ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.05.2013
DIN: Rm. Valcea
ÎNSCRIS: 15.08.12
MAY-2013

Piscina de la Casa Romaneasca

In primul rand vreau sa precizez ca este un articol legat in principiu de piscina. Nu am fost cazata, deci nu-mi pot da cu parerea despre camere. Merg la inot la aceasta piscina de vreo 3-4 ani. Timp in care as fi vrut sa observ ca lucrurile evolueaza inspre mai bine. Nu e cazul.

Ieri, 3 mai, am "inaugurat" anul acesta piscina. Prima observatie vizibila: pretul s-a marit la 7 ron de la 5 (intrarea); pensionarii nu au reducere, doar copiii sub o anumita varsta. Tinand cont ca, teoretic, nu prea poti sa stai insirat pe lemn, iar sezlongurile din fier sunt incomode... te costa 17 ron intrarea cu sezlong de plastic (stoc nou, sezlonguri mari). Nu prea mare inghesuiala... initial baiatul de la intrare mi-a asezat sezlongul langa celelalte. Ulterior m-am mutat... nu de alta, dar nimerisem langa un caine vagabond cam "incert" aparat cu vehementa de 2 doamne iubitoare ale regnului canin, subcategoria javre. Intre timp a mai venit si o famile de bunici cu 2 copii mici, galagiosi... care a reusit sa enerveze doamnele cu javra. Asa ca mi-am luat frumos sezlongul si m-am apropiat de boxe, macar sa-mi urle in cap si sa nu mai aud nimic.

Anul acesta au aprovizionat si langa bazin cu bauturi si inghetata... nu mai e nevoie sa defilezi la bar. Ideal e sa aveti bani mici... restul se primeste greu. O sticla de suc de 0,5 l- 6 ron.

Apa... asa si asa. Probabil folosita deja dinainte de 1 mai, era cam murdara. Initial f. fierbinte, ulterior s-a dat drumul la apa rece si a fost ok. In bazin (care precizez, in principiu e de inot) ca de obicei, oameni si oameni. Adica de la cei care sar intr-o veselie in capul celorlalti pana la domnisoarele care nu stiu sa inoate, dar insista sa se tina de bara in bazin de 1,80 m. Si sa te intrebe nonsalant: "Stiti sa inotati?". Traducerea: "sa te desprinzi naibii de bara ca sa se tarasca domisoara prin apa". Raspunsul meu a fost prompt: "da, stiu, dar ar fi cazul sa invatati si dvs.". Norocul meu ca prietenul domnisoarei a fost in asentimentul meu. Piscina e nesupravegheata. Zona e in continua constructie de cand merg eu acolo. Au reusit sa termine si al doilea corp, dar tot mai erau niste muncitori care carau pietris de colo-colo.

La baie... soc. Un miros ingrozitor, primul wc defect (nu se putea trage apa), hartie nicaieri, wc-urile mudare [...]. Ulterior am descoperit hartia igienica pusa deasupra tocului (trebuie oricum sa ai spre 1,70 m ca sa ajungi sa o iei). Cui i-o da prin minte sa se uite in sus in timp ce se chinuie la un wc turcesc... nu stiu!!! UITE CA MIE MI-A DAT... A TREIA OARA!!! Mai bine mai tarziu decat niciodata. Acelasi miors de [urină] venea si din dreptul vestiarului barbatilor. Hello... mai intai faceti curatenie si dupa aceea scumpiti intrarea. La dusuri te poti spala linistit cu apa calda. Domnul de langa mine (numit asa generic) pleaca fara nici o apasare lasand apa deschisa. Strig dupa el: "nu o inchideti?". Tardiv... deja ajunsese in zona cu boxele si nu a auzit, asa ca am inchis eu apa.

La restaurant am mancat o singura data. Se asteapta mult, esti inconjurat de caini, iar mancarea e comuna.

Despre transportul in comun din Rm. Valcea: o singura firma privata, Antares. Biletul mai scump decat anul trecut cu 50 de bani. Trebuie sa fii f. vigilent pt. ce statie ceri bilet: Cozia Motel (6 ron), Cozia Manastire (6,50 ron) sau Casa Romaneasca (7 ron) !!! Statie nou infiintata, ca daca tot intoarce microbuzul in parcarea respectiva de ce sa nu ceara mai mult???!!! Si toate astea pe o distanta de aprox. 1 km. Trei preturi diferite!!! La intoarcere e mai complicat. Daca n-ai noroc sa vina cineva in zona, trebuie sa te intorci pana la Cozia Motel. De circulat: teoretic din 20 in 20 de minute. Practic, cam la jumatate de ora, iar duminica din ora in ora.

Nu recomand decat strict din punct de vedere al apei termale. Si tinand cont ca e cam la fel la toate bazinele... asta e, cu stoicism inainte!!!

Trimis de lorelei34 in 04.05.13 13:22:55
Validat / Publicat: 04.05.13 15:03:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CĂLIMĂNEŞTI-CĂCIULATA.

VIZUALIZĂRI: 5759 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lorelei34); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[04.05.13 15:02:50]

Mutat la rubrica "O zi în Călimănești - Căciulata" (existentă pe sait).

lorelei34AUTOR REVIEW
[04.05.13 15:13:22]