ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.08.2013
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 15.07.13
4 AD. + 5 COPII -- v: 4-16

Aerodromul Sânpetru - Miting de acrobație aviatică

Am ales această destinație, pentru a ne petrece prima parte a zilei de duminică, în urma unui afiș văzut de băiețel, după care m-am documentat puțin și am povestit și unor prieteni. Așa după cum am constatat și altă dată: se poate întâmpla să mergi într-un loc fără să știi prea multe despre ceea ce este acolo dar să-ți placa și să te simți bine. Astfel am făcut și noi atunci când am pornit către Aerodromul din Sânpetru (o localitate de lângă Brașov, pentru cei care nu cunosc zona), o subunitate a Aeroclubului României, unde se desfășoară în mod normal cursuri aviatice (aeromodelism, planorism, parașutism etc.).

Motivul vizitei noastre a fost acela al vizionării unei demonstrații de acrobație aviatică, prilejuită de închiderea unui etape de Cupă Mondială de parapantă. Deci spectacolul s-a derulat în onoarea participanților la competiția menționată dar și pentru publicul care a dorit să asiste.

De cum am ajuns ne-a plăcut atmosfera pentru ca era totul liniștit, ni s-a permis să ne apropiem de avioanele și planoarele care urmau să evolueze și chiar să facem fotografii, cum și câte am dorit, ceea ce a fost o încântare pentru copii dar și pentru noi, adulții caci nu mai văzusem astfel de modele atât de aproape.

Spre rușinea mea nu am reținut numele tuturor celor care au evoluat, cu parașuta, parapanta, avionul sau planorul și atunci corect este să nu amintesc nici un nume însă au fost prezenți acolo oameni "de vârf" ai domeniului. Astfel, spectacolul oferit a fost o adevărată încântare pentru toate categoriile de privitori și un mod foarte de plăcut de relaxare.

Nu cunosc termenii tehnici, specifici, pentru a descrie acrobațiile dar au fost tot felul de întoarceri și rotiri, stabilindu-se chiar și un record național în acest sens. Fotografiile pe care le atașez arată doar o mică parte din ceea ce s-a putut vedea acolo.

La ora 12.30 s-a desfășurat festivitatea de premiere, cu un clasament național și unul internațional, la cel din urmă pe locul III fiind un danez, pe locul II un japonez iar pe primul loc un britanic. S-a acordat un premiu special unei participante din Ucraina, presupun că datorită faptului că este femeie, ceea ce nu întâlnim în mod curent în acest sport.

Organizatorii au beneficiat de sprijinul unor sponsori, care au fost prezenți acolo cu diverse standuri, astfel ca lumea s-a bucurat de mici, pește, bere, înghețată etc.

Una dintre surprizele oferite a fost desenarea pe cer a unei inimi, străpunse de săgeata lui Cupidon, de către o formație de 3 avioane.

Organizatorii, prin vocea prezentatoarei care s-a adresat atât în limba română, cât și în engleză (pentru participanții străini) ne-au invitat să fim acolo și la ediția din anul viitor, ceea ce recomand și eu celor care au posibilitatea și vor fi în zonă.

Trimis de Quasimodo in 18.08.13 17:26:33
Validat / Publicat: 18.08.13 18:40:41

VIZUALIZĂRI: 1558 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Quasimodo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

[31.01.15 18:24:39]

Mutat în rubrica "Descoperă împrejurimile Brașovului, BRAȘOV" (nou-creată pe sait)

• Alte impresii din această RUBRICĂFestivaluri, evenimente în Brașov: