ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.05.2009
JAN-2009
[?] AD. + 1 COPII

Un colt de Rai

"Heaven"

Straja..... . nici nu stiu cu ce sa incep mai intai, dar cu siguranta va pot spune cu mana pe inima ca este un colt de Rai. Este acel loc in care nu iti vine nici macar sa respiri pentru a nu deranja vreo crenguta de brad impovarata de greutatea zapezii, este locul in care uiti pentru o saptamana cum arata asfaltul deoarece tu calci peste cel putin un metru de zapada inca de la iesirea din cabana.

Aventura Straja am inceput-o in februarie 2008, iar pana in ianuarie 2009 (cand am revenit) timpul ni s-a parut o vesnicie. Distanta mare nu ne permite sa tragem o fuga de week-end prelungit, am facut cam 6 ore la dus si 7 la intors.

De la bun inceput as vrea sa ne intelegem: nu este o destinatie pentru pretentiosi sau pentru skiorii ff experimentati, nu este locul in care sa cauti cluburi sau sa iti expui ultimele achizitii de la mall, in schimb este locul in care poti pune pentru prima data skiurile in picioare, atat tu cat si copilul. Va spun din experinta proprie, dupa ce doua ierni la rand am facut naveta pe Valea Prahovei pentru initierea pustiului in ale skiului, am ajuns intamplator la Straja unde am dat de nenea Ando - un exceptional instructor - care l-a invatat sa skieze in DOUA ORE, o ora in 2008 iar alta in 2009! Era o adevarata aventura sa gasesti o ora la un monitor, dar am reusit. Deja anul acesta in ultimele zile a mers pe partiile mari impreuna cu noi, singurul inconvenient fiind ca abia ne puteam tine dupa el. Deh, ne-am facut-o cu mana noastra, in scurt timp probabil va tb sa ducem copilul in Austria la ski -)). Este impresionant sa vezi copii care azi abia puneau prima data claparii in picioare iar peste doua trei zile iti taie fata pe partie.

Revenind la Straja: o statiune cu 5 partii din care una pentru incepatori denumita Platoul Soarelui, care este asa cum ii spune si numele, un patou pe care Soarele il mangaie cu razele lui cat este ziua de lunga. Instalatiie destul de vechi dar bine intretinute, dotate de anul acesta cu cititor de cartele magnetice (exceptie Platoul Soarelui, dar care se pare ca va intra si el in acest sistem incepand cu sezonul viitor). Pentru cei care vor sa inchirieze echipament oferta este destul de buna, variind ca pret in functie de vechimea acestuia. Cazare si masa puteti alege dupa buget, dar cred ca oriunde deschideti usa vacanta va fi una reusita. Noi am avut parte de gazde de exceptie si de personal la mare inaltime care ne-au facut sa revenim si sa asteptam in continuare viitoarea vacanta. Uffff, cat mai este pana la iarna..... .

Un mare minus care trebuie mentionat este dificultatea drumului iarna din Lupeni pana in Straja, 9 km, iar odata ajuns sus iti dai seama ca nu ai unde parca. In timpul saptamanii este rezonabil, se poate urca cu lanturi pe masina, dar in week-end cand urca foarte multe masini este un cosmar, unii urca, altii coboara si de multe ori traficul se blocheaza pentru ore bune. Anul aceste am fost FOARTE FOARTE inspirati si am lasat masina in parcarea pazita din Lupeni si am urcat pana sus cu un taxi. Aaaa, de mare poveste si cu aceste taxiuri: toate sunt niste Dacii papuc 4X4 care sunt exploatate de-a-dreptul barbar, incarcate la maxim cu bagaje si turisti sunt turate pana iese fum din ele de zici ca atunci cand va ajunge sus o preda pentru programul rabla.

Sper ca nu am plicitsit pe nimeni cu aceste impresii acum in prag de vacanta de vara, dar din cate am inteles este o destinatie ff cautata si vara de iubitorii de liniste, de drumetii, de fructe de padure... de munte in general.

Trimis de mirelab in 08.05.09 00:00:56

VIZUALIZĂRI: 3466 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mirelab); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Platoul Soarelui

Cristian_h*
[08.05.09 00:17:20]

pe mine cel putin nu m-ati plictisit de loc!

[08.05.09 00:22:31]

Sunt onorata ca am reusit sa va captivez atentia avand in vedere ca am de-a face cu un turist de un asa calibru. Multumesc pentru ecou!!

indiralisa_26
[08.05.09 22:33:24]

superb review....cu siguranta voi merge

deliapt
[09.06.09 11:41:35]

da, straja e o destinatie de vis, abia astept sa ajung din nou... iar review-ul mirelei este de poveste... exact asa este Straja! Dar nu va duceti prea multi... sa mai ramana loc si pt noi

ileanaxperta*
[13.10.09 14:47:42]

Si noi am fost la Straja prin febr. 2007 intr-un week-end. Am facut intr-adevar 6-7 ore din Bucuresti pana acolo, dar nu ne-a parut rau. Am lasat masina jos si am urcat cu telescaunul, chiar daca ne-au cam inghetat toate cele...Panorama de sus a meritat tot chinul indurat, drumul si frigul...Am stat practic doar 24 de ore in statiune, dar a fost minunat...si noi n-am schiat. Ne-am bucurat doar de privelisti si i-am admirat pe temerarii care schiau pe...gheata...

[13.10.09 14:52:08]

Din punctul nostru de vedere este superb acolo... in ianuarie vom merge pentru al treilea an consecutiv. Zilele acestea deja finalizam detaliile privind rezervarea... asa ca apoi nu vom face decat sa asteptam sa treaca timpul!

La anu' ne-am propus sa iesim la ski "afara", dar sunt convinsa ca mereu Straja va avea un locsor aparte in sufletul nostru...

Cristian_h*
[14.11.09 08:48:20]

mirela sper sa-ti placa )

[14.11.09 09:34:32]

mirela aproape sigur se odihneste - dupa intuitia/informatiile mele a lucrat pana tarziu aseara - insa aproape sigur va gasi melodia cat se poate de perfecta pentru ceea ce inseamna pentru ea aceasta destinatie, astfel ca am adaugat fragmentul muzical propus. Spun "aproape sigur" pentru ca in acest domeniu - gusturuile muzicale - indiciile mele "tehnologice" nu sunt de foarte mare folos Intuitia insa asa-mi spune. Mirela, daca ai alta propunere, scrie-ne.

[10.12.09 17:44:02]

Va rog mult sa-mi spuneti la ce cabana ati stat?

[10.12.09 18:51:59]

@ancag, la cabana Fratii Jderi. Daca am timp in seara asta poate reusesc sa va povestesc mai pe larg despre gazdele noastre.

[11.12.09 13:41:06]

@ancag, am revenit cu amanunte:

Am stat aici 2 ani la rand, avem bagajele facute pentru al treilea an si asta nu din lipsa de imaginatie sau ca am terminat toata tara de vizitat, dar greu sa ne mai atraga vreo statiune de ski din Romania dupa ce am dat de ospitalitatea jderilor (proprietarii pensiunii) sau de profesionalismul monitorilor din Straja. Din grupul nostru de 9 persoane de anul trecut (6 adulti si 3 copii), 8 au pus skiurile in picioare sau s-au “perfectionat” aici in Straja, asa ca intelegeti de ce ne este asa draga!

In februarie 2008 cand am mers prima data am ajuns dintr-o intamplare, dupa cautari indelungi, deoarece eram cumva constransi de perioada in care puteam merge si aceasta coincidea cu vacanta de iarna a copiilor. O nebunie Straja in acea perioada: sute sau poate mii de copilutzi care zbarnie pe partii si care iti iau teleskiul din mana in dorinta lor de a urca mai repede). Pentru inceput te amuzi…dar apoi te cam plictisesti sa tot stai in loc si piticii sa se dea de cateva ori inaintea ta, dar neavand ce face suporti cu stoicism. Asa ca anul acesta, in ianuarie 2009, am invoit copiii de la gradinita, scoala si liceu si ne-am orientat spre o prioada mai relaxata.

Dar sa va povestesc totusi si cate ceva despre cabana Fratii Jderi: o cabana de munte cu toate cele necesare unei vacante reusite. Este asezata in apropierea teleskiului 1 si 2 (partii pentru avansati), dar mai departe pentru cei care skiaza numai pe Platoul Soarelui (partia pentru incepatori). Pe noi asta nu ne-a deranjat, am urcat si coborat cu mic cu mare de cate ori a fost nevoie. “Dezavantajul” distantei de centrul statiunii se transforma cat ai zice peste in avantaj cand vine vorba de liniste: nimic nu se compara cu diminetile cand te trezesti cu brazii incarcati de zapada fix in fata ferestrei tale sau cu albul imaculat al zapezii cat vezi cu ochii…fata de centrul stratiunii unde este muuulta agitatie, iar zapada se “toaca” mult mai repede.

Cabana are 9 camere cu baie proprie, cu doua sau trei paturi, iar sus in mansarda este un apartament. Camerele sunt spatioase, cu parchet laminat pe jos, mobilate modern, arhisuficient spatiu de depozitare, tv. Baile sunt cu cada de dus. La toate acestea se adauga muuulta caldura.

La parter este bucataria si micutul restaurant. Nu este pentru pretentiosi, ca doar suntem intr-o cabana la munte, dar noi ne-am simtit de fiecare data ca acasa. D-na de la bucatarie ne-a implinit orice dorinta culinara visata cu o zi inainte sau uneori cu doar cateva ore mai devreme. De Simona (ospatarita) ce sa mai povestim... glumeau proprietarii cu ea ca “iar ti-au venit prietenii de la Bucuresti”.

Tot la parter exista si 6 (8? ) dulapuri pentru depozitarea echipamentului de ski.

Cand am facut rezervarile pentru 2010 proprietarul mi-a zis ca vom avea o surpriza placuta, ca a renovat vila, asa ca abia asteptam sa treaca zilele ramase pana la mica noastra vacanta anuala la Straja, cand vom striga cu totii PARTIEEEEEE!!!

ps: pentru a va simti bine la ski in Straja va rog sa plecati cu asteptari normale si nu cu pretentii de Austria sau... Bansko (unde infrastructura este mult peste).

deliapt
[13.12.09 16:56:13]

Abia asteptam sa ajungem si anul asta... sau mai bine zis anul viitor.

asteptam cu interes zapada dar nu prea am emotii in ceea ce o priveste, sunt convinsa ca pana atunci va fi din plin!

Partieeeeeeeeeeee! ma rog, pt unii... anul asta tb sa stau in clubul privitorilor.

[13.12.09 19:02:03]

Multumesc frumos pentru raspuns, Mirelab. Din pacate nu mai ajungem anul acesta, e prea departe pentru noi. Insa vom sti la anul, cand poate vom sta mai mult si vom avea si bani mai multi

[13.12.09 19:06:28]

Anul acesta mergem la Arieseni Poate ne povestiti ceva si despre locatia asta

diana_cosma*
[07.07.10 13:17:50]

mi se pare mie, sau relu1988 a postat cateva poze de mai multe ori, toate fiindu-i punctate, si pe unele a mai luat si bonusuri nenumarate?! poate ca e doar impresia mea...

[07.07.10 13:53:11]

diana_cosma: intr-adevar, o poza era triplata si doua de-dublate, multumim de seizare - dublurile au fost sterse

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[07.07.10 14:02:05]

da. in plus, pentru astfel de remarci, exista sub fiecare poza un link (REPORT POZA) pentru raportarea unei neregularitati legate de acea poza. astfel, nu mai este nevoie sa scrii un ecou in impresiile cuiva care nu are nicio legatura cu utilizatorul "parat"...

diana_cosma*
[07.07.10 19:33:54]

sorry, n-am vrut sa supar pe nimeni, dar n-am stiut de optiunea cu ''report poza'' (ori e mai noua, ori n-am observat-o eu pana acum, necunoscand prea bine site-ul)

ancag, Cristian_h*, deliapt, diana_cosma*, ileanaxperta*, indiralisa_26, mirelab
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Straja - Vâlcan: