ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.09.2011
DIN: Târgu Mureș
ÎNSCRIS: 28.03.10
single

Oktoberfest Brasov 2011

Muzica tiroleza, focoasa, antrenanta, stropita nu numai cu tone de bere si vin ci parca si cu cu parfumul inegalabil al zapezilor Alpilor si Dolomitilor austrieci, germani sau italieni. O tanara formatie germana de muzica “tanara”, care nu prea te lasa sa ramai multa vreme in fata “vurstilor”, mititeilor sau a gratarului cu cartofi pajiti, caci scena de dans e pe-aproape. Multe, multe mese lungi, lungi, parca kilometrice, ce te imbie sa arunci acolo ancora pentru o vreme si sa stai, sa stai, doar asa, ca sa admiri spectacolul lumii si forfota sa permanenta, adica sa privesti marii bautori de bere care fac echilibristica prin multime cu rasteluri de cate 6 pahare de plastic pline cu bere sau vin sau cu cate trei cartoane pline cu piramide de mititei, mari si multi, insotiti de mult ketch-up sau mustar. Doua duzini de tinere fete si baieti, frumos imbracati in costume bavareze, care zambesc tot timpul politicosi si-ti iau banii dandu-ti in schimb cate un bon. Bon cu care stai la coada de la ”mici”, "carnaciori" sau "barbecue". O excelenta echipa de bucatari care face fata cu bine, contra-cronometru, ritmului mereu ”crescendo”, al cererii de “minuturi la gratar”. Coada de la “3 lei micul” e cea mai lunga, dar merge repede, cea de la “5 lei carnaciorul’, e ceva mai scurta iar pentru un gratar cu cartofi prjiti, trebuie sa astepti cel mai mult. Berea costa intre 2 si 3,5 lei. Tuica e mai scumpa. La bere nu se sta deloc la coada, exista o mutime de puncte de desfacere, atat la halba cat si la doza, . atat cu alcool cat si fara. Un butoi imens, plin cu bere de Ciuc, sta gata-gata sa se pravale, e simbolul festivalului, alaturi de multe postere cu o tanara bavareza c-un zambet smecher si cu-o halba mare si spumoasa in mana. Si cu o mascota gigantica, tocmai la intrare. Un trafic intens, un du-te vino permanent, o mare de clienti de toate varstele si de pe toate meridianele. Lipsesc insa ambuteiajele.

Acesta este Oktoberfest!

Anul acesta, la Brasov, Oktoberfest-ul a avut loc in Sepembrie. Dar, nu va faceti griji, mai urmeaza un super-Oktoberfest, la Bucuresti. Ora zilnica a inceperii programului, e 9 dimineata, ora inchideriie 21-23, asadar din orasul meu, situat la 170 de Km, am pornit-o devreme, la ora 6 dimineta. Stiam eu de ce. La Brasov, in zilele de sarbatoare, daca nu esti primul, nu mai gasesti loc de parcare. Dimineata, pana lumea inca nu s-a trezit, te descurci mai usor, apoi, totul se aglomereaza. Anul acesta, Oktoberfest-ul a avut loc in Parcul (Arena) “Ion Tiriac” situat la poalele Tampei. Serbarea are loc alaturi de terenurile de tenis pe care marele nostru campion, care a ajuns impreuna cu Ilie Nastase, de doua ori in finala Cupei Davis, a avut grije sa le inmulteasca si sa le modernizeze. E minunat acest parc, plin cu alei impadurite si indicatoare cu trasee montane pentru toate varstele si “picioarele”. Serbarea are loc sub un cort gigantic, cat un hangar de avioane, dovada ca organizatorii s-au gandit si la zilele ploioase. In jurul cortului mai e insa si un "afara”, un loc in care poti servi o bere sau un vin in aer liber, un "kurtos kolaci" inca fierbinte sau o inghetata de la un bazar nu foarte extins. Aici, cea mai gustata activitate e calaritul pe ponei si calaritul in arena de “rodeo”, loc in care nu te poti mentine in sa prea mult timp. Asta fac copiii. Adulti gusta altceva, o mancare buna, o bere, un vin sau chiar o tuica de Bran. Pe la ora pranzului, cortul se umple pana la refuz. Acum si cozile sunt ceva mai lungi. Apar si unele nemultumiri, caci foamea nu are nevoie de explicatii si intarzieri ci de mititei, piept de pui la gratar sau carnaciori prajiti si daca se poate, cat mai “repede”. Oferta festivalului nu e mare, preparate “grill” din carne si cateva feluri de bautura. Dar, sa pare ca doar de atat are nevoie omul ca sa se simta bine. Si de muzica. Tinerii servanti sunt rabdatori, amabili si bine scoliti, zambesc tot timpul. Intre timp, orchestra accelereaza, melodiile bavareze si tiroleze sunt vivace, dar nu! Sa nu credeti ca la noi e ca la ei in Germania. Nimeni nu-si prinde coatele ca sa se balanseze ca valurile Dunarii in ritmul muzicii. La noi e cu dans, mai intai copiii, apoi adultii ies pe ringul de dans si se misca fiecare in stilul sau propriu. Doar suntem latini, “isn't it”? La noi e cu discutii interminabile, cu o barfulita, cu bancuri, cu rasete, cu fotografii si cu multa voie buna, care cred ca exista chiar si inainte de-a ajuge la “fest”. Rog si eu o familie de langa mine sa-mi faca o poza cu un mic plin de mustar in mana. Poza e reusita, dar mustarul nu se vede, caci intre timp a ajuns pe pantaloni. Din cand in cand mai ies pe-afara la soare. Si-aici e coada, la toaletele ecologice. Intre berea din interiorul cortului si o vizita la una din eco-toalete, nu trece mult timp. E mai placut sub dealul Tampei unde apar numeroase banci pe care poti sa-ti odihnesti cei doi litri de bere din stomac, in care mititeii tocmai au invatat sa innoate. Cineva imi zice sa ma duc si-n centru, langa primarie, ca si acolo e “ceva” asemanator. Dar eu n-o fac, de-abia am ajuns pana aici. Am intrebat multa lume pana sa gasesc calea spre Oktobrfest. In final un om in varsta m-a lamaurit. “Aaaa, vreti acolo, la bere…e pe-acolo dom’le, a doua strada la stanga, nu e departe” Daca-i intrebi pe trecatori de “Oktoberfest”, inca nu prea stiu ei ce-i aia dar de "bere", stiu.

Dimineata la 9 am gasit mai multe locuri libere de parcare fara taxa. La ora pranzului insa, nu mai era nici unul si cand am iesit cu masina din parcare, am vazut cum stateau doi soferi “la panda” ca sa-mi ocupe locul.

La Brasov Oktoberfest-ul dureaza 4 zile, programul e afisat la vedere. Sunt multe puncte de atractie in acest program

Iata numai programul zilei in care am fost eu, adica Duminica, 11 septembrie

Orele 11-13 Mic dejun bavarez si „Party Tiger” cu trupa germana oficiala a Oktoberfest-ului, urmat de concursul „Trage funia” (organizat de Bere Ciucas). Orele 13-14 Tragere la sorti pentru o promotie de bere, . pentru un consumator de bere Ciucas. Orele 14-15 Canta fanfara germana Korona. Dansuri traditionale bavareze, „Concurs de pescuit”si concursul „Butoiul la deal”. Orele 15-16 Trupa de cover-uri Za Band. Orele 16-18 Party Tiger cu trupa germana oficiala a Oktoberfest-ului si concursul „Covrigul urias” Orele 18-19 Wirbelvind (alta trupa germana oficiala a Oktoberfest-ului) care va invita la muzica si la distractie apoi concursul „Wurst gladiators” Orele 19-20 Miss Oktoberfest Orele 20-23 Wirbelvind, muzica si distractie si concurs de „Tanzen” (dansuri)

Ce mai, a fost o petrecere pe cinste! La acest capitol stam binel, am intrat demult si in Uniunea Europeana si in Spatiul Schengen.

Dorgo

Trimis de dorgo in 21.09.11 06:56:14
Validat / Publicat: 21.09.11 08:58:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAȘOV. A mai fost în/la: cam peste tot

VIZUALIZĂRI: 3666 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Afisul Oktoberfestului de-a lungul (sursa Internet)
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

dorgoAUTOR REVIEW
[21.09.11 07:57:35]

@Web, te rog muzica si daca e posibil, si clipul, mersi

http://www.youtube.com/watch? v=VwoAg1p_ppo

krondia*
[21.09.11 10:07:36]

Anul acesta, parcă mai mult decât în alţi ani, Braşovul a fost împânzit de o sumedenie de evenimente, atat culturale cât şi culinare. Asa s-a ajuns ca multe dintre evenimente să se suprapună, nu într-un mod chiar fericit. La fel ca anul trecut, la baza sportivă de la Olimpia, de sub Tâmpa (surprinsă în prim plan în P03), s-a desfăşurat un Turneu de Tenis international în acelasi timp cu Oktoberfest care avea loc vizavi, pe arena sportivă Ion Ţiriac (a se citi curtea Liceului Sportiv), se văd corturile în fundalul aceleiaşi fotografii precum şi spaţiul relativ mic. Anul trecut am văzut şi eu un meci dar, din păcate, atât jucătorii cât şi spectatorii au fost deranjaţi de muzica de la berar. Celebra frază de atenţionare „Silence, please” nici nu îşi mai avea rostul. Acum nu am mai vrut să repet experienţa.

Referitor la Oktoberfest, anul acesta a început cu o zi mai devreme şi, cum de data aceasta vremea a fost bună şi aglomeraţia a fost pe măsură. Cel mai bine este la amiază când găseşti cu uşurinţă o masă liberă, nu sunt cozi şi poţi savura în linişte specialităţile bavareze, de altfel destul de piperate la preţ (9 lei un turinger, dar se spune că ingredientele sunt aduse din Germania). Seara însă, în cort nici nu aveai aer să respiri, era fum, dar probabil că după câteva beri te obişnuieşti cu atmosfera. Oamenii erau nevoiţi să iasă cu mâncarea afară şi mâncau pe genunchi, în tribune. Este un festival frumos care, cred eu, ar fi mult mai apreciat dacă ar avea loc într-un loc mai generos, în aer liber (cortul să fie doar o soluţie de rezervă în caz de ploaie).

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][5 voturi]
dorgoAUTOR REVIEW
[15.10.11 15:15:23]

Mersi si FELICITARI pentru @Web-ul care a ales aceasta melodie remix... nu m-am putut abtine si am inceput sa dansez singur prin camera!!!

- -

@dorgo, cu placere, ma bucur ca ti-a placut.

[13.07.13 22:31:06]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Festivaluri, evenimente brașovene" (nou-creată, între timp, pe sait)

dorgo
Alte impresii din această RUBRICĂFestivaluri, evenimente în Brașov: