ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.12.2010
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 27.07.10
DEC-2010

Piscina hotelului Crisana - balaceala de iarna la piscina

Pentru ca nu am mai fost din anii studentiei iarna la piscina, ne-am hotarat ca azi, duminica fiind si neavand un alt program, sa dam o fuga pana in Baile Felix si sa facem o baie. OK, am zis sa incepem programul de scalda de iarna cu piscina hotelului Crisana, pe care o preferam pe vremuri, pe atunci fiind una dintre putinele optiuni in vreme de iarna.

Ajunsi acolo in jurul orei 17 dupa-amiaza am platit intrarea, 16 lei pt 2 persoane. Cred ca e unul dintre putinele locuri unde mai gasesti preturi asa de mici. Bilet adult-8 lei, copii intre 2-14 ani 4 lei, copii sub 2 ani gratuit.

Programul e un pic mai ciudat.

Luni- 9-17

Marti-inchis

Miercuri- 9-19

Joi-9-17 (la 14 se goleste bazinul)

vineri- 9-19

sambata- 9-17 (la 14 se goleste bazinul)

duminica -9-19

Dupa cum vedeti, joia si sambata la orele 14 (???) incepe golirea apei din bazin dar se mai poate sta pana la inchidere.

In fiecare zi, de luni pana vineri de la ora 10 la 11 dimineata se face si gimnastica medicala cu profesor specializat. Mai ai posibilitatea unui masaj sau a unei proceduri de reflexoterapie. Va trebui sa intrebati voi cat costa, noi nu am fost curiosi.

Pe hol, inainte de a ajunge la bazin vei vedea aceleasi cabine de schimb vechi, cu banci din lemn si covor de cauciuc pe jos, usi din lemn cu zavor metalic de pe vremea lui Ceausescu. Nu multe imbunatatiri au fost aduse.

Dar bazinul are totusi un mic hol amenajat recent, cu cateva cuiere unde sa-ti lasi hainele. Este si o toaleta renovata, destul de curata si bine intretinuta.

Daca vrei o cafea poti sa iti iei una cu 1 ron de la automatul de langa usa spre bazin, dar pt o apa sau o racoritoare du-te la barul hotelului.

Intrarea in bazin se face dintr-o incapere mica, cu dusuri, unde poti sa-ti lasi slapii si prosopul. Aceasta e separata partial de bazin cu geamuri termopan, deci nu vei rabda de frig. Intrarea in bazin e semi-acoperita, adica este un tunel cu apa mica pe unde iesi afara.

A mai ramas doar bazinul mare, cel mic, unde iarna era apa fierbinte e acum inchis.

Bazinul mare are o capacitate de 400m cubi, a fost renovat, gresiat si dotat cu grilaje pentru scurgere, bare metalice pe laterale si chiar lumini subacvatice (care insa nu functioneaza :)

Important e ca au inlocuit gresia veche, au construit si niste banci pe o laterala a bazinului (bazinul are 6 laturi) asa ca poti sa si stai comod in apa. Atentie, insa! Apa nu are aceeasi adancime peste tot, se adanceste incetul cu incetul, nu e mai adanca de 2 metri, insa e destul pt cei care nu stiu inota. Din cate am vazut are si posibilitatea folosirii unor jeturi de apa sub care poti sta pt masaj, insa, din nou, nici acestea nu sunt utilizate.

Apa e curata si calda, vechea conducta prin care curgea apa termala e inlocuita cu 2 tevi mult mai inguste prin care se scurge apa fierbinte (si, desigur in jurul lor se inghesuie lumea), in restul bazinului apa fiind putin mai racoroasa. Dar nu rece, si asta o spun eu, care sunt o friguroasa!

La dusuri e apa fierbinte asa ca la iesire nu vei tremura de frig.

Pentru ca nu am vrut sa lasam lucruri de valoare la garderoba nu am luat aparatul foto deci, din pacate nu am poze sa ilustrez.

Sper insa ca am descris cat de cat experienta. Noi ne-am simtit bine, daca vrei doar o baie fara fite e suficient. Nu e pentru pretentiosi!

La iesire am aruncat o privire la receptie ca sa vedem niste preturi la cazare. Pentru cei interesati

camera dubla-104 ron

camera single-85 ron

apartament-200 ron

apartament special -300 ron.

Nu stiu care sunt conditiile asa ca nu ma pronunt.

Daca vrei insa sa faci o baie buna, piscina de la Crisana e destul de OK!

Trimis de luciaoradea in 05.12.10 22:48:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BĂILE FELIX / '1 MAI'.

VIZUALIZĂRI: 8722 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (luciaoradea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Poza facuta mai de mult-hotelul Crisana

[06.12.10 07:30:15]

avand in vedere ca nu ai fost cazata la hotelul Crisan (unde initial ai plasat acest review), acesta a fost mutat la "Descopera Baile Felix"

crissu
[06.12.10 09:26:49]

Bravo @luciaoradea, e foarte util review-ul, programul e intr-adevar ciudatel si e bine de stiut. Sper sa ajung si eu in viitorul apropiat la Felix, n-am mai fost de multi ani si-s curioasa de schimbari. Pacat ca n-ai apucat sa ne arati niste poze

[06.12.10 09:28:41]

Si mie mi-e dor de o astfel de balaceala!!!

Dar cum se face ca fiind la doi pasi de Felix, mergeti asa rar pe acolo? !!!

danoradea
[06.12.10 13:23:20]

Intr-adevar una din cele mai perfecte piscine pentru cei fara fite, mult mai ieftin decat la Apollo. @hlli eu am fost la baie in Felix o singura data in ultimii trei ani... , motive sunt destule.

[06.12.10 18:04:38]

@danoradea, sa inteleg ca nu iti place la Felix?

Sigur ca sunt si alte locatii mult mai bine cotate, nu foarte departe de Oradea. Dar totusi, pentru o zi de toamna sau iarna, mi se pare foarte la indemina din punct de vedere al distantelor.

Strandul Apollo - Felix, dupa renovare, cred ca satisface si cele mai exigente pretentii.

Sau poate sunt eu subiectiva cind vine vorba de Felix? !!!

[06.12.10 19:47:49]

@danoradea

Asa e,ai dreptate. Nici noi nu am mai fost la baie in Felix iarna de ani buni,cel putin 10.

@crissu

Nu am facut poze din motivul explicat in review-nu am vrut sa las camera la garderoba si, cum am stat doar 2 ore nu am avut destul timp sa intru, sa fac poze, sa ma schimb iar si sa duc camera in masina. Sorry

@hlli

Suntem aproape de Felix, dar stii cum e... Te iei cu una, cu alta si nu prea apuci. Asa e si cu cei de pe litoral, din Constanta de exemplu, nu apuca sa iasa pe plaja cu toate ca e langa ei. Poate pt ca e prea la indemana.

Iar din alte puncte de vedere, sunt si alte piscine, Apollo sau President, dar sunt la 25 lei de persoana, si pt 2 ore nu mi se pare justificat. Conditiile nu sunt cu mult mai grozave de banii astia. Asa ca, luand in considerrare raportul calitate-pret, cred ca piscina de la Crisana e mult mai convenabila. Repet, daca nu ai multe fite...

ninaa
[06.12.10 20:09:24]

Foarte frumos si util review-ul, am vrut si noi sa mergem intr-un an de sarbatori, dar distanta ne tine departe de Felix. Va invidiez ca sunteti acolo si puteti sa va bucurati de baie in mijlocul iernii. Cate grade erau in apa si cate in aer?

[06.12.10 20:15:13]

@ninaa

Nu stiu sa iti spun cate grade avea apa, nu era afisat nicaieri. Dar fiind apa termala e calda, in zona unde se scurge apa in bazin e chiar fierbinte. Afara erau 2 grade, asta stiu. Insa nu simti frigul datorita caldurii apei. Faci si sauna si tratament cosmetic cu aburii care te inconjoara. E tare placut!

[06.12.10 20:26:39]

Apa in piscinele de la Felix are in jur de 30-37 de grade. La strandul Apollo - Felix, unde sunt mai multe bazine, temperatura apei este diferita in fiecare bazin... Asa ca fiecare dupa dorinta lui si posibilitatea de suportare a organismului fiecaruia. Numai ca nu este foarte placut inotul in apa asa calda. Dar sunt in Baile Felix si piscine cu apa mai rece, numai bune pentru inot.

Este o senzatie placuta sa te balacesti in apa calda si afara sa ploua... sau sa ninga...

Si eu prefer piscina de la Crisana... si de cind s-a renovat chiar poate satisface si gusturile celor mai pretentiosi.

[06.12.10 20:30:45]

Multumesc pt completari @hlli. Asa e, pentru inot trebuie sa alegi apa mai rece, nu e indicat deloc sa inoti in apa calda, poti avea probleme. Eu nu sunt o persoana cu pretentii foarte mari in ceea ce priveste un bazin, asa ca mie mi se pare ok la Crisana. Dar poate sunt persoane mai sensibile carora le sunt necesare conditii speciale.

creivean
[16.12.10 18:53:59]

Păcat că fraţii Micula (tutty-frutty), nu investesc nimic în Crişana, cum nu o fac nici în hotelurile de pe litoral pe care le au şi din care scot maximum, fără investiţii (vezi Naţional din Mamaia, care arată la fel de rău de când l-au cumpărat).

Altfel, locaţia este excelentă, plină de poţenţial. Dar, există alte variante comparabile ca preţ, însă mult mai bine îngrijite (vezi Internaţional, Perla din 1 Mai şi de ce nu ştrandurile din staţiune).

[17.12.10 20:17:05]

@creivean

Cat e acum biletul la piscina de la International? Nu am fost de cand s-a renovat, dar am auzit ca e destul de scump. Stii cumva?

[17.12.10 20:32:56]

@luciaoradea, in iunie anul acesta pretul la piscina de la International era 25 lei, ca si la Apollo. Pretul este mult mai mare decit la Crisana sau Mures. Piscinele de la International sunt mari, bine intretinute si foarte curate. In piscina cu apa termala periodic se pornesc jeturi de apa, binevenite pentru un scurt masaj... placut... Sunt citeva locuri unde se poate servi masa sau doar o mica gustare, bauturi, racoritoare... Mie mi s-a parut a fi multa lume si mult zgomot. Eu prefer piscinele mai mici, unde nu este multa lume. Insa fiecare cu preferintele si gusturile lui.

[17.12.10 20:39:37]

@hlli

Stiam de Apollo ca e 25 lei, la fel ca intrarea in Strandul mare din Felix. Si auzisem aproximativ de pretul pt International.

Sincera sa fiu pe mine nu m-a prea tras ata sa merg la Apollo/strand dupa ce au renovat. Strandul in special e cumplit de aglomerat, au intesat fiecare coltisor cu sezlonguri, sunt mai multe oricum decat platitori

Si eu prefer linistea, nu mi se pare amuzant sa ma scald cu tot cartierul intr-o piscina uriasa, cum e cea din strand. Dar nici locurile fitoase nu mi se par o varianta buna. Poate e ok o data, ca experienta, sa vezi cum e, apoi devine oarecum aiurea...

crissu, danoradea, hlli, luciaoradea, ninaa
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Băile Felix: