ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.10.2010
DIN: Targu-Jiu
ÎNSCRIS: 28.09.10
JAN-2010

Vreti cateva zile de relaxare, aer curat si liniste la Ranca? ATENTIE la detalii!

Am decis sa-mi fac intrarea pe acest site ce-l urmaresc de ceva vreme cu ceva informatii necesare dar nu si suficiente (ca sa ma exprim matematic) pentru un sejur ce-l doriti in cea mai inalta statiune din Romania, la RANCA!

De cate ori mergem in concedii pe an undeva? De cate ori mergem in weekend pe saptamana undeva? De cate ori iesim la restaurant pe zi sau chiar pe saptamana?

Raspunsul il stim singuri!

Conditia sa ne bucuram din plin de acele momente de relaxare si placere, atunci cand am decis sa mergem undeva, este sa alegem cu atentie destinatia, sa ne documentam si atentie, sa nu ne zgarcim la lucruri marunte!

Nu alegeti ce-i mai ieftin, ca nu vine nimeni cu bani de acasa sa ofere calitate! Totul se regaseste undeva!

Nu sunt adeptul risipei, dar nici al opusului!

Ranca va ofera, ca si alte statiuni din Romania, toata gama de unitati de cazare si de servicii! In plus va ofera peisaje unice, dar ca sa ajungeti la ele, mai ales iarna trebuie sa tineti cont de urmatoarele:

1. indiferent de tipul de masina detinut este necesar sa aveti cauciucuri cu floare de iarna; nu stiu cati realizeaza cat de importanta este ca florea la o anvelopa sa fie adaptata la sezon!

am vazut adesea ignoranti cu masini de teren 4X4, din acelea scumpe, echipate cu anvelope de vara si care nu au mai putut urca iarna nici macar pana la S-uri (zona aceea cu cele doua curbe la 180 de grade, in panta, succesive) intre Novaci si Ranca!

2. prezenta lanturilor este obligatorie iarna conform indicatorului montat la iesirea din Novaci spre Ranca; cu toate astea prezenta politiei se simte doar dupa ninsorile mai serioase;

3. daca a venit totusi cineva neechipat, exista un magazin in Novaci in piata, care vinde lanturi la preturi comparabile cu restul magazinelor din tara;

4. o masina cu tractiune fata si cu anvelope de iarna bune nu va avea nevoie de lanturi decat in situatii foarte, foarte rare; cele cu tractiune spate sunt nitel mai pretentioase la aderenta fata de asfalt, si presupun poate mai des deranjul de a monta lanturile chiar daca au anvelope de iarna;

5. orice drum din tara nu are voie sa fie tinut blocat de autoritati; in momentul in care s-a blocat se fac de urgenta demersurile necesare deblocarii sale;

asta inseamna ca este o chestiune de cateva ore deblocarea sa, daca totusi blocajul a avut loc;

6. exista riscul sa mai intalniti pe forumuri mai vechi sau chiar si mai noi dar de la membrii neinformati, faptul ca acel drum se troieneste usor in zona Releu si se blocheaza; acest fenomen nu se mai intampla incepand cu anul trecut decat foarte rar si asta in toiul iernii, in timpul noptii, deoarece noul drum a fost deviat de pe versant pe coama muntelui, iar viscolul sufla zapada chiar de pe coama spre versant;

7. Conform proverbului" Decat cu palaria sparta mai bine cu capul gol!" nu aveti masina adaptata la conditiile de drum, mai bine fara!

Exista un autobuz din Tg Jiu - Novaci - Ranca in fiecare dimineata (mai putin in weekenduri)

Daca veniti vara bucurati-va din plin de drumetii pe munte, spre varfurile acestuia sau spre lacurile glaciare din zona!

Cautati sa faceti activitati cat mai antrenante, pentru ca astea sunt cele mai sanatoase si scot toxinele din dvs acumulate in zilele de lucru din poluarea de la orase!

Faceti orice activitate agreabila, doar sa puneti sangele in miscare si oxigenul sa patrunda cat mai adanc in plamani!

Ati prins o zi mohorata?

Uitati de tot si odihiniti-va, relaxati-va respirand acelasi aer curat! ascultati vantul cum bate prin brazi, pasarile cum canta, ploaia cum cade sau tacerea muntilor si alungati stresul scapand de zgomotul claxoanelor si motoarelor!

Luati si copii cu dvs! Nu-i lasati sa stea in camera! Antrenati-i sa se joace, sa faca sport de vara sau de iarna dupa sezon; doar asa vom avea niste organisme sanatoase si noi ca adulti dar si ei ca viitori adulti...

Dragi romani, retineti!

Invatati sa va bucurati si cum sa va bucurati de munte, dar sa tineti cont si de "pretentiile" sale!

Trimis de observator in 11.10.10 01:38:06

VIZUALIZĂRI: 1935 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (observator); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 0 vot)

nemo_bimos*
[11.10.10 07:02:59]

Bravo, d-le "observator" sunt din zona si eu. Este foarte adevarat ce ati scris mai sus. O zona deosebita. Dragi membri AFA va asteptam in Gorj, la Ranca, dar si in orasul lui Brancusi.

anadragusin
[11.10.10 07:09:32]

Bune si utile sfaturi!!! Tocmai ce m-am intors de la Ranca si intradevar Transalpina este un drum bun cu multe serpentine, dar in conditii de iarna cred ca se urca destul de greu.

cc_iordachescu
[11.10.10 07:11:04]

@observator - bine ai venit şi mulţumim pentru sfaturile foarte utile şi necesare acum, în prag de iarnă!

sandu.53
[11.10.10 08:04:18]

foarte bune sfaturile tale pentru cei care vor ajunge acolo! felicitari!

bessondm
[11.10.10 08:27:49]

Sfaturi foarte utile, aplicabile si la alte zone din tara, felicitari!

celeste
[11.10.10 09:14:28]

Hai ca tocmai mi-am luat cauciucuri de... iarna, dar mai trebuie sa le pun, felicitari pentru review care este foarte util.

alinutzza140*
[11.10.10 10:03:00]

Sfaturi mai mult decat foarte utile.

Cris
[11.10.10 10:06:02]

Foarte bine punctat. Felicitari

verobutterfly
[11.10.10 10:09:38]

Extrem de util review-ul: lucruri importante pe care ar trebui sa le stie toti soferii (si nu numai) si amanunte pe care nu le gasesti pe alte siteuri.

romanitzaa
[11.10.10 20:33:39]

Foarte bune informatiile!

recul*
[11.10.10 20:54:53]

da, bune informatiile! mai ales pentru un forum auto! pfuuuu... poate imi spune si mie cineva ce lefgatura, in afara de domiciuliul user-ului, are review-ul asta cu Ranca?

zena*
[12.10.10 09:58:53]

Si cand ma gandesc cum mai ridicau in slavi altii aceasta zona, fara sa fie sinceri...

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[12.10.10 10:35:15]

@zena ce vrei sa spui, mai concret?

[13.10.10 01:25:42]

@ recul

Am extras efectiv informatiile referitoare la Ranca, printre care mi-am permis sa presar chestiuni generale ce sunt bine de stiut!

Ti-se par ca nu au legatura cu Ranca?!

Daca tot citim o impresie postata pe acest site, haideti sa o facem cu rigurozitate, va rog si nu cu antonimul sau!

Initial am avut intentia sa ignor ecoul tau, dar apoi m-am gandit ca e mai bine sa le punctez iarasi, ca ajungi Dumnezeului pe acolo vreodata si din graba in care ai frunzarit lucrurile pe aici, risti sa vii nepregatit, de le vei strica si altora concediul, dupa ce ti-l vei fi stricat deja pe al tau

[13.10.10 01:40:36]

ecoul d-rei zena il ignor din start

nu ar trebui s-o faca si web, intrucat dansa dupa ce-l vazu pe @recul cu mainile in sold, isi deschise si dumneaei apetitul de a se mira... sa zicem neargumentat! (permiteti-mi sa folosesc totusi un verb conjugat la un mod mai... nepersonal si nu o parte de vorbire flexibila...)

oricum, daca mai scrie doua-trei ecouri d-astea, nu cred ca vor mai ramane doar ecourile insele cele ignorate... !

[13.10.10 08:31:51]

@observator, hai totusi sa lasam utilizatorii sa inteleaga fiecare in felul sau; suntem (din fericire) diferiti. Si nu trebuie sa ii facem sa fie/sa se simta stanjeniti din aceasta pricina.

Daca vrei sa ii ajuti, primul ecou e un bun exemplu; nu si al doilea, din nefericire.

Multumesc,

[13.10.10 08:45:56]

@web0

in cazul fiecaruia am incercat sa adaptez raspunsul pe masura continutului fiecarui ecou in parte;

pt @recul a fost mai concret pentru ca si ecoul a fost unul concret, chiar daca nu a avut dreptate; asadar am raspuns la chestiune!

dar pt ca zena in putinele cuvinte folosite califica mai mult direct decat indirect o multime de useri mincinosi, am preferat sa fac o mica ironie!

oricum, s-ar putea ca tu sa fi mai experimentat pe acest site si sa fie benefica interventia ta!

teststation
[13.10.10 10:08:29]

ala era... un hoit langa gunoiul de unde manca vaca... ?

f tare...

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[13.10.10 10:40:39]

@teststation, asta ar fi trebuit sa intrebi aici; autorul acestui minighid NU a postat si poze...

jucausul*
[16.10.10 20:50:52]

Un titlu mai potrivit ar fi fost: "Drumul spre Ranca... O statiune in devenire". Ma asteptam ca acest review sa ne povesteasca despre statiunea in sine, despre serviciile oferite in statiune. Sfaturile sunt f bune dar cum spunea un coleg mai devreme: cam ce legatura are cu statiunea si ce ofera ea? Bine, fie vb intre noi, e mult spus statiune

aida.alecu*
[17.10.10 10:49:16]

Frumos rw! Sfaturi utile!

Poate ar fi bine sa fie inclus la Transalpina? Am mai vazut cel putin un ecou despre drumul catre Ranca! Poate le cuplati!

15 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
aida.alecu*, alinutzza140*, anadragusin, bessondm, celeste, Cris, jucausul*, nemo_bimos*, observator, recul*, romanitzaa, sandu.53, teststation, verobutterfly, zena*
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Rânca:

• pagină generată în 0.056602001190186 sec