ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.09.2010
DIN: Brăila
ÎNSCRIS: 27.12.07
SEP-2010

Manastirea Cozia

Dupa popasul de la Dealul Negru intrînd pe valea Oltului nu am putu trece fară a opri pentru cîteva minute la frumoasa mănăstire Cozia care de cica 600 de ani este un loc unde pelerini se opresc aprind o luminare și se închină pentru sănătatea lor și a semenilor lor.

Biserica mănăstiri este o frumusețe arhitectonică care ne impresionează prin prezența sculpturilor în piatră dar și cele din lemn, ea fiind ctitorita de Voievodul Ţării Româneşti Micea cel Bătrîn.

Istoria spune ca ea a purtat numele de Mănăstirea Nucet de la plantațiile de nuci de prin preajmă.

Pot să remarc faptul că atît biserica cu picturile superbe, curtea mănăstiri dar si “Bucătăria Brîncovenească" din secolul XVIII sunt într-o stare foarte buna și pot fi admirate de pelerini.

De cîte ori am poposti în curtea mănăstiri nu am trecut pragul bucătăriei Brîncovenești dar acum am constat cu plăcere citeva obiecte străvechi folosite în bucătarie, iar la ieșire se află un loc de promenadă pe malul Oltului prevăzut și cu băncuțe pentru cei care doresc să mediteze.

Pe lîngă pelerini aflați în trecere bineînteles ca nu lipsesc din decor cerșetorii.

Lume multă atât în biserică cît și la fîntîna din curte unde călătorii iși potolesc setea cu o gură de apă rece.

În interiorul biserici se află mormintele voievodului Mircea cel Mare și al monahiei Teofanei, mama lui Mihai Viteazul.

Mergînd pe aleile mănăstiri am decoperit faptul că muzeul este deschis așa că am călcat pragul lui.

Am constat cu surprindere ca în cele șase camere el adăpostește o colecție de obiecte bisericești care sunt de prin secolele XIV-XIX.

Ochiul ne este încântat de frumoasele icoane care sunt pictate pe lemn și sticlă, precum și de prezența diferitelor tipărituri în limba română, slavonă sau greacă. Acestea au văzut lumina zilei atât la tiparnița Episcopiei Râmnicului cât și în alte localități din țară.

Am părăsit acest lăcas sfînt cu sufletul încărcat cu energie pozitivă cît să îmi ajungă pînă la următorul popas.

Închei cu, cîteva versuri scrise de Grigore Alexandrescu chiar aici la mănăstire. Umbra lui Mircea - La Cozia

” Ale turnurilor umbre peste unde stau culcate,

Catre tarmul dimpotriva se intind, se prelungesc,

S-ale valurilor mandre generatii spumegate

Zidul vechi al manastirii in cadenta il izbesc.

Dintr-o pestera, din rapa, noaptea iese, ma-mpresoara,

De pe muche de pe stanca, chipuri negre se cobor;

Muschiul zidului se misca... printre iarba se strecoara

O suf lare, care trece ca prin vine un fior.

Este ceasul nalucirii: un mormant se dezveleste,

O fantoma-ncoronata din el iese... o zaresc...

Iese... vine catre tarmuri... sta... in preajma ei priveste...

Raul inapoi se trage... muntii varful isi clatesc.

Ascultati!... marea fantoma face semn... da o porunca...

Ostiri, taberi fara numar imprejuru-i inviez... ”

Trimis de dannek in 24.09.10 00:49:36

VIZUALIZĂRI: 1709 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dannek); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Mănăstirea Cozia intraea in biserica
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2400 PMA (din 1 vot)

ascent
[24.09.10 11:22:58]

Un vot cu SB si din partea mea! Am fost si noi acolo prin 2006, foarte frumoasa manastirea, pacat insa ca aproape la toate manastirile esti agasat de cersetori, in numar din ce in ce mai mare.

Ne-am odihnit si noi pe malul Oltului, foarte frumoasa privelistea de acolo, spre un baraj...

alinutzza140*
[24.09.10 17:11:14]

Foarte frumos ai scris. Am fost intr-o tabara prin zona, dar cum multi ani. Manastirea mi-o amintesc si chiar retin ca ghidul (nu retin daca era femeie sau barbat) ne-a spus despre faptul ca poezia a fost scrisa la manastire. Felicitari.

PS. Tin minte ca in tabara aceea am plans in fiecare zi la telefon catre mama (era de ala cu fise) ca aveam supa de taitei si mie nu imi placea )

dannekAUTOR REVIEW
[24.09.10 23:42:17]

MS alinutzza

magdalena
[06.10.10 13:41:49]

Si eu am vazut de cateva ori aceasta manastire, despre care am si scris, imi pare rau ca nu am putut sa stau mai mult pe malul Oltului pentru a ma reculege si sper din suflet o varianta de sejur in zona.

[04.08.11 19:17:29]

Mutat la rubrica "Manastirea Cozia [Calimanesti, VL]" (nou-creata pe site)

alinutzza140*, ascent, dannek, magdalena
Alte impresii din această RUBRICĂMănăstirea Cozia [Călimănești]: