ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.10.2012
DIN: Bacau
ÎNSCRIS: 14.10.12
OCT-2012

Manastirea Cozia - Impresionanta ca intotdeauna

Nemaivazand-o de aproape 19 ani, cand am revazut splendoarea ei de odinioara, am realizat ca lucrurile marete dainuiesc de veacuri, bineinteles cu ajutorul restaurarilor (ea beneficiind doar de una prin 1958), iar noi nu. S-au schimbat si restrictionat oarecum unele cai de acces de prin curtea manastirii, dar ce este mai important, a ramas deschis largului public. Au mai disparut unele elemente din fosta moara/bucatarie de pe vremuri, dar daca va chinuiti, veti mai observa cateva pietre de moara, si deasupra, inconfundabila "hota". Cat despre colectiile de monede stravechi, trebuie sa consultati programul de vizitare in prealabil, pentru a nu avea neplacuta placere de a nu le vedea. Despre Manastirea Cozia nu pot sa spun decat ca este o impresionanta constructie care dateaza inca din anii 1387, fiind de pe vremea domnitorului roman, Mircea cel Batran. Ulterior numele i-a fost schimbat datorita masivului, din Nucet in Cozia. Ea adaposteste in locurile de veci din pranaos pe domnitorul Mircea si pe mama lui Mihai Viteazul.

Este o locatie care nu merita sa o scapati din vedere. Cand aveti un drum pe la Sibiu, coborati un pic si pe Valea Oltului. Si pe langa Manastirea Cozia, veti mai avea ocazia sa consumati si apa pentru diferite organe (rinichi, ficat etc.) din izvoarele 1,2,3 si 4, care sunt recunoscute de cercetatori ca fiind sanatoase.

Trimis de psycho_t1x in 22.10.12 22:36:22
Validat / Publicat: 23.10.12 12:29:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CĂLIMĂNEŞTI-CĂCIULATA.

VIZUALIZĂRI: 1767 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (psycho_t1x); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[23.10.12 15:49:33]

@psycho_t1x: imi permiti intrebarea: ati fost cumva si la manastirea care se afla mai sus in munti, parca tot cozia se numeste? poti sa-mi spui daca mai exista, resp. daca se poate vizita. multumesc.

psycho_t1xAUTOR REVIEW
[24.10.12 02:25:32]

@Michaell: De aceasta data nu am fost decat la Manastirea Cozia, dar mai demult (acum 15 ani) stiu ca am fost pe la Manastirea Turnu, care este pe langa pod, si am mai fost la una, dar nu imi aduc aminte cum se numea, departe in munti, numai pe jos se putea ajunge acolo, care detinea si o cochilie a unui sihastru. Ambele sunt pe muntele Cozia, Turnu mai jos, iar cealalta aproape de varf. Sper sa va fi ajutat cat de cat.

Floria CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[24.10.12 06:46:00]

@psycho_t1x: Ce-a de-a doua manastire la care va referiti este Manastirea Stanisoara care se poate vizita cu singura mentiune ca trebuie sa aveti conditie fizica buna. Se ajunge numai pe jos, fie de la Manastirea Turnu, circa 6 km., fie din Calimanesti-drum mai lung dar mai usor, cam 10 km.

[24.10.12 06:53:39]

@Floria: exact, asa este cum spui. stanisoara se numeste, acuma imi amintesc. multumesc.

Floria CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[24.10.12 07:02:28]

@Michaell: Drumul din Calimanesti la Stanisoara se poate parcurge partial, pe drum forestier si cu masina sau chiar in totalitate cu o masina de teren.

psycho_t1xAUTOR REVIEW
[24.10.12 09:10:28]

@Michaell: In urma unei informari mai exacte, se pare ca am rastalmacit un pic informatiile, din cauza amintirilor vagi, astfel: chilia apartine Manastirii Turnu, iar cealalta din munti, cautand pe GoogleEarth, se pare ca doar Stanisoara mai este prin zona, precum a spus si Floria.

[24.10.12 09:20:04]

@Floria: stiu, cunosc drumul. l-am parcurs cu multi ani in urma. si atunci era nevoie de o masina mai zdravana... -

@ psycho

nici o problema. multumesc si tie.

Floria, Michaell, psycho_t1x
Alte impresii din această RUBRICĂMănăstirea Cozia [Călimănești]: