ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.07.2013
ÎNSCRIS: 23.03.10
JUL-2013

Suntem datori sa mergem acolo

Am fost azi la Sarmisegetuza Regia si suntem foarte placut impresionati. In fine, autoritatile au facut ceva acolo. Este paza permanenta, biletul de intrare costa 5 lei, respectiv 2 lei pt copii, elevi, studenti.

Spre deosebire de marea majoritate a siturilor arheologice din Grecia, la noi, exista intr-adevar panouri explicative.

Drumul este foarte bun pentru un drum forestier, e lat, chiar si in portiunea ultima, dinaintea cetatii, nu e denivelat si unde se mai deniveleaza, am vazut azi ca venisera cu pietris pentru a le acoperi. Desigur, daca cineva se-asteapta sa fie drum asfaltat, atunci nu va fi satisfacut, dar noi va asiguram ca este un drum foarte bun si lat. Sunt mitocani care gonesc pe el si starnesc praful, dar daca mergi cu o viteza decenta, ai timp sa te bucuri si de ce vezi in jur si sa nu-i agresezi pe ceilalti de pe drum, caci sunt multi si asta e bine.

De la iesirea din Costesti, trebuie sa va alocati 3 ore pt drumul dus-intors si vizita. Principalul avantaj este ca acum orice persoana, poate ajunge la Sarmisegetuza, caci, spre deosebire de celelalte cetati dacice, nu trebuie sa faci efort fizic ca sa ajungi. Totusi, inauntrul parcului, nu pot cobori persoane invalide.

Am mai fost la cetatea Costesti, nu se compara cu Sarmisegetuza regia, nici in ceea ce priveste importanta vestigiilor, nici a amenajarilor, nici a drumului de acces, desi este f scurt, de la iesirea din Costesti, e ingust, fereasca Dzeu sa te intalnesti cu o masina din sens invers. Apoi ai de urcat pieptis un drum scurt, dar inaccesibil pentru multi.

Va recomand sa petreceti 2 nopti in zona, ca sa aveti ziua plina. Puteti zabovi si pe marginea raului, a carei apa este placuta, puteti face baie la picioare.

Coastele insorite ale drumului sunt pline de zmeura, mure, fragi.

Abunda fluturi de diverse culori, e o zona putin accesata, in comparatie cu altele din tara.

Sunt pensiuni placute in zona, mergeti la sectiunea pensiuni, pentru detalii.

Drum bun si vizita placuta!

Trimis de contafa in 19.07.13 18:48:26
Validat / Publicat: 19.07.13 19:55:41

VIZUALIZĂRI: 3996 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (contafa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

contafaAUTOR REVIEW
[19.07.13 19:23:10]

nu am gasit sectiune de pensiuni in jud Hunedoara, de aceea va dau indicatii despre pensiuni sub aceasta forma:

la iesirea din Costesti spre Sarmisegetuza gasiti cateva pensiuni, toate foarte bune: roua 2005, cotiso, blidaru.

Pe drumul spre Sarmisegetuza, mai e o pensiune foarte buna, ceva cu daci in denumire, foarte dichisita, in comuna Gradistea. Nu sunt restaurante, se mananca la pensiuni.

Mai exista vreo 2 pensiuni bune (la Daniela am mancat foarte bine, a doua are si piscina) in satele de dinainte de Costesti. Asa incat, aveti de unde alege.

[19.07.13 19:43:45]

@contafa:

nu am gasit sectiune de pensiuni in jud Hunedoara

Ciudat... Ai făcut click pe Hunedoara (sau ai căutat folosind funcția dedicată de pe sait) ?

Dacă ai fost cazat la vreuna dintre cele mai sus menționate, îi poți crea o rubrică nouă în câteva minute; dacă nu, ai putea descrie ceea ce doar ai văzut, într-un scurt articol de genul „pensiuni din jud. Hunedoara”, introdus în secțiunea „La pas prin Hunedoara și împrejurimi”.

contafa
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sarmizegetusa Regia [M-ții Orăştiei]: