ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.04.2012
DIN: Bacău
ÎNSCRIS: 08.07.10
AUG-2011
2 AD. + 2 COPII

Cetatea Devei - o fosta glorie a istoriei, poate o viitoare glorie a turismului...

In vacanta pe care am petrecut-o anul trecut, dupa un sejur la Duni, am facut un mic ocol prin tara pentru a bifa cateva locatii pe care nu le mai vazusem si de asemenea pentru a mai petrece cateva zile de vacata. Despre cateva din acestea am scris deja (vezi impresiile despre Manastirea Polovraci, Manastirea Prislop si Transalpina), iar datorita colegilor AFA care au scris despre acesta locatie, mi-am propus sa vizitez si eu Deva, si, fiind doar in trecere prin acest oras, am hotarat sa punctam Cetatea Devei, loc ce mi s-a parut reprezentativ pentru acesta, un loc emblematic al orasului, .

Inca de la intrarea in oras, am vazut dealul pe care se afla cetatea, lucru care m-a facut sa gasesc destul de usor drumul catre acesta. Am ajuns in parcarea de la baza dealului, langa stadion cat si langa aqua parcul din oras (loc pe care sper sa-l pot vizita cu alta ocazie), aproape de telecabina moderna ce te duce sus, chiar in cetate. Accesul la cetate se poate face atat cu telecabina cat si pe jos, pornind din parcul orasului, iar dupa urcarea celor 113 trepte drumul se bifurca, astfel aleea din stanga duce in panta domoala si urca prin partea de vest a dealului cetatii iar aleea din dreapta trece prin tunelul sapat in stanca si inainteaza in serpentine pana la prima poarta a incintei. Noi am hotarat sa urcam cu telecabina, aceasta are program zilnic, intre orele 9-21, ultima urcare facandu-se la ora 20, se pot lua bilete atat pentru dus- intors cat si numai dus (pentru aceia ce prefera sa coboare pe jos), tariful dus-intors fiind de 10 lei pentru adulti si 5 lei pentru copii. Dupa cateva minute de asteptare iata-ne in telecabina, aceasta are o capacitate de 16 persoane si, fiind intr-o zi de luni, nu era foarte aglomerata, copii fiind foarte incantati deoarece prinsesera loc in partea frontala a acesteia, loc din care, pe masura ce telecabina urca, panorama e din ce in ce mai frumoasa. Pana sus traseul are 278 de metrii iar diferenta de nivel e de cam 160 de metrii. Odata ajunsi sus, panorama ce se desfasoara in fata ochilor e extraordinara, orasul se afla parca la picioarele tale, valea Muresului se deschide in toata splendoare ei, alaturi de localitatile din proximitatea acesteia. Cetatea nu impresioneaza in mod deosebit, ceea ce e totusi de apreciat, e faptul ce se lucreaza la reamenajarea acesteia, nu stiu daca se va ajunge chiar la o reconstructie dar, eu cel putin, consider ca o reconstructie a acesteia ar transforma acest obiectiv in unul de mare importanta ce va atrage un numar mult mai mare de turisti. Din cate am inteles, cetatea a fost distrusa in sec XIX, cand era folosita ca si garnizona de soldatii austrieci in urma exploziei depozitului de munitii.

Recomand acest obiectiv tuturor celor ce doresc sa descopere un loc incarcat de istorie (aceasta a fost construita la mijlocul secolului XIII, pe locul unei asezari dacice, fiind mentionata documentar ca si "Castrum Deva", locul fiind legat si de numele lui Horia, Closca si Crisan, cetatea fiind asediata de iobagi in anul 1784), cat si doritorilor de frumos, panorama de aici fiind superba (fotografiile cred ca spun tot). Sa treci prin Deva si sa nu vizitezi acest loc e la fel ca si cum ai vizita Brasovul si sa nu urci pe Tampa!

Trimis de kelyboy in 03.04.12 21:27:15
Validat / Publicat: 03.04.12 22:28:06

VIZUALIZĂRI: 2337 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kelyboy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P22 Dupa ce le-am spus celorlati ce e cu acea cladire din care se vede ca iese un topogan din partea stanga, a trebuit sa le promit ca la urmatoarea vizita in acest oras sa petrecem acolo cel putin o zi...

• Alte impresii din această RUBRICĂCetatea Deva:

• pagină generată în 0.060642004013062 sec