ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2013
DIN: Cluj Napoca
ÎNSCRIS: 29.07.13
AUG-2013

O ora la Ocne

Dupa ce am cumparat cateva suveniruri pentru cei dragi din Horezu in juru la ora 13 am ajuns in Ocnele Mari. Documentati de pe internet stiam si de salina si ne-am decis sa o vizitam sa vedem daca e mai faina decat cea din Turda. Acuma, pot sa spun sincer, ca imi place mai mult cea de la Turda, e putin mai organizata, insa fiecare are plusuri si minusuri.

Temperatura din salina e in jur de 10 grade, asa ca nu e necesar sa va imbracati foarte gros, spre deosebire de cea din Turda, la fel si aerul nu e asa tare si nici nu simti mirosul si gustul unei saline.

Ajunsi in fata salinei am parcat masina, ne-am luat la noi o bluza mai grosuta si am asteptat microbuzul care transporta vizitatorii in salina. Pretul biletului pentru adulti este de 17 lei.

Orarul de vizita este de la 10 la 18, iar microbuzele circula din jumate in jumate de ora, traseul de afara pana jos in salina e aproximativ 10 minute.

Imaginea mea din microbuz era una asemanatoare cu cea din filmele cu brazilienii sau mexicanii din periferie. Soferul a pus si putina muzica sa intretina atmosfera, insa nu a fost tocmai cea mai buna alegere. Microbuzele vai si amar de ele, insa exista clima si nu e sufocant in interior.

Dupa cele aproximativ 10 minute cu microbuzul ai ajuns si esti liber sa faci si sa vizitezi ce vrei. Spre deosebire de salina din Turda cea de la Ocne este mai spatioasa, larga, ai mult mai multe posibilitati de a iti petrece timpul in cazul in care doresti sa stai pentru tratamnet.

Noi neavand timp suficient, decat o ora, am reusit sa o vedem din mers.

In Salina exista o biserica, frumoasa si spre mirarea mea era si preotul acolo si vorbea cu lumea. Mai e un restaurant impinge tava la care preturile sunt un pic mai mari decat ar fi normal, insa daca nu ai venit pregatit cu mancarea in traista esti nevoit sa servesti acolo masa, magazine cu suveniruri, o vinoteca, un teren de fotbal, de baschet, de tenis, masa de biliard, locuri de joaca pentru copii, un cinematograf pentru cei mici unde rulau desene animate iar cei mici erau tare incantati si chiar si toalete.

In afara de locul special pentru relaxare unde se plateste, sunt o gramada de bancute, balansoare, scaune cu mese unde poti sa te asezi si sa respiri aerul din salina, exista si o masa unde ai acces wireless.

In majoritatea locurilor de relaxare dai cam 10 lei pentru juma de ora.

Din toata salina cel mai mult mi-a placut vinoteca cum era amenajata si bisericuta.

Ne-am incheiat turul de vizita si am fugit la microbus. Chiar daca nu au mai fost locuri libere am urcat si am stat in picioare.

Pentru mai multe informatii o puteti vizita si pe internet =» www.salinaocnelemari.ro/

Trimis de andr2eea in 09.08.13 10:29:17
Validat / Publicat: 09.08.13 11:39:05

VIZUALIZĂRI: 2561 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andr2eea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 salina Ocnele Mari

ela75
[09.08.13 12:18:28]

Ce are in plus cea de la Turda de iti place mai mult?

andr2eeaAUTOR REVIEW
[10.08.13 15:59:37]

@ela75: cea de la Turda mi-a placut mai mult pentru ca m-am simtit ca intr-o salina, se poate vedea din mai multe locuri, sunt mai multe incaperi accesibile in care sunt expuse si obiectele cu care s-a lucrut, cum e sala putului de extractie, sala crivacului, poti admira perentii care sunt cu diferite forme, mi-au placut mult peretii din sala Franz Josef, iluminatul este mai ok, aerul simti ca e dintr-o salina, cred ca s-a pus accent mai mult pe salina, in schimb la ocne s-a pus accent mai mult cum sa iasa banu. Mie mi-a dat impresia putin de un targ de Craciun, cu multa agitatie, tarabe, e ok pentru cei care merg la tratament pentru o zi intreaga. E frumos si si, insa pe mine m-a impresionat mai mult cea de la Turda. Astept sa o vizitez si pe cea de la Praid.

O zi frumoasa.

maximus1976
[11.08.13 07:51:45]

E frumoasă si cea de la Praid insa e mai moderna la Turda. Le-am vizitat pe ambele si am ramas impresionat de cea de la Turda

andr2eea, ela75, maximus1976
Alte impresii din această RUBRICĂSalina Ocnele Mari: