ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.05.2013
single

Către satisfăcător
Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Olanesti ganduri amestecate: izvoare, catei si padure

Datorita unor probleme de sanatate, si pentru ca mi-a fost recomandat sa merg sa beau apa de la izvoare, am fost nevoita sa merg la Olanesti, asa ca mi-am achizitionat un bilet la un hotel de 3 stele ptr 2 saptamani. Prima data cand am intrat in statiune, m-au trecut un pic fiorii, cand am vazut ca era pustiu si numai pensionari pe strada.

Auzisem eu despre Olanesti, dare este prima oara cand am ajuns acolo.

Statiunea este destul de veche, nu prea s-au investit bani, desi potential exista.

Mai ales daca esti tanar, cu siguranta o sa te cam plictisesti.

Este o locatie mai mult pentru pensionari, pentru oameni batrani, sau bolnavi care vin sa se trateze. Oameni bolnavi, fiecare cu povestea lui de te treceau fiori pe sira spinarii.

Cred ca in toata statiunea erau pana in zece persoane tinere ca si turisti.

Mi-am facut si o amica draguta, ne lega aceeasi suferinta cu boala.

La izvoare ai acces in baza unei cartele cipate,iar aici parerile legate de necesitatea cip-arii sunt impartite. Circulau diverse legende locale, dar toata povestea asta este discutabila.

S-a vehiculat idea ca apa nu ar mai avea aceleasi proprietati ca in trecut, in plus nici debitul nu ar mai fi atat de mare ca si acum zece ani, de exemplu, si ptr a se prezerva acest potential, sa nu se consume in exces, ca sa se bucure de ele si generatiile viitoare, s-a decis limitarea accesului. O alta opinie, este legata de bani, ptr ca, da, daca vrei sa apa de la izvoare, trebuie sa platesti, in plus nu poti lua decat 400 ml o data de la un izvor, si maxim de 7 ori pe zi la un interval de 20 -60 minute. Si cand te gandesti, ca inainte oamenii beau nelimitat….

Oricum, teoretic izvoarele se beau cu moderatie, se incepe de la 50ml pana la 250 ml, si daca la inceput apa ti se pare ca are un gust aiurea, dupa un timp incepe sa iti placa. Sunt si cateva izvoare la liber, care probabil nu sunt asa valoroase.

Hotelurile din Olanesti, sunt destul de vechi si neintretinute. Au 3 stele oficial, dar sunt mai degraba de 2 stele. Hotel Parang, Hotel Olanesti, hotel Livadia, sunt cele din generatia veche. Compenseaza insa la capitoul personal, de la receptive pana la bazele de tratament, care sunt respectuosi si calificatii.

Ce hoteluri mi sau parut intr-adevar cotate bine, si sunt noi, chiar isi merita stelele, sunt hotel Tisa, hotel Maria aflat langa fosta casa a dictatorului communist, hotel President, aflat mai departe de centru.

Hotel Tisa are si piscine si este renovat, camerele sunt mari si spatioase. La Hotel Maria, o constructive frumoasa si noua, dar Nerecomandabila daca vii ptr tratament balnear, ptr ca nu are nici baza de tratament si este departe, se mananca foarte bine, ai ceva de urcat pana la el. Mie imi placea sa stau pe terasa de la restaurant si sa savurez de ex platoul lor vegetarian foarte bun. Am mai vazut si cateva pensiuni, gen Mina, Noel, Suprem, Select. Noel si Mina pareau mai noi. Categoric hotelul Maria are cele mai bune conditii, pacat ca eset la distanta mare.

Cum spuneam, majoritatea dintre turisti vin la tratament. De aceea, pe aleile statiunii, o sa vedeti oameni cu bidonase albe in maini, special ptr izvoare, Eu mi-am cumparat 5 bidonase special pe care le-am etichetat fiecare cu numele izvorului si cand se ia: dimineata, pranz, seara. Eu am mers la recomandarea medicului, asa ca am facut tratamanet intensiv.

In hotelul in care am stat, si care avea baza de tratament, totul era programat. Dimineata se faceau diverse proceduri.

Era si ceva tensiune printre turisti, legat de subiecte penibile. Dimineata devreme, cum intrai in baza, pensionarii se uitau cu ochii mariti la televizor, pe Antena 3, care intr-un mod alarmist, dezbatea diverse stiri. Asta crea un soi de tensiune si nervi printre batrani, care se luau la harta, mai ales pe teme politice. Mi s-a parut sinistru, ca nici in concediu, sa nu stai linistit, si sa iti faci nervi aiurea pe teme absolut irationale.

Pana la Olanesti, nu am vazut niciodata atatia batrani adunati la un loc. Eu am o relatie buna cu batranii, sunt innebunita dupa bunicii mei pe care ii iubesc cel mai mult din lume, dar batrani asa nervosi si rautaciosi ca la Olanesti nu am vazut pe nicaieri.

Fiind la tratament cu asistenta, la un moment dat, intre batrani a inceput un mic scandal, si dincolo de usa se auzeau de la “mos senil”, “baba sclerozata”. “bosorg isteric”, si alte asemenea invective, pe cate de penibile, pe atat de aumzante chiar. Initial am crezut ca cineva tanar ii jigneste pe sarmanii batrani, dar de unde??!!!

Oricum pe acolo nu era nici un picior de tanar, eu eram singura…... Nu mica ne-a fost mirarea sa deschidem usa si ce credeti??? Batraneii intre ei se jigneau reciproc cu apelative gen “baba”, mos” “bosorog”. Asta chiar mi s-a parut comic, oameni cu arul alb in cap, care se presupune ca sunt intelepti, si mai ales motivul: s-au luat la harta de la Antena 3, unii tineau cu cineva, altii cu altcineva…... Uneori, stirile dauneaza grav sanatatii…. !!!

Eu nu am sa inteleg niciodata, de ce in spatii din astea publice, nu se pune muzica ambientala, sau un post tv neutru gen Discovery, History, MTV, Kiss tv, Travel, Animal Planet, etc. Poti sa pui si un post de stiri, dar un post tv adevarat, gen BBC, CNN, Euronews, care intr-adevar prezinta intr-un mod profesionist, nu ca la noi, te uiti la unii zic ceva, altii prezinta alt lucru, de nu mai stii adevarul, si de asta apar si disensiuni. Oricum, in Romania este prea multa patima, mai ales politica.

A doua chestie care mi s-a parut halucinanta era la masa. Eu mancam doar sporadic acolo si atunci micul dejun. O singura data am mancat la pranz si m-am lecuit, desi aveam 3 mese pe zi. La masa eram cu 3 femei si un barbat, avand in jur de 65 de ani, bineinteles. Nefiresc mi s-a parut comportamentul cuplului sot-sotie olteni de origine. El un tip autoritar, avea fata de profesor de sport sau fost militar ceva, ea victima sigura si pe post de “colectoare”. Dimineata nevasta era prima la masa, si “colecta” toate gemurile si untul din farfuriiile celorlalti si le punea barbatului ei in farfurie, apoi pescuia prin cosul de paine, cautand cele mai bune felii. Initial, am crezut ca si le-a luat pr ea, dar de unde?? Barbatul ei era beneficiarul. Si tot “beneficiarul” o cadorisea cu niste cuvinte de lauda demne gen ”sarpe veninios”, “naparca” si alte asemena mizerii. Ea nu zicea nimic, nu am vazut vorbind niciodata, se uita numai in pamant, in timp ce el o jignea continuu. Asa ceva m-a socat de-a binelea, am o problema cu barbatii autoritari si nebuni, nu ii suport, fug cat pot de genul asta de indivizi, si am cerut sa nu mai stau la masa cu ei. Oricum, dupa cateva faze de astea, nu m-am mai dus la masa deloc, preferam sa mananc pe la pensiuni.

Cum ziceam, am fost fericita cand mi-am facut o amica pe varsta mea,tot asa tanara, ca am legat chiar o amicitie frumoasa,si ea avea probleme cu rinchii si statea la Olanesti de 3 saptmani. M-am mai imprietenit si cu o doamna in varsta, eleganta, statea la Parang, avea mereu margele la gat, pantofi albi si fara toc, si o adevarata doamna prin comportament, apoi cu un nene din Pitesti, cu un aer foarte vesel, si inca un nene din Oradea, tot asa mereu zambaret, apoi o batrana din Cluj, mi-a placut de ei, mi-au povestit despre Olanesti, si ca veneau mereu acolo. Deci, sunt si batrani de calitate, totul tine de educatie.

Ce era de facut prin Olanesti? Sa te plimbi, incoace si incolo. Am vazut ca inainte de izvoare era o dubita pe care erau niste afise mari unde scria se organizeaza excursii pe la manastiri: Iezer, Cheia. Bradu. Eu nu am fost, mai ales, ca nici nu sunt habotnica, dar cred ca Dumnezeu este Pretutindeni, nu neaparat intr-o anumita biserica, sau in biserici in general. Dumnezeu este acolo unde simti asta, in spatiu deschis, in padure, pe malul raului, nu neaparat, in constructii marete. Constructiile astea marete se fac tot de oameni, ptr oameni, si in nici un caz ptr Dumnezeu, cred ca Dumnezeu nu sta sa se gandeasca ca “se duce” intr-o anumita biserica ca este mai mare, mai bogata etc. Nu sunt de acord cu idea asta ca Dumnezeu este doar in lacasuri, dincolo de niste porti ferecate.

O excursie interesanta mi s-a prut cea la Salina Ocnele Mari, insa nu am ajuns nici acolo.

Despre apele de izvor: Olanestiul este cunoscut ptr apa de la izvor, care se pare face minuni, mai ales ptr bolnavii de rinchi. Sper sa fie asa, eu nu am simtit mare lucru, dar probabil trebuie sa mergi constant. Gustul nu era tocmai bun, unele erau sarate, contineau saruri minerale, potasiu, sulf, sodiu, sau aveau gust de „ou clocit“. Izvoarele 11,12, dar 24 mie mi-au palcut la gust. Sarate mi s-au parut 5,14, dar am inteles ca si 3,30,7, 15,19 erau sarate si „clocite“. Apa de la izvor se beau dupa o anumita schema, si am inteles ca au si efecte secundare, de ex cresc tensiunea, ptr ca au un continut bogat de sodiu-sare.

Pe la izvoare erau si multi catei: m-am imprienit cu cativa, Unul mic rosu cu urechiusele ridicate si o coada stufoasa, parea o vulpita, era foarte nostim. Un catel bun si bland, un puisor jucaus.

Am mai intalnit si un alt catelus care m-a intristat foarte tare. Ma duceam sa mananc la hotel Maria in varful delaului. Si coborand pe drumul care trecea pe langa Elias, si ducea in sat, pe marginea drumului pe un sac am vazut un biet catelus negru, de maxim 1-2 kg. Era batran si avea o fata dragalasa, ochisorii erau tristi, sigur era si bolnav. Probabil cineva l-a adus acolo sa moara. Eu si prietenul meu (care m-a vizitat spre finalul excursiei) ne-am dus in sat si am cumparat un castron si un kg de carnati. Ne-am intors la catel si i-am dat sa pape si sa bea apa. Sarmanul puisor cred ca nu mai vazuse mancare de cateva zile! Apa a baut-o pe nerasuflate. I-am umplut din nou castronul. Mai tarziu, ne-am intors, dar nici urma de catel, si nici de castron. Apoi a trecut un nene pe acolo, si l-am intrebat daca a vazut un catelus. Ne-a zis ca un barbat i-a luat castronul, ptr ca era “de aluminiu” si se irosea pe un catel.

Mi- s-a parut sinistru ca niste oameni sa se preteze sa fure ca niste nemernici castronul unui biet catelus lipsit de aparare La ce se preteaza unii!!! Mi s-a facut greata pur si simplu. Nu stiu daca exista pedeapsa divina, dar daca reincarnarea exista, atunci probabil Dumnezeu ii va reincarna intr-un animalut lipsit de aparare.

Altceva de facut in Olanesti?? Ei bine, nu prea este mare lucru: sa te plimbi in padure, drumul catre izvorul 24 este frumos, sau catre Comanca. Mai exista in parc langa piata si un bazin de ape sulfuroase, care pare cam ponosit, iar in apa sunt particule negre de sulf.

Auzeam o femeie ca este “mal”, chiar asa sa nu aiba unii minime cunostiinte ca ala era sulf, nu mal, mi se pare penibil…... Am inteles ca bazinul este renovat de cativa ani, dar metalul si chiar gresia de pe jos ar trebui tratate cu anumite substante anticorozive. Din cauza sulfului, tot ce este din metal, are un aspect ruginit si pare vechi. De fapt, nu sunt vechi, dar nu sunt tratate corespunzator, si de aceea au aspectul asta ponosit. NU este de ajuns sa construiesti ceva nou, trebuie sa si intretii. Mai are inca un bazin tot in parc la care se lucra si tot asa cu apa sulfuroasa, care este buna ptr reumatism, problem articulare. Oricum, capitolul curatenie este deficitar peste tot.

De altfel ce am observant in Olanesti, nu prea este curat, Nici hotelurile, cele de pensionari si sindicalisti, arata batranicios spre dezastruos, dar nici statiunea nu stau bine la capitolul curatenie. Preturile nu unt mici, de ex la Hotel Parang, Hotel Olanesti, Hotel Livadia, o camera 150 lei cu mic dejun, mi se pare un prêt mare fata de ce ofera. Oricum, fugiti de hotelurile de pensionari, de hotelurile comuniste, ca arata excat ca acum 30 de ani, nu sunt tentante nici ca prêt sau conditii. Sunt tentante doar ptr cei care vin cu bilete de pensionari sau cu bilete de trimitere. Singurul lucru care merita la hotelurile astea vechi sunt bazele de traatament care sunt bune, au si personal bun si isi fac treaba. Nici la Parang, Olanesti sau Livadia nu s-a investit prea mult, tot un aer batranicios au, si toate arata de 2 stele. Compenseaza la capitolul personal, inclusiv receptionisti, medici, asistente care sunt foarte de treaba.

Oricum, daca vii ptr prima oara nu ai cum sa stii, iar daca vii cu bilet de trimitere atunci va trebui sa alegi unul dintre hotelurile astea, ptr ca nu toate au contract cu casa de asigurari. In plus, au si tratamentul inclus. Deci, depinde in ce scop esti la Olanesti…... Din pacate, la Olanesti oamenii nu merg “de bine” este locul unde ai sa intalnesti multi oameni bolnavi. Eu nu am vazut nicaieri atatia batrani adunati la un loc ca la Olanesti. Din nefericire, mai sunt si tineri bolnavi, si atunci, te indrepti si spre solutii alternative.

Ce mi-a placut la Olanesti este ca vedeam multe stele pe cer noaptea, in Bucuresti nu prea se vad, dar aici se vedeau foarte clar, si mi-a amintit putin de fericitele momente de la bunici, cand mici fiind, le admiram in secret si le numaram in fiecare seara, niciodata nu reuseam sa termin numaratoarea, asa multe mi se pareau.......

Cam astea sunt impresiile din Olanesti, si o sa postez si cateva fotografii edificatoare, cand am timp.

Trimis de Alb in 06.05.13 15:48:30
Validat / Publicat: 06.05.13 17:14:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BĂILE OLĂNEȘTI. A mai fost în/la: peste tot in tara

VIZUALIZĂRI: 5167 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alb); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Olanesti

AlbAUTOR REVIEW
[06.05.13 15:49:54]

Muzica va rog Billy Idol Sweet Sixteen

Rezolvat.

Nicu
[06.05.13 19:05:03]

Cred ca problema aia cu apa minerala mai mult strica adica e un fel de antireclama, adica eu singur ma sabotez, eu unul din cauza asta nu ma duc la Olanesti.

Despre pensionari in general nu se scrie de bine mai ales cind scrie unul mai tinar, despre cei care mai merg si cu bilet la bai parca ar fi platit altii biletul acelui pensionar.

Apa minerala sub cheie si cu paza si cu plata in statiune din Romania mi se pare aberant.

marocanu21
[07.05.13 19:59:53]

Chestia cu bonurile pentru apa de la izvoare mi se pare o mare porcarie facuta de p mafie locala care, vezi doamne, ar intretine arealul izvoarelor1

In urma cu patru ani am avut o problema medicala si a trebuit sa merg pentru doua saptamani sa beau apa de la anumite izvoare asa ca m-am cazat la hotel Central (curat dar cam zgomotos deoarece se afla in centru, dar se mananca bine si are o baza micuta bine intretinuta!) unde mi s-a dat un bonier pentru izvoare.

In ultima zi trebuia sa achit contravaloarea bonurilor dar eu lasasem ultimul bon cu cotor cu tot la doamna de la izvoare iar asta a fost o adevarata ''nenorocire'' pentru baiatul de la receptie care trebuia sa raporteze nu stiu carui doctor si nu stiu carei patroane de hotel pentru ''tragedia'' respectiva.

Am vrut sa-i platesc dublu pentru neglijenta comisa dar n-a vrut nici in ruptul capului asa ca trebuia sa astept vreo ora ca sa lamurim situatia!

Am lasat banii pe tejghea la receptie si am plecat cu un gust amar pentru atata prostie!

Altfel mi-a placut imprejurimile statiuniii (in special casa lui Ceausescu pe care am vizitat-o!) si mi-a atras atentia ca si conditii de cazare pensiunea Noel care e a lui Pupaza de la ''Trasniti in NATO'' unde m-as caza daca as mai avea ocazia.

AlbAUTOR REVIEW
[28.05.13 23:06:28]

Olanesti este ptr oamenii cu probleme de sanatate sau batrani, ptr tineri nu ai nimic de facut. Asa mica cum este localitatea nu este chiar sigura, nu este indicat sa mergeti seara sa va plimbati ca sunt hoti care de abia astepta sa dea lovitura.

In plus, capitolul curatenie nu este un punct forte. Hotelurile pentru sindicalisti, bugetari si pensionari care vin cu bilete de trimitere arata groaznic, ocoliti-le, fugiti cat puteti de ele, au o atmosfera batranicioasa si sunt antice...

jalique*
[24.08.13 14:49:58]

buna, cum e/cat e drumul din statiune pana la hotel maria? se paote si pe jos?

Alb, jalique*, marocanu21, Nicu
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Olănești și împrejurimi: