ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.09.2010
ÎNSCRIS: 23.12.09
SEP-2010

Manastirea Stanisoara - Raiul pe pamant este la Stanisoara

Buna tuturor.

Cu totii treceti prin Valea Oltului fie in vacanta, fie cu treaba, cu ganduri, cu probleme.

Majoritatea nu utliizati centura Calimanestiului, prin Pausa si Jiblea, si treceti direct prin oras.

Ei bine pe centura Calimanestiului, in localitatea Pausa este un indicator discret care iti indica Manstirea Stanisoara 6 km.

Am mai fost in zona in copilarie, in trecere fiind pe poteca spre varful masivului Cozia, nu m am oprit niciodata cu adevarat la manastirea Stanisoara sa i cunosc povestea.

Ei bine, astazi fiind in trecere ca multi dintre noi si cu ceva timp liber, vad indicatorul, fac dreapta brusc si o apuc pe drumul, indicat ca avand 6 km, spre Stanisoara.

Drumul urca lin pe langa complexul de vile si tabara pt copii de la Pausa. Este fabulos, ca in poveste, urmeaza cursul unui paraias repede de munte. Pe stanga si pe dreapta niste poienite superbe, prea bune pt un picnic sau un gratar cu cei dragi. Drumul este pietruit, acceptabil zic eu, si strabate la inceput o padure deasa pe urma ataca in plin stancile si isi face loc printre ele. Este un pic urcus, probabil dupa ploaie este mai greu de abordat. Oricum este intretinut.

Cine vrea sa faca o drumetie de doua ore, poate lasa masina jos in Pausa si poate continua pe carare.

Se merge cam 30,40 de min in masina, cu pauzele de rigoare pt a poza paradisul prin care treci.

Si dupa toata actiunea, iesi din padure, la poalele muntelui, intr o poienita ca in povesti. Acolo, la umbra masivului Cozia se afla una dintre cele mai frumoase asezaminte monahale din tara noastra.

Sub stancile impozante se afla o biserica de piatra, uriasa, imprejmuita de chilii ale calugarilor.

Peisajul este frapant, cand am coborat din masina nu mi venea sa cred unde ma aflu. In jur o liniste apasatoare, puteai sa ti auzi ticaitul de la ceas. Chiar si cei care eram in masina ne am trezit vorbind in soapta si nu stiam de ce. Pur si simplu era o liniste pe care nu o pot descrie aici in cuvinte.

Desi nu sunt un mare pelerin sau un om al bisericilor vreau sa va spun ca Stanisoara este printre putine locuri din tara noastra unde kitschul nu a patruns. Pur si simplu nu vezi tarabe cu toate porcariile de vanzare. Este o manastire unde calugarul isi indeplineste atribuiile pe deplin. Am vazut calugari cum munceau la scoaterea cartofilor, altii carau fan, altii munceau la asfaltarea unei alei. Si atentie, nu aveau firma de asfaltare, ci aduceau piatra din munte cu caruta, altii o spargeau cu barosul, altii faceau preparau betonul si altii constuiau aleia. Totul in echipa de cate 2. In biserica era un altul care iti raspundea la toate intrebarile, amabil, pur si simplu ii citeai lumina pe fata.

Pe scurt va spun si istoricul lacasului:

- a fost construit un schit in anii 1600, numele lui fiind schitul Nucet.

In anii 1800 a fost pradat si distrus in timpul razboaielor cu austro-ungarii, chiliile calugarilor ramanand adaposturi pentru ciobanii care urcau cu oile pe munte.

De aici si numele: Stanisoara, un stana mai mica.

Pe urma, prin bunavointa episcopului Argesului a fost reconstruit si repopulat si numele a devenit Stanisoara. As s a pastrat pana in zilele noastre.

Am remarcat ca personalul de acolo, calugarii, sunt oarecum "fanatici " in ale credintei. Intrarea in biserica nu este permisa in orice fel de tinuta, aici ma refer la femei.

Pur si simplu acolo sunt ei si Dumnezeu, in linistea si pacea care ii inconjoara.

Pentru amatorii de drumetii, de la Stanisoara pana pe Cozia mai sunt in medie 3,5 h de mers pe poteca de munte, traseu oarecum dificil care cuprinde pe alocuri si mers pe stanca sprijint fiind de niste cabluri.

Sincer, in speranta ca v am relatat ceva util, eu am ramas impresionat. Vibratia locului este unica, ca sa va convingeti va atasez un set de poze.

Desi o poza face cat o mie de cuvinte, pozele prezinta prea putin din ce puteti vedea la fata locului.

Va recomand sa nu ezitati, tuturor celor carora va plac locurile linistite. Manastirea Stanisoara este printre singurele "necomerciale " din tara noastra. Si a pastrat pur si simplu menirea pt care a fost costruita acum 400 de ani.

Trimis de gigioc in 11.09.10 22:46:36

VIZUALIZĂRI: 15640 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gigioc); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 cea mai reprezentativa poza.... no comment.

ionescunic
[12.09.10 08:32:00]

Desi nu am scris inca un review despre o biserica sau manastire , le citesc pe ale altora si mai rar le votez , acum am fost convins si de pozele tale ca avem de-a face cu o zona superba , linistita si care merita pe deplin sa fie vizitata in viitor.

pepsi70ro
[12.09.10 15:28:01]

De foarte multe ori am trecut pe Valea Oltului, de cateva ori chiar pe centura ocolitoare, posibil sa fi zarit acel indicator, insa niciodata n-am oprit. Data viitoare cu siguranta voi face un popas sa admir aceasta frumoasa manastire, felicitari!

[13.09.10 08:48:05]

mutat la sectiunea de calatorie "CALIMANESTI - CACIULATA - COZIA"

george8
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Călimănești-Căciulata: