ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.08.2010
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 05.01.10
AUG-2010

Cu masina prin Salaj sau calatorului ii sta bine cu drumul

Ieri am simtit nevoia sa evadez undeva, asa ca ne-am urcat in masina si am pornit. Am taiat toate iesirile din oras pe care le mai cutreierasem, ramanandu-ne o singura optiune: iesirea inspre Zalau. O cautare rapida pe net (rapida, pentru ca era aproape ora 14 cand ne-am pornit) ne-a descoperit cateva obiective: niste manastiri (Stramba, Voivodeni) si Cetatea Bathory in Simleu Silvaniei.

Ne-am urcat in masina si am pornit. Dupa vreo 30 de kilometri vedem un indicator inspre Manastirea Stramba, 17 km la dreapta. Viram dreapta si dupa un timp ajungem la o bifurcatie, Manstirea Stramba la stanga, 12 km, Manastirea Voivodeni la dreapta, 9 km. O luam la stanga, inspre Stramba. Mergem ce mergem pana se termina cu asfaltul si o luam pe un drum de tara. Din drumul principal mai plecau niste drumuri mai inguste, nesemnalizate, asa ca intrebam un batranel daca mergem bine. Batranelul ne da cateva indrumari, gesticuland si facandu-ma sa imi dau seama ca are o mica “problema” cu dreapta si stanga, cerd ca le cam incurca. Mergem inainte, pana la urmatorul indicator: alti 7 km pana la Stramba. Urmam indicatorul si mai mergem cativa kilometri pana la o alta bifurcatie. Surpriza: ambele drumuri par sa duca la Roma, aaa, la Manastirea Stramba, pentru ca amandoua indicau acelasi obiectiv. O luam la dreapta, dar manastirea nu se mai arata, iar drumul era tot mai rau. Trecem pe langa o stana si ies din masina sa pozez un magarus.

Cand am vazut cum arata masina era sa fac infarct! Toata partea dreapta era plina de zgarieturi si nu imi venea sa cred ca plantele de pe marginea drumului o putusera zgaria asa de tare. Dau cu mana pe zgarieturi si ma linistesc: masina se prafuise foarte tare din cauza drumului, iar “zgarieturile” erau doar urme lasate in praf, care au disparut cand le-am sters cu mana. Tin sa fac o precizare, ca sa imi intelegeti infiorarea: cu o zi inainte scosesem masina de la service, unde lasasem o suma frumusica pentru revizie si o mica “operatie estetica” deloc ieftina, cateva retusuri, inclusiv vopsit, pentru niste zgarieturi. Apropo, faza cu numarul de telefon lasat pe parbriz e doar in filme, in realitate nu-i pasa nimanui ca ti-a zgariat masina, o gasesti “aranjata” in parcare, dar biletele cu scuze si numere de telefon doar in vis!

Ei, m-am luat cu vorba si m-am indepartat de la subiect. Cum va spuneam, drumul era tot mai rau, manastirea nicaieri si am mai tras si sperietura cu zgarieturile pe masina, asa ca am facut cale intoarsa, cu gandul sa mai ajungem macar pana la Simleu Silvaniei.

Ajungem din nou in drumul national, dupa o ora de mers pe coclauri, si viram dreapta spre Zalau. Trecem prin Zalau si, la iesire, alta surpriza: o coloana imensa de masini care nu se mai misca. Stam ce stam, dar nu inaintam deloc, asa ca, pentru ca era deja 5 dupa-amiaza, iar pana la Simleu Silvaniei mai era, facem cale intoarsa.

Periplul nostru prin Salaj a demonstrat vechea zicala “Calatorului ii sta bine cu drumul”. Am fost tot pe drum, nu am vizitat niciun obiectiv concret, dar nici nu am regretat iesirea, pentru ca insusi drumul a fost o placere (exceptand inconvenientele drumului de tara) : avem o tara frumoasa, cu peisaje superbe, iar imprejurimile Zalaului confirma acest fapt.

Orasul Zalau mi-a amintit de Bistrita, mi se pare ca seamana, e acelasi stil de oras, cu multe blocuri, dar totodata cochet. Drumul national este foarte bun pe traseul Cluj-Napoca – Zalau, motiv pentru care este “incercat” de multi motociclisti care gonesc ca nebunii. In apropeiere de Zalau, va puteti opri la una dintre pensiunile cu terase, fie “Perla Mesesului” sau “La Montana”, pe sensul de mers inspre Zalau, fie “Popasul Romanilor”, pe sensul inspre Cluj-Napoca, aflate la o distanta de 10-15 km de Zalau. Noi ne-am oprit “La Montana”, unde am savurat o cafea buna, am mancat ceva si am urmarit spectacolul oferit de motociclisti.

Trimis de corinka in 23.08.10 10:35:32

VIZUALIZĂRI: 5157 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (corinka); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Magarusul pe care l-am mentionat in review...

dartax
[23.08.10 12:17:33]

Dragonul ala vazut din fata e leit cobra regala...

zena*
[23.08.10 13:48:37]

Nu intotdeauna socoteala de acasa se potriveste cu cea de pe drum (din targ). Iar uneori e bine cand revii acasa macar multumit (decat suparat).

georgiana
[23.08.10 15:04:37]

Si eu am avut ieri iar chef de plecat de acasa, dar de data asta, nu in natura, ci am ales un cinema in Tm.

recul*
[23.08.10 15:13:10]

un review ''usor'', de rutina, incarcat cu detalii sterile (ma refer la cele legate de zgarieturile de pe masina sau la aglomeratia de pe sosele). sper ca autorul (autoarea) sa nu se supere prea tare daca parerea mea nu e pe plac, dar sincer spun, cred ca e scris pentru puncte si atat. dar nu de la mine...

[23.08.10 15:51:34]

@recul

Nicio suparare, fiecare are dreptul la o parere. Aplicand acelasi rationament, probabil ca si ecoul dvs. a fost scris tot pentru puncte, nu? Chiar nu tineam sa stiu ca utilizatorul recul nu a votat acest review si chiar nu vad utilitatea ecoului.

Am citit aici tot felul de impresii de calatorie, mai mult sau mai putin spectaculoase, unele vorbind chiar despre aceleasi locuri, "intoarse" pe toate fetele. Daca au fost frumos scrise, au fost apreciate, daca nu, nu.

Faptul ca ai scris un review nu te "umple" neaparat de puncte, iar nu o data, adminii au retras punctele standard considerate nemeritate.

Am facut si niste poze in excursia cea sterila, le voi posta mai tarziu, de pe calculatorul de acasa, dupa ce le descarc.

recul*
[23.08.10 15:59:14]

daca vroiam puncte, scriam si eu un review despre altceva, de exemplu despre o terasa pe unde se invart motociclistii si unde portia de clatite, desi costa doar 3 lei are 2 clatite! ganduri bune!

[23.08.10 16:13:48]

Nu am de gand sa dezvolt un conflict, dar mi se pare util ca atunci cand scrii despre un restaurant, sa scrii ce preturi practica, asemenea informatii conteaza, cred.

In cazul in care va deranjeaza impresiile mele, nu le mai cititi. Am incheiat discutia.

cristi_an3000
[23.08.10 19:30:51]

@corinka, am o intrebare referitoare la drumurile din Salaj: eu merg frecvent din Timisoara spre Bistrita si o fac prin Cluj (traseul clasic) dar GPS-ul imi propune ca ruta mai scurta un alt traseu, adica de langa Alesd imi propune s-o iau catre Zalau, si apoi mai departe Jibou, Dej, Bistrita. recunosc ca mi-e frica sa urmez acest traseu nestiind starea drumurilor, dar daca as avea un minim de info despre ele data viitoare (peste vreo 2 luni cred ca o sa fie) as merge prin Zalau pt ca imi place sa umblu pe carari necunoscute, ca sa zic asa.

stii ceva despre acest tronson? merci!

[23.08.10 20:21:48]

@cristi_an3000

Ştiu despre ce drum este vorba, de la Aleşd ar trebui virat stânga şi se urmează traseul Halmăşd - Nuşfalău - Şimleu Silvaniei. Totuşi, nu am avut niciodată drum pe acolo, aşa că nu aş vrea să vă dezinformez, nu ştiu cât de bun e drumul, dar cred că e frumos.

Şi eu merg des la Bistriţa, dar pe traseul clasic Dej - Beclean, pentru că, mergând de la Cluj, e cel mai scurt.

Am găsit melodia potrivită pentru review:

http: //www. trilulilu. ro/Octombriee/0dd5f8767f70c5

Apropo de piesă, cristi_an3000, în locul tău eu m-aş aventura odată pe drumul de la Aleşd - Nuşfalău!

cristi_an3000
[23.08.10 21:15:32]

probabil c-o s-o fac mai degraba la intoarcere pt ca de obicei pornim spre TM de dimineata si avem la dispozitie toata ziua pt a ajunge.

merci!

[24.08.10 22:41:36]

@cristi_an3000

Aşa îmi place şi mie, să încerc variantele noi la întoarcere, când nu mai depind de timp. Neapărat să ne spui cum e drumul acela, după ce îl încerci şi, mai ales, dacă e ceva interesant de văzut/vizitat pe acolo!

abbilbal*
[14.09.10 22:42:36]

O excursie "sterilă" descrisă frumos. Cunosc acest traseu pe care l-am făcut cu mulţi ani în urmă. Atunci drumul era bun, deşi la lăsarea serii erau pe el multe cirezi şi turme, pentru că, la urma urmelor, şi animalele trebuiau să se deplaseze pe undeva. Acum nu mai ştiu cum este drumul. Bine ar fi dacă drumarii mai au fondurile necesare să-l întreţină în condiţii bune.

MioritikPHONE
[23.08.21 18:44:34]

Cel mai tare review pe care l-am citit vreodată. Mă mai apucă și pe mine uneori chestii din astea.

abbilbal*, corinka, dartax, georgiana, Mioritik, recul*, zena*
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă județul Sălaj:

• pagină generată în 0.50614619255066 sec