ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.06.2011
DIN: Bistriţa
ÎNSCRIS: 26.07.10
SEP-2010

Manastirea Turnu (jud Valcea) – un mic rai pe pamant

Anul trecut am facut o mini excursie in Ramnicu Valcea la prietena mea cea mai buna careia ii promisesem de mult acest lucru si intr-un final, s-a ivit ocazia. Pot spune ca a fost una din cele mai reusite mini vancate.

Manastirea Turnu, din Eparhia Ramnicului se afla situata la poalele Muntelui Cozia, pe malul stang al Oltului, aproape de statiunea Caciulata. Se poate ajunge cu masina pe valea Oltului, pe DN 7 (E 81) ce leaga Sibiu de Ramnicu Valcea (veti gasi indicatoare), iar drumul duce pana in curtea lacasului, cu trenul mai aveti de parcurs vreo 600-700 m din statia ce este in apropiere, care se cheama tot Turnu, iar ultima varianta (cea pe care am folosit-o si eu) e cea a mersului pe jos din Statiunea Caciulata, ati avea de parcurs cam 2-3 km. Pe drum inspre Turnu veti regasi si niste ruine ale unui castru roman Arutela, despre el voi reveni intr-unalt review. Va pot spune ca tot peisajul pana acolo e absolut superb. Pe jos mergi pe drumul masinilor, cam incomod cand se ridica praful in urma lor...

Denumirea de Manastirea Turnu vine de la turn ce a fost construit de romanii in secolul al II la poalele muntilor. Toata istoria locului a inceput cand unuii calugari de la Manastirea Cozia (aflata in Caciulata la 2 km de Turnu) s-au retras in sihastrie in munti, cel mai cunoscut sihastru ramane Danil Sihastru. Acestia si-au sapat chiilii in piatrasi o pestera mica ce folosea drept biseric (le puteti vedea pe filmulet) unele inca mai pot fi vizitate si se pot observa, fiind situate in curtea Manstirii. Tot acest complex este pe un perete mare muntos si se pot vizita, doar sa nu ai o incaltaminte cu toc.

Complexul Monahal are doua biserici: imediat la intrare veti descoperi Biserica veche, fondata in secolul al XVII – lea, copie a Manastirii Cozia, ctitorita de Gherase Timus. Din pacate la inceputul secolului XIX – lea are loc un incendiu care distruge asezamantul, ramanand intacte doar unele chili. Biserica Veche a fost mai tarziu refacuta in scurt timp, ea poarta hramul: “Intrarea Maicii Domnului in Biserica”. Pe langa aceasta Bisericuta mai este construita una noua, mult mai mare, cu hramul: Schimbarea la fata”, construita la inceputul sec XIX, alaturi de alte chilii. Se spune ca aici a exista si o scoala a cantaretiilor bisericesti.

Curtea este plina de flori si foarte frumos amenajata, iar la intrare veti gasi o fantana cu apa foarte buna, in care oamenii mai arunca banuti (obicei pe care nu pot sa il inteleg). In spatele Bisericii mari calugarii au amenajat un lac cu pesti. Lacul are si pontan, iar vara uneori cresc si nuferi. Din pacate accesul la lac este interzis intrarea spre pontan fiindca inchisa de doua porti din sarma impeltita.

Mi-ar placea sa va pot spune daca fac si cazari pentru turisti, dar sincera sa fiu nu am intrebat.

Va recomand o vizita la Manastire daca aveti timp si sunteti in trecere, peisajul este superb, locul este un mic coltisor de rai si o mica drumetie nu strica niciodata

rog puneti acest link: http://www.youtube.com/watch?v=4XOlzxF0ZSI&feature=related

Trimis de Rusalka in 13.06.11 17:06:48
Validat / Publicat: 13.06.11 17:58:27

VIZUALIZĂRI: 5611 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Rusalka); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[13.06.11 17:54:24]

Mutat la rubrica "Manastiri Oltenia & Muntenia" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

neimportant
[13.06.11 19:50:01]

Multumesc pentru impresii...

Cum se face ca citesc despre locurile unde am trait de la altii, iar eu, spre rusinea mea nu zic nimic despre Manastirea Turnu... ? Promit sa revin cu un review despre acest loc si imprejurimi.

Ai zugravit cu talent lacasul de cult riveran Oltului, la timp de rapciune, insa l-as aduce in atentia colegilor AFA la sfarsit de ciresar.

RusalkaAUTOR REVIEW
[13.06.11 20:02:16]

am petrecut mai mult timp in valcea si pot spune ca m-am indragostit de oras si de imprejurimi. Deobicei orasul si zona natala nu iti atrag atentia sau nu iti plac

[01.08.11 02:32:47]

Mutat la rubrica "Manastirea Turnu [jud Valcea]" (nou-creata pe site)

neimportant, Rusalka
Alte impresii din această RUBRICĂMănăstirea Turnu [Călimănești]: