ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.04.2011
DIN: PLOIEŞTI
ÎNSCRIS: 13.07.10
NOV-2009

Cetatea Bastionara Alba Iulia

Joi 31 martie am fost la Târgul de Turism al României la ROMEXPO! Mare dezamăgire, noroc că a fost combinat cu Târgul de Antichităţi şi RomMedica că altfel plâgeam după cei 7 lei daţi pe bilet. Faţă de ediţiile precedente FOARTE puţini expozanţi revoltele din Africa şi-au spus cuvântul Egiptul şi Tunisia lipsă aşa că dezamăgirea a fost MAXIMĂ.

Singurul lucru bun de la Târg a fost că am revăzut garda Cetăţii AlbaIulia şi mi-am reamintit de noiembrie 2009 când am fost şi eu acolo, la Cetatea Bastionara din Alba Iulia!!!

Dar haideţi să NU fiu răutăcios şi să vă povestesc şi vouă colegilor mei de pe A.F.A. ce şi cum! După cum mă ştiţi “băgăreţ” NU am putut rezista invitaţiei unor prieteni de a merge să vizităm Cetatea Alba Iulia. La Alba Iulia mai fusesem odată cu autocarul când au jucat “Lupii galbeni” cu Unirea din localitate, însă am înţeles că NU se pune la atracţii turistice şi mi se pare normal.

Când eşti cu prietenii în maşină nici NU simţi când se scurg cei 336 Km. dintre Ploieşti şi Alba Iulia! Plecarea s-a făcut pe la ora 6.30 iar la 11 eram deja în cetate aşteptând TOŢI cu nerăbdare schimbare Gărzii Cetăţii Alba Iulia. Salvele de tun sosite din alte timpuri ne-au impresionat pe toţi aşa că aparatele foto au începutsă culeagă instantanee. Am aflat (unii prieteni mai curioşi de!) că cetatea a fost ridicată între 1714 şi 1738 şi că lucrările propriu-zise au început la data de 4-XI-1715 şi că primul ridicat a fost bastionul Carol, dedicat împăratului, situat pe latura de nord a cetăţii.

După această gradioasă desfăşurare de forţe ni s-a cam făcut foame iar unul dintre prieteni şi-a amintit că are o fostă colegă de bancă ospătăriţă aici în Alba Iulia. După un telefon ne-am trezit toţi la restaurantul hotelului Cetate de aici din localitate. Preţurile acceptabile, ca de municipiu: 4 lei o bere, 8 lei un Martinni, 27 lei meniu complet, 4 lei PEPSI aşa că toţi am fost mulţumiţi.

Alba Iulia nu este un oraş mare, are 66.406 locuitori (conform recensământului din 2002) dar Cetatea Bastionară de aici din oraş reuşeşte să atragă ca un magnet oamenii din toate colţurile ţării.

Aşa că vă recomand şi vouă ptietenilor mei de aici de pe A.F.A. să ajungeţi în Cetatea Alba Iulia şi să vedeţi schimbarea gărzii cetăţii, vă asigur că veţi fi fascinaţi şi mai ales imipresionaţi!!!

Trimis de RobertCodescu in 04.04.11 11:18:22
Validat / Publicat: 04.04.11 12:02:54

VIZUALIZĂRI: 2918 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (RobertCodescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 De aici mi-am reamintit de excursie !!!

[04.04.11 12:02:05]

au fost cateva fotografii care nu respectau prevederile regulamentului, asa ca nu au fost validate. mai exact, aceste prevederi:

B] NU SUNT ACCEPTABILE PE SITE:

...

2. Fotografii duplicat sau care prezinta acelasi cadru dintr-un unghi foarte apropiat.

3. Fotografii care nu contin informatie utila pe langa cea "personala" -- de exemplu "Burta mea fotografiata de aproape, plutind in piscina" :-)

[04.04.11 12:12:36]

@webmaster77 ai si tu dreptate dar NU intotdeauna imi dau seama unde se aplica EXACT regulamentul si de aceea ai de "lucru" mereu din partea mea!!!

Poti sa o consideri ca o "semnatura electronica" a mea cu toate ca e posibil ca aceasta "semnatura electronica" sa ma umple (DIN NOU) de cartonase!!! Dar asta e ce sa ii faci FIECARE cu defectele sale unii sunt mai buni altii mai... putin buni!!!

PROMITca pana la aniversarea mea de 1 an pe AFA ma indrept insa NU promit ca o sa si reusesc !!!!

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[04.04.11 12:28:05]

Egiptul şi Tunisia lipsă...

Tunisia, da - insa cu regret tin sa te anunt ca era stand al Egiptului, la primul etaj. L-am recunoscut dupa faraonul pe care l-am pozat si anul trecut acolo. E-adevarat, acu' un an aveau standul la parter.

Ce m-a uimit pe mine cel mai tare la aceasta editie a TTR, a fost faptul ca in afara de o singura companie (despre care nu am auzit si nici nu i-am retinut numele) NU au fost prezente niciuna dintre firmele cu greutate de transport aerian! Asta cu siguranta ar fi un semnal de alarama, din punctul de vedere al analizelor de cost/eficienta pe care acestia si le fac, pentru ca inseamna cel putin 2 lucruri rele: 1. ca nu au destui clienti din Romania si 2. ca anul asta, si aia putini care ar fi vrut sa ia avionul, vor pleca in locuri mai pe langa domiciliile lor, cu masina/bicicleta/trenul/tramvaiul/etc.

La fel m-a pus pe ganduri absenta din targ a unui alt nume cu greutate din randul destinatiilor preferate ale romanilor din ultimul timp: AUSTRIA!

[04.04.11 12:36:18]

@Dragos asa e am o insigna de acolo dar era al "Oameilor de Afaceri Egipteni-Romani" asa ca de turism doar daca erai agentie te lua in seama!!!

Eu eram DOAR turist si mi-am luat insigna cu Egipt poate cine stie se lasa cu vreun sejur daca o port mereu. NU potisa stii NICIODATA ce si cum!!!

Prin urmare nu i-am "contabilizat" la turism ci la afaceri in turism!!!

popescu.borsa*
[04.04.11 13:06:23]

Foarte frumoase pozele. În unele din ele m-am recunoscut şi pe mine. Este vorba de P21, P22, si P28.

[04.04.11 13:19:26]

@popescu. borsa parca scrisesei un review pe aceiasi tema sau poate ca si tu... Ai Fost Acolo!!! Sau poate ca a fost altcineva, o sa ma mai uit odata !

Adevarul e undeva la mijloc in aceasta mare lume virtuala, iar eu simt ca o sa iau un bilet BLUE AIR sambata aceasta !!!

Sunt "firma serioasa" si PROMIT ca voi reveni cu un review din acea excursie pe care o voi face!!! Doar ma stii ca NU pot tine nimic doar pentru mine si arat la toata lumea !!

yanayana
[04.04.11 13:32:50]

Mi ar placea sa ajung si eu p acolo mi au placut si pozele. interesant!

[04.04.11 13:37:57]

@yanayana bineinteles ca vei ajunge situ acolo mai ales acum ca esti pe AFA!!!

In numele Comitetului de Primire iti urez un calduros BUN VENIT pe AFA!!! De aici incolo totul va fi mai usor pentru vacantele si calatoriile tale!!! CREDE-MA doar sunt membru PREMIUM acileape AFAsi stiu ce vorbesc sau poate ca habar NU am, cine mai stie norul radioactiv din Japonia e deasupra Ploiesti-ului!!!

[04.04.11 14:30:32]

@Dorgo&RobertCodescu v-au fost sterse ultimele ecouri, fiind total off-topic. Sper sa nu fim nevoiti sa intarim decizia aceasta si cu (alte) cartonase.

[04.04.11 15:20:36]

Robert Codescu, Cetatea Alba Iulia este intr-adevar deosebita si merita vizitata! Am fost si eu acolo! Vizita e o adevarata incursiune in timp. Peste tot sunt cavaleri si jupanese, pentru a intregi atmosfera medievala.

A fost restaurata si inaugurata anul trecut, de 1 Mai, sub denumirea de Traseul celor Trei Fortificatii, datorita celor trei cetati care au fost aici, Castrul Roman – Apulum, Cetatea Medievala si Cetatea Bastionara de tip Vauban, cu 7 bastioane, fiecare cetate nou construita ingloband-o pe cea veche. Cetatea se intinde pe 70 ha. Sunt amenajate cateva locuri pentru belvedere. Bastinul Sasilor este amenajat ca un mic muzeu, intrarea se plateste separat.

Pe platforma de artilerie sunt reconstruite trei tunuri de epoca, functionale, care in fiecare sambata la ora 12.00 executa o salva de onor in cinstea arborarii steagului municipiului Alba Iulia.

Pe parcursul traseului putem vedea si o reconstruire a locului unde au fost trasi pe roata Horea, Closca si Crisan - Locul Supliciului - de asemenea temnita in care au fost acestia inchisi.

Separat, la Poarta a III – a a cetatii, putem vedea Celula in care a fost inchis Horea, inclusa in alt traseul, Traseul Eroilor Neamului.

Cei care sunt pasionati de istorie sau doresc sa fie pentru cateva zile « mari cavaleri », se pot caza la Hotelul de 5 stele din incinta cetatii. La data cand am fost eu inca nu era dat in folosinta, dar acum s-ar putea sa fie functional.

Pentru mai multe informatii: click aici

[04.04.11 15:32:50]

@biancuta unde erai inainte sa plecam la Alba Iulia! ? ! ? Cate informatii puteai sa ne furnizezi tu nici municipalitatea nu ni le dadea. FELICITARI cel mai bun ecou de pana acum poate de aia are deja 900 PMA!!!

Doar pana acum ziua inca NU s-a terminat !!!

[04.04.11 15:40:14]

Robert Codescu, eu am ajuns acolo abia in 2010, dupa ce a avut loc inaugurarea oficiala si am aflat de acest loc. Dar din ce vad, (poza nr. 6), panouri explicative erau si cand ai fost tu acolo! Nu stiu insa daca erau amenajate toate locurile pe care eu le-am vazut in 2010.

mecut
[04.04.11 23:31:03]

@biancuta

Pe 1 Mai 2009 am fost la Alba-Iulia si am stat 2 zile.

Atunci erau trei trasee diferite deschise spre vizitare dar informatiile tale sunt mai bogate. Nu era Traseul Eroilor Neamului si nici Locul Supliciului amenajate iar una din Porti, a doua parca nu era terminata. In schimb era Tatulici care avea emisiune in direct (acum am aflat de inaugurare de la tine) si ne-a vazut mama la televizor ne-a sunat si i-am facut cu mana "in direct".

Cetatea este spectaculoasa si conul de umbra in care a fost atata timp este de neinteles.

Recomand spre vizitare Muzeul Unirii ca pe un loc de referinta in istoria noastra.

[05.04.11 15:42:27]

@mecut, si eu tot pe Tatulici l-am vazut la televizor, tot asa transmitea in direct. Venise si Ministrul Turismului si era agitatie mare. Dar uitandu-ma pe site, am vazut ca s-au adus si alte imbunatatiri. Multumesc pentru completari.

Si eu am fost impresionata de tot ce e acolo si sunt incantata ca avem in tara asa ceva!

Cred si eu ca obiectivelor istorice de la Alba Iulia nu le-ar strica o reclama mai mare!

creivean
[05.04.11 20:19:20]

Ei, doar atât vreau să vă spun:

Totul acolo s-a făcut, datorită eforturilor lui Dan Sabău (pe care-l ştiu de o viaţă ca fiind unul ce-şi dedică viaţa restaurărilor, echipa lui făcând mare parte din restaurările din Sibiu, cu prilejul declarării acestuia drept Capitală Culturală Europeană în 2007), de la Grup Corint S. A. , societate care, de altfel, administrează toată partea de cetate reabilitată, plăteşte oştenii din gardă, etc.

Tot ei vor deschide Hotelul Medieval, dar mai au mult până departe.

Cât despre promovare, să vă spun un secret. Cetatea este destul de bine cunoscută în străinătate, fiind vizitată de o droaie de asiatici.

A, să nu uit, cine-i prin zonă, mâine 06.04.2011, ora 13.00, se redeschide Poarta a V-a circuitului turistic. Detalii aici.

[05.04.11 20:41:03]

WOW!!! Ce "succesuri" a avut acest review cred ca o sa va mai bucur ochii din aceiasi localitate, insa asta se va intampla saptamana viitoare si citind ecourile voastre cu SIGURANTA va fi mai bun decat acesta!!!

Asa ca: STAY THERE I'LL BE BACK !!!

biancuta, dorgo, mecut, popescu.borsa*, yanayana
Alte impresii din această RUBRICĂCetatea Alba Carolina: