște o fată căreia, însă, nu-i va fi îngăduit niciodată să se îndrăgostească, dacă va dori să trăiască.

Femeia merse la izvor și bău apă. Nu după multă vreme, așa cum i se promisese în vis, născu o fetiță.

Copila fermeca cu privirea orice ființă omenească care stătea în preajma sa, iar mai târziu deveni o fecioară râvnită de toți flăcăii ținutului. Dar inima ei tânjea după un singur flăcău, al cărui nume era Bigăr.

Simțind primejdia morții, tatăl fetei o închise în grota de deasupra izvorului dintre lumi. Strigătele de disperare ale fecioarei fură auzite de vrăjitoare, care îi șopti: “Singurul lucru pe care pot să-l fac pentru tine e să-ți transform părul într-o cascadă pe care vor aluneca lacrimile tale.

Vuietul cascadei îl va aduce pe cel pe care-l iubești aproape de tine, dar niciodată nu veți putea trăi împreună în această lume. El va trebui să moară înecat în lacrimile tale și tu vei muri odată cu el, spre a renaște apoi, în cealaltă lume, în “Tărâmul Regăsirii Dorului” .

Toate se petrecură întocmai cum sortise vrăjitoarea, iar cascada rămase mărturie iubirii celor doi tineri, care-a învins limitele ființei umane și care ne arată că dragostea înseamnă fericire și sacrificiu deopotrivă.

- text preluat

Pe mine personal Cascada Bigar nu m-a atras niciodata, poate pentru ca-s din zona dar ca o comparatie Cascada Clocota de la Geoagiu Bai dpmdv este mult mai frunoasa, dar asta e doar parerea mea.

Trimis de resita2009 in 20.09.22 17:36:24
Validat / Publicat: 20.09.22 18:45:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BOZOVICI [CS].

VIZUALIZĂRI: 470 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (resita2009); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Cascada Bigar

ZoazorePHONE
[20.09.22 19:24:56]

@resita2009: Nu știu dacă mai frumoasă, dar mai interesantă este sigur. Și legenda ei este frumoasa și tristă.

Acum... fiecare cu propria părere. Mie îmi place și acum. Iar faptul că nu mai este "comercială" este și mai bine. Și dacă tu ești din zona sau nu, asta nu schimbă părerea despre cascadă. Eu nu sunt din zona, și poate să-mi placă sau nu.

Frumos articol, frumoasă poveste!

Nasshu
[20.09.22 20:13:25]

@resita2009:

Eu nu sunt din zona, dar cand am ajuns pe acolo (acum cca 5 ani), atras de pozele (fotoșopate) vazute pe WWW, am fost cam dezamagit.

Daca treci prin zona cu alt scop/destinatie e ok, dar sa faci drumul special pina acolo (parerea mea) este pierdere de timp.

[20.09.22 21:42:47]

@resita2009: Reclama sufletu' comertului. Am auzit multa lume spunand ca realitatea este alta, altii nu vor sa recunoasca asta, in fine, macar o vreme am prezentat si noi interes .

oare toate defrisarile facute haotic nu or dauna?

nu stiu daca asta e chiar asa, poate cu atat mai mult fiind din zona ai putea fi mandru de ce ai in zona, insa se poate la fel de bine si fara nici o motivatie sa nu iti placa, este bine ca o recunosti si dupa cum vezi si @Nasshu spune ca daca esti in zona e ok de vazut, altfel nu merita sa faci un drum special pentru asta.

Felicitari, votat cu mare drag.

mishuPHONE
[21.09.22 06:44:00]

@resita2009: Si mai voiam sa comentez ceva dar uitasem. Daca tot vorbim de reclama, zilele trecute mi-am ridicat noul pasaport si mi-a placut ca au dacut upgrade in ceea ce priveste partea de design (nu comentez partea de securitate nu tine de mine). Filele unde se aplica vizele au imprimata fiecare dintre ele un obiectiv reprezentativ pentru Romania dpdv turistic si pe una dintre pagini este si cascada Bigar, pana la urma saca ne gandim bine, turismul ne-ar aduce venituri bune si saca putem promova ceva, de ce nu?

resita2009AUTOR REVIEW
[21.09.22 09:13:54]

@Zoazore:

@Nasshu

@ mishu

Inainte de-a ajunge comerciala cred c-am trecut pe langa Bigar de cel putin 50-60 de ori, doar de vreo 2 ori am oprit pentru a lua apa de acolo iar dupa ce-a ajuns celebra am mai oprit de vreo 2-3 ori... se poate sa fie obisnuinta dar majoritatea celor din zona nu sunt asa impresionati de cascada.

@Nasshu

marea majoritate a pozelor domnului google sunt photoshopare, ca sa arata mai bine sa sa te faca sa vrei sa o vizitezi.

@mishu

Interesant, bine gandit.

liviu49
[21.09.22 10:56:51]

Am vizitat prima oara cascada Bigar in 2017 si recunosc ca nu era ce vazusem in poze (evident fotosopate), dar ca orice cascada avea farmecul ei, specific. Asa cum imi va place cascada la Chisatore de la Moieciu, chiar si atunci cand curg doar doua fire firave de apa, asa imi va place si Bigar-ul mereu. Acum frumusetea unei cascade depinde foarte mult si de perioada cand o vizitezi. In 2017 am vazut-o la aproape o saptamana de la o ploaie serioasa, dar anul acesta, la sfarsitul lunii iunie, am fost in plina perioada de seceta si cascada era cam subtirica. Chiar si ciunga, aceasta cascada isi are farmecul ei si cred ca merita vazuta.

Numai bine si calatorii placute!

nicole33
[21.09.22 11:12:42]

@resita2009:

Spre ruşinea mea, recunosc că nu am ajuns până acum la Cascada Bigăr. Am avut ocazia în urmă cu câţiva ani când m-am aflat în zonă, la o Întâlnire AFA , dar atunci am ales altceva timpul avut la dispoziţie fiind foarte scurt.

Am admirat-o doar în fotografii, acele fotografii parcă prea frumoase pentru a fi 100% adevărate şi care i-au adus notorietatea. Mediatizarea excesivă nu a fost un lucru rău, avem nevoie de promovarea frumuseţilor patriei, însă buluceala nu este tocmai pe gustul meu.

Ştiam şi legenda ţesută în jurul acestei cascade, frumoasă, dar tristă, mulţumesc pentru reamintire , întotdeauna un loc cu o poveste se vinde mai bine.

Comparând fotografiile de înainte şi de după, mie mi se pare în continuare frumoasă, chiar dacă nu mai este la fel de fotogenică şi voi încerca să o văd cu ochii mei când paşii mă vor mai purta prin acea zonă.

Felicitări pentru articol!

⭐ValentinB_88⭐
[21.09.22 11:26:53]

Felicitari pentru recenzie si un bine meritat super bonus!

nicole33
[21.09.22 11:27:26]

@mishu:

Eşti fantastică, Mişule!

Mi-am schimbat paşaportul în septembrie anul trecut şi l-am şi folosit de atunci, însă, crede-mă, nu am observat chestia asta cu obiectivele reprezentative de la noi până nu am citit ecoul tău. Cârcotaşă din fire cum mă ştii , îţi dai seama că m-am dus imediat la paşaport pentru a verifica dacă şi al meu este la fel. Da, confirm informaţia. Cascada Bigăr la mine a scăpat la limită nefiind acoperită de ştampila turcească pentru maşină .

Mi se pare interesantă această promovare, bine, pentru cei cu un spirit de observaţie ca al tău , deşi, este cumva paradoxal să prezinţi obiective turistice din România cetăţenilor cu gând să plece prin alte zări, chiar din afara UE în cazul adulţilor.

liviu49, mishu, Zoazore, ⭐ValentinB_88⭐
Alte impresii din această RUBRICĂCascada Bigăr [Cheile Nerei]: