ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.03.2011
ÎNSCRIS: 06.05.10
MAR-2011

Pensiune si Restaurant Rustic La Izvoare [Beharca]

Maria Lataretu - Iarba Verde, Iarba Cruda

Azi a fost ziua de nastere a mamei. Mama a implinit 73 de ani, este lucida, ordonata ,nu i-a albit parul,isi verifica singura memoria prin tot felul de exercitii, urmareste toate emisiunile de stiri, imi face recenzii la filmele de pe HBO si solicita ca orice (film, spectacol, etc) sa aiba învățăminte. Critica fara a da solutii si e de parere ca fiecare sa-si vada de viata lui.

Nu-i plac festivitatile si petrecerile false asa ca i-am propus o excursie de-o zi in Craiova tineretii ei, adica acolo unde a petrecut vreo 45 de ani de viata (si eu vreo 20).

Dupa multe altele (intamplari pe care nu le povestesc, ca acesta e un site turistic) ne-am dus la Restaurantul LA IZVOARE din localitatea Beharca, la vreo 20km de Craiova. Acesta se afla langa un altul Carul de stele (foarte bun si el, dealtfel). Fratele meu imi spune ca aici mananca macar o data pe saptamana. Ajungem repede ca sunt patru benzi si soseaua nu e aglomerata. Parcare destul de incapatoare (cel putin 20 de masini au loc). Chiar la strada. Aspectul restaurantului (si fatada) este unul rustic. Rustica este si decoratia interioara. Alegem o masa in terasa inchisa din spate, cu vedere la piscina - acum goala - si la foisoarele haioase cocotate pe o coasta de deal. Fratele imi spune ca e un deliciu sa mananci vara acolo si desi se vad scari multe, in zig-zag, prezenta unei bucatarii de vara sus pe deal scuteste ospatarii de exercitii chinezesti cu farfuriile. Mama e incantata de interiorul restaurantului. Îi plac si scaunele mari acoperite cu blanite, oalele si ulcioarele, lemnul cioplit prezent peste tot. Ma intreaba daca stiuletii vadit falsi, atârnati sub tavan au vreun rost... Dar e cald, e bine, e placut. O fatuca cu coadă pe spate, in strai semipopular (ca fusta era prea scurta pentru portul popular) ne aduce repede menu-urile, ia comanda de aperitiv lichid si solid, se misca usor si cu folos. Ce-am mancat?

Ciorba de fasole cu costita afumata. - foarte buna

Rulada țărăneasca de pui cu ciuperci - exceptionala.

Salata de cruditati cu pui - buna

Salata greceasca - uriasa, foarte buna, salata de sfecla rosie cu hrean - buna

Ciuperci la gratar, cartofiri aurii = garnituri - bine preparate, gustoase

Painici de casa, aurii si calde - vai de cântarul ce-o să mă cântareasca.

Am baut numai nealcoolice, ca eram cu masinile si politia era foarte prezenta prin oras. Spun imediat si de ce. O cafea.

Concluzii -

- servire prompta, silentioasa fara confuzii de produse, fara piruete inutile, fara intrebari repetitive.

- preparate gustoase, apetisant montate, cantitate suficienta, ce mai, excelente. (costita din ciorba era indestulatoare!)

- mezamplast corect, potrivit si cu stilul localului.

- preturi bune, 2 ciorbe, 3 feluri doi +garniturile, 3 salate, apa, bere fara alcool, fresh de portocale, cafea = 150 lei

- curatenie in local desavarsita, la fel si la toaleta

- muzica populara ambientala (inregistrata, dar am inteles ca seara exista un taraf) placuta, fara stridente. Totusi mama, care era o sarbatorita, a remarcat ca era cam de jale, ca interpreta punea intrebari existentiale si cosmice si n-avea raspuns...

Una peste alta, a fost un pranz reusit, n-au pocnit sampaniile dar as recomanda oricui acest restaurant, eu n-am avut nimic sa reprosez.

Am ramas datoare povestea cu politia. La dus, pâna sa intram in Craiova, un agent imi face semn sa opresc si cand tocmai ma intrebam cat de tare am calcat-o pe acceleratie tipul imi zambeste si recita - din partea Politiei Romane va rog sa primiti un martisor! - am ramas masca. I-am intors zambetul meu de portelan 24 karate si am plecat mai departe. In centrul Craiovei se repeta povestea doar ca de data asta am primit o garoafa.

Cand am plecat de la restaurant, am trecut si intors apasat si indesat peste linia dubla de pe mijloc si nu m-a vazut nimeni. Dar 1 km mai incolo ma opreste iar politia (dilema ce-am facut de data asta?)

- Azi mi-ati facut numai surprize frumoase! ma reped eu si-i spun politistului, inainte de orice. Tipul ramane un pic blocat si zice

- De ce?

- Pai mai devreme am primit un martisor, apoi o garoafa, din partea Politiei Romane... Agentul se intuneca un pic la fata, e vizibil consternat si incurcat si-mi zice

- Mai bine ne-ar da salarii mai mari ca nu ne-ajung banii... pauza...

- Doamnă, aprindeti farurile ca sunteti pe drum european... Drum bun!

Nu am facut fotografii dar Am Fost Acolo.

Trimis de TORA INGRID in 01.03.11 23:02:35
Validat / Publicat: 02.03.11 00:35:32

VIZUALIZĂRI: 8598 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (TORA INGRID); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS 20908 PMA (din 32 voturi)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

dorgo
[02.03.11 06:30:39]

@TORA... politistii incep sa fraternizeze cu bugetarii... odata am facut o depasire peste linia continua si m-au oprit doi politisti... cand au vazut insa semnul de bugetar lipit pe parbriz, mi-au dat drumul doar cu o simpla avertizare...

david
[02.03.11 09:22:06]

Am fost acolo in urma cu doi ani, tot in zona terasei inchise. Mi-as dori sa avem si noi in Timisoara un astfel de restaurant, unde traditia pura romaneasca este prezenta in fiecare colt.

Ciorba de fasole in paine de casa, nu trebuie ratata sub nicio forma, cu siguranta nu vet fi dezamagiti.

molko*
[02.03.11 10:27:03]

ori de câte ori mă duceam spre Timișoara din Craiova mă opream la acest restaurant pentru prânz. Și eu am fost mulțumit de serviciile oferite.

sandu.53
[02.03.11 10:55:07]

@TORA INGRID la multi ani mamei tale, sa fie sanatoasa si sa te bucure inca multi, multi ani de zilele petrecute impreuna! foarte utila prezentarea ta, am retinut locul!

valimi
[02.03.11 11:47:47]

Asta da review de larg interes turistic.

Comentariile mele off-topic sunt pe forum, click aici

dartax
[02.03.11 13:47:26]

Ai incurcat pensiunile (adresele de internet), cea corecta este cea de aici

[02.03.11 15:29:42]

@valimi, nici nu ma obosesc sa-ti raspund, pui link-uri catre discursuri stupide...

@all, chiar e un restaurant unde merita sa opresti, fie ca vii dinspre Timisoara, fie ca iesi din Craiova sau aniversezi pur si simplu pe cineva drag.

Si ca sa nu existe confuzii , sunt retrasa din concurs si din orice lupta fie ea si virtuala pentru premii . Asa incat oricate voturi as primi , ele nu mai masoara decat aprecierea , simpatia sau prietenia voastra.

valimi
[02.03.11 15:39:43]

Ar fi fost de preferat ca voturile sa masoare utilitatea turistica a review-ului.

popescu.borsa*
[02.03.11 17:07:54]

@Valimi

Nu-ţi dai seama că prin comportamentul tău nu faci decât să te autosabotezi.

Atât timp cât nu există un juriu care să acorde voturile după nişte criterii clare şi riguroase fiecare votează cum vrea muşchiul lui.

Eu aş introduce sistemul de vot japonez. Ponderea votului proporţionala cu QI -ul votantului. În situaţia asta mulţi ar vota în van.

creivean
[02.03.11 19:28:55]

Aşa cum mă cunoaşteţi toţi, gurmand fiind, am savurat de-a dreptul review-ul. Sunt chiar bucuros ca-i fară foto, deoarece mă chinui să nu mănânc nimic după 18.00, iar nişte porţii de mâncare apetisantă, care să-mi treacă prin faţa ochilor îmi mai lipseau, ca să fug la frigider...

TORA, La Mulţi, Mulţi Ani mamei tale, să-i mai sărbătoreşti multe zile de naştere, ca să ai ce ne povesti. Mie chiar îmi plac review-urile cu unităţi de alimentaţie publică (am scris şi eu destule, şi mai am în tolbă...).

Mai bine ne-ar da salarii mai mari ca nu ne-ajung banii... pauza...

Am şi eu o curiozitate, izvorâtă din ce văd acum la tv. Ai fost nevoită să contribui şi tu la fondul de salarii pentru luna în curs, a poliţiei rutiere Dolj? Sau ai scăpat, că era de Mărţişor? )

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
[02.03.11 19:56:33]

@creivean, in lista de bucate a restaurantului erau o multime de bunatati, inclusiv ciorba de fasole in pita sau ciolan afumat crocant cu varza calita (varza calita din partea casei, chiar asa!). Garnituri diverse - cartofi gratinati cu smantana, cartofi gratinati cu sunculita, cartofi aurii (cei din care am luat eu) cartofi taranesti cu costita, ciuperci la gratar sau gratinate sau trase in unt... Acum sunt sadică cu tine, nu-i asa? ! Un meniu divers, care m-a impresionat si din care nu stiam ce sa aleg, mai ales ca foamea era mare (din varii motive, n-am apucat sa mananc pana la ora 2pm). Pâinicile, un fel de chifle mai mari decat cele stiute aveau un miros înnebunitor... si-un gust... de grau, de soare, de pâine adevarata. Cum am spus, servirea a fost ireprosabila, foarte rapida, fara sincope. Mai erau si niste deserturi gen placinta cu brânză, cu mere, clătite cu brânza, despre care fratele meu spune ca sunt foarte bune, dar adevarul este ca ma saturasem inca de la ciorba... Atmosfera era foarte placuta, prin geamul terasei se strecura un soare de primavara, chit ca afara erau -3 grd Celsius, mai erau consumatori, la o masa un grup de doamne adunate de martisor savurau bucuria momentului.

Faza cu politia romana a fost (este) autentica, nu are nimic anecdotic, desi mama a fost contrariata, dupa parerea dumneaei, politistul acela, indiferent de supararea lui, n-ar fi trebuit sa-si verse of-ul astfel... Dar îl înțeleg, cine n-ar face-o? N-am luat nici-o amenda, nici nu erau motive, politistul ma oprise sa ma atentioneze doar (s-a mai intamplat si in alte ocazii...)

Puteam sa fac o descriere standard, cam asa - se urca 20 de trepte si printr-o usa cu perdelute patrundem intr-o sala cu geamlâc unde se afla 6 mese. Acesta e salonul de nefumatori. El are priveliste la strada, mai exact drumul european ce vine de la Timisoara. Apoi la dreapta patrunzi in sala mare a restaurantului unde la mese de 4 sau 6 sau 8 locuri se pot aduna in total peste 60 de persoane. Tot aici se afla barul - in stânga - si locul pentru taraful de lautari, la acea ora absent - in dreapta. Tot mai in spate se patrunde pe o terasa inchisa in geamuri , unde gasim 4 mese si de unde se vede o curte interioara cu o piscina in L, acum golita. Mesele sunt acoperite cu stergare populare, pe peretii lucrati in lemn si zidarie varuita in alb vedem frumoase vase de ceramica sau stergare, dar nu sunt prea multe si sunt autentice. De tavan atârna funii de ceapa si stiuleti, butaforie curata si aici n-am inteles de ce patronul n-a suspendat din cele originale, ca doar se gasesc in zona. Scaunele sunt solide, grele, stabile, cu un spatar inalt...

.... si tot asa...

Ei bine, puteam sa scriu si asa, dar... am preferat sa povestesc o zi mai deosebita si sa subliniez ca am fost incantata de restaurant si multumita de serviciul de acolo, de bucatarie.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
[02.03.11 19:57:40]

sper sa placa melodia postata, in special sarbatoritei careia ii urez si eu La Multi Ani !

[02.03.11 20:01:15]

mulțumesc WM13, poate Maria Lataretu chiar aduce primavara... foarte frumos cantec.

Lumis66
[03.03.11 00:20:29]

Tora,

La Multi Ani si multa sanatate mamei tale!

Eu nu sunt o gurmanda asa ca nu ma omor dupa restaurante.

M-a impresionat cu cine si de ce ai fost acolo, m-a atras inceputul reviewului.

Daca as fi putut face ceea ce ai facut tu cu siguranta ca as fi crezut ca mancarea si restaurantul sunt cele mai bune.

[03.03.11 09:29:56]

WM, chiar daca e prea tarziu, dar abia acum am inteles eu chestiile tehnice ale site-ului... FARA PMA va rog... se mai poate?

[03.03.11 09:43:37]

Se poate, da' era corect s-o ceri de la-nceput, nu dupa ce ai "cules" deja 24 de voturi...

Ma rog, vorba francezului: "Permission granted! "

[03.03.11 13:49:44]

Ai dreptate, am cules... daca voturile s-ar transforma in centimetri le-as face cadou cui are nevoie... Daca se pot dona, cadorisi sau pune in contul cui s-a sesizat prima data si întâia oara (comportament de vulpe cu ochii la strugurii cei acri) as sugera una din cele de mai sus. Review-ul este unul turistic, numerosii trecatori pe E68 (cred ca asta e, daca gresesc corectati-ma) vor sau ar trebui sa stie unde pot manca sau chiar sa innopteze. Referintele despre restaurant sunt bune, recomandarile idem, povestea cu aniversarea este o poveste la care v-am facut partasi pentru ca bucuriile trebuie impartasite, am citit eu undeva ca atitudinea asta e generatoare de energii pozitive. Ca sunt si vampiri de energie sau generatori de energie negativa e deja clar pentru tot omul. Ca nu ma intereseaza punctele, clasamentele sau clasificarile, carcotasii si chibitii, n-ar mai trebui sa repet de o mie de ori.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
Ellada_sagapo
[03.03.11 20:59:58]

Foarte frumos aranjamentul rustic.

La multi ani mamei tale!

[04.03.11 07:37:14]

@dorgo

Ecoul tau de mai sus a fost sters, deoarece, pe langa ca-i off-topic, mai este generator si de flame inutil. Ai si un (alt) avertisment. Esti sigur ca nu te poti abtine?

maximus1976
[14.04.13 23:19:29]

Buna seara Ingrid. Acum am vazut si eu ce ai scris despre un loc unde eu merg cel putin o data pe luna sa mananc, asa cum gatea bunica. Este perfect adevarat ceea ce ai scris, atat despre locul respectiv cat si despre politie. Felicitari pentru corectitudine, mai ales ca eu sunt din Craiova.

dartax, david, dorgo, Ellada_sagapo, Lumis66, maximus1976, molko*, popescu.borsa*, sandu.53, TORA INGRID, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Craiova și împrejurimi:

• pagină generată în 0.075019836425781 sec