ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.08.2010
DIN: Rm Valcea
ÎNSCRIS: 23.12.09
AUG-2010

Pestera Muierii, pur si simplu fascinanta

Hellou everybody

Din copilarie nu mai vizitasem aceasta pestera fiind odata cu diriginta intr o excursie prin clasa a 4a.

Incep cu drumul de acces:

De pe drumul national 67 care face legatura intre Valcea si Tg Jiu se vireaza undeva la 20 de km de horezu, aprox 60 de valcea la dreapta, urmarind indicatoarele rutiere.

Odata ce ai apucat o pe drumul ala in dreapta jur ca te opresti si zici ca aici nu esti in Romania. Un drum ingust, de provincie, asfaltat proaspat, marcat, pur si simplu impacabil. Am observat si subliniez faptul ca daca drumul este bun esti mult mai relaxat si urmaresti frumusetile din jur. Daca drumul e prost stai atent sa nu dai in vreo groapa sa rupi masina, nu ti mai arde de peisaje si alte chestii, pur si simplu te gandesti cat mai ai pana la destinatie.

Deci prima bila alba, drumul de acces.

Pana la intrare in pestera totul este ca in rai, drumul serpuieste prin sat printre casele oamenilor, niste brazi imensi ii fac umbra de pe margine din loc in loc. E chiar frumos la intrare in defileul raului Galbenul, cel care a modelat pestera ca scrie geh Hollywood pe o stanca numele localitatii Baia de Fier. Si e vizibil de la departare.

As mai adauga faptul ca desi drumurile au fost reparate recent in zona sunt intersectii si intersectii cu alte drumuri secundare care odinioara aveau montate si niste indicatoare dar fiind din lemn s au deteriorat. Asa ca aveti grija.

De fapt nu este nici un semnal de alarma, depinde din ce directie veniti, daca veniti dinspre Valcea este prima si prima data un drum de acces catre Polovragi. De acolo se iese drept la pestera muierii. Daca nu intrati pe acolo, dupa comuna Ciupercenii de Oltet este un indicator cu Pestera Muierii, pe acolo fiind drumul pe care l am urmat eu astazi si care l am descris mai sus.

Mai eeste si a treia varianta, dinspre Tg Jiu, pe aia nu am circulat.

Revenind la pestera: odata intrat pe defileul micutului rau mai mergi cativa km si il traversezi pe un pod de piatra proaspat construit. Acolo este Pestera Muierii si un indicator mare cu parcare cu plata. Nu sunteti obligati sa platiti sa parcati pe asfalt, puteti sa parcati la umbra pe poienita din zona printre copaci si mai scutiti un ban. Nu de alta dar eu am groaza despre parcarile unice in lume tip: parteneriat public privat. Daca ar lua primaria banii, tot respectul. Oricum nu e scump, nu va faceti probleme, am mentionat doar ca aveti si alta varianta.

De acolo mai mergeti 50 de m pe niste trepte si ajungeti la pestera.

PEstera in sine este suficient de lunga, din toata lungimea cam 30% se parcurg aplecat sau in mersul piticului datorita tavanului care coboara foarte jos, pana la 1 m. Pt claustrofobi, clar nu este indicat.

La intrare se percepe o taxa de 6 lei de persoana.

Vine un ghid care explica tot ce este acolo, cand a fost descoperita, ce puteti vedea in fiecare sala in parte.

BAiatul este ok, explica tare si clar, mai ales ca lume este o gramada, eu cand am fost cred ca eram in jur de 100 de persoane, trebuia sa astepte sa inainteze toti, sa stinga lumina in urma, sa vina in fata si sa aprinda alte becuri, etc.

Tot el ne a explciat ca numele pestera muierii vine de la un craniu de femeie descoperit cu ani in urma de cercetatori speologi. In anul 2006 a venit si confirmarea de la specialisti din America, UK, vechimea lui fiind de aproximativ 30. 000 de ani. Tot acolo pe timpul navalirilor barbare cand barbatii erau la lupta femeile copii si batranii se retrageau in pestera pt a fi protejati.

In pestera mai sunt expuse si oase ale ursului de pestera, disparut cu 15. 000 de ani in urma.

Ma amuzam, probabil nu s a intalnit cu femeia de acum 30. 000 de ani. Intre ei au fost 15. 000 de ani, este ceva vreme.

Iesirea este undeva la un km mai jos de gura de intrare, parca mai sus si ca nivel fata de unde s a intrat.

Coborati niste trepte, iesit in drumul principal si mergeti in sus spre intrere si la parcarea unde v ati lasat masina.

Recomand ca in orice pestera, un hanorac si ceva in picioare, orice in afara de slapi ca sa nu inghetati desi temperatura este constanta de 14°. daca intri de la 30 la 14 se simte.

E buna si o sticluta mica de apa, macar pt drumul de intoarcere la masina.

Tot la iesire gasiti si cateva tarabe cu bisnitareli de unde va puteti cumpara suvenire. Bineinteles au si bate de baseball. Chiar nu am inteles niciodata de ce aceste obiecte contondente sunt la vanzare peste tot dar fie.

Poate va luati de la pestera o bata, cine stie.

Daca sunteti in zona ar fi pacat sa nu treceti pe aici. In 2 ore maxim ati bifat si acest obiectiv turistic.

Trimis de gigioc in 21.08.10 21:02:14

VIZUALIZĂRI: 2786 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gigioc); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 ghidul, un aiat de nota zece.

urjanclaudiu CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[21.08.10 21:13:31]

Nu am fost niciodata aici dar probabil ca urmeaza.

Ma intereseaza cam in ce conditii se prezinta iluminatul pesterii. Sunt pesteri in care lampile amenajate iti permit, in mare parte, sa vezi mai mult drumul pe care mergi si sunt cele care iti dau posibilitatea de a vedea formatiuni specifice fara a mai avea nevoie de sursa suplimentara de lumina. Aceasta cam in care categorie s-ar incadra?

Va multumesc

gigiocAUTOR REVIEW
[21.08.10 21:34:38]

bine punctat. ei bine asta e din categoria celor foarte bine iluminate. cred ca cea mai bine luminata, dat fiind faptul ca tavanul este mai mereu jos si ca sa nu dai cu capu de sus trebuie sa vezi mai bine decat sa pipai. Nu ai nevoie de sursa suplimentara de lumina. Pt linistea ta, daca ai un nokia din ala si cu lanterna te ai scos.

Atractiile sunt de asemenea toate foarte bine puse in evidenta. Este impartita in 4 trasee ca sa i zic asa, ghidul stinge lumina la cel din urma traseu duca ce ultimul turis a plecat de acolo dupa ce in prealabil a aprins luminile inainte.

ionescunic
[21.08.10 22:12:30]

@urjanclaudiu, daca , cauti pe youtube sunt mai multe filmari facute in interiorul pesterii si poti vedea cam care e atmosfera si gradul de iluminare acolo. Am atasat si eu cu ajutorul unui webmaster un astfel de filmulet la review-ul: click aici

biancuta
[22.08.10 00:10:52]

Frumos povestit! Poze nu ai?

gigiocAUTOR REVIEW
[22.08.10 10:42:48]

ba da , am si cateva poze, o sa le incarc zilele azi sau maine.

aida.alecu*
[22.08.10 11:15:51]

Frumoasa descriere! Toate detaliile de care ai nevoie! Numai sa mergi!

Poate ajung si eu!

Cat despre bate... s-ar putea totusi ca muierea sa fi avut nevoie de ele sa-si trimita barbatul la vanatoare!

aida.alecu*, biancuta, gigioc, urjanclaudiu
Alte impresii din această RUBRICĂPeștera Muierilor [Baia de Fier]: