ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.07.2010
DIN: Piatra Neamt
ÎNSCRIS: 30.07.09

Intoarcerea Cavalerilor

Preafrumoase Domnite si Preacinstiti Cavaleri, Bine ati venit in Cetatea Sighisoarei!

Asa ne-au intampinat tobosarii cetatii, anul acesta, cu ocazia Festivalului Medieval. Desi este al treilea an in care merg la acest Festival, pot sa spun ca nu m-am plictisit. In fiecare an se aduc imbunatatiri, iar anul asta a fost mai bine organizat, mai omogen si organizatorii nu s-a abatut deloc de la programul si tema festivalului: Intoarcerea Cavalerilor. Pietele cetatii au fost redenumite: Piata Cavalerilor, Piata Pelerinilor, Piata Trubadurilor, Piata Mercenarilor si Piata Micilor Cavaleri. In fiecare dintre aceste puncte au fost organizate concerte de muzica medievala, teatru medieval, prezentari de arme, momente de magie, prezentarea ordinelor cavaleresti (care impresioneaza mult prin straiele pe care le poarta, prin infatisarea cavalerilor, prin arme), scoli de dans si lupte medievale, teatru si momente pentru copii.

Strazile principale ale cetatii sunt ocupate de mai mici sau mai mari mestesugari, fiecare te atrage prin arta sau prin produse. Mesteri populari, sticlari, mesteri in formarea hartiei vechi pentru scris, mesteri in fonta, cantareti, desenatori. Si, desigur, multi tineri care incearca sa isi arate talentul in desen, picturi pe fata, impletituri, muzica, teatru stradal.

Muzica medievala... in primul rand pentru asta ma duc la Sighisoara. Muzica este live, de foarte buna calitate... anul acesta i-am ascultat cu mare placere pe romanii de la Terpsichore, Grafic, Nagual, Pontice, Lyra, Nomen Est Omen, toti canta senzational, au instrumente interesante. Portughezii de la Trabucos au facut show, mi-au placut mult, un concert foarte reusit. Au tinut si concert stradal, foarte apreciat de public, au fost apropiati de spectatori, au interactionat cu publicul...

Interesanta a fost anul acesta si punerea in scena a unor motive medievale, gen arderea vrajitoarei pe rug, marele car al jertfei, incinerarea eroilor, strabaterea cetatii cu torte.

Ce se poate manca: in fiecare an in cetate este invitata o familie de ciobani din Mures, care face de mancare "live" (anul acesta au venit si cu cateva oi la festival) : tocanita cu carne de oaie, bulz, balmus, cas, urda. Mancarea este preparata pe loc, lucru foarte apreciat de turisti (mai ales strainii priveau cum se face mamaliga)... si ies atat de bune preparatele lor, ca te lingi pe degete numai cand ii vezi pe altii cum mananca. Se pot degusta langosi cu tot felul de umpluturi, martipan cu tot felul de fructe si arome (foarte aspectuoase, dar putin cam dulci pentru gustul meu), turta dulce.

Ce se poate vizita: mie imi plac stradutele inguste, cu case vechi si va recomand cu caldura sa urcati in Turnul cu Ceas (cu sala de arheologie, cu sectiunea de istorie, sala mestesugarilor si, desigur, cu ceasul, care este pus in valoare prin figurinele din ceas). De la cel mai inalt nivel al Turnului este o priveliste minunata asupra orasului. Apoi sunt de vizitat Sala de Arme si Camera de Tortura, toate cele 3 obiective sunt reunite sub denumirea de Muzeul de Istorie al Sighisoarei si pot fi vizitate impreuna si separat.

Un alt aspect de apreciat la festival este atentia data copiilor, pentru care se organizeaza intr-una din piete, teatru pentru copii, scoli de tras cu arcul, de dans.

Va recomand cu toata caldura sa mergeti macar intr-un an la Sighisoara Medievala si n-o sa regretati, va ademenesc prin pozele pe care le postez.

Trimis de monicutza in 26.07.10 23:27:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SIGHIȘOARA [MS].

VIZUALIZĂRI: 1493 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (monicutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Cantaret la dramba
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

[26.07.10 23:46:17]

sper sa placa melodia atasata! Se poate schimba!

[26.07.10 23:54:12]

Foarte potrivita melodia aleasa. Din muzica medievala, din tot ce am ascultat (si am facut o pasiune pentru acest gen de muzica), raman la vechea mea preferinta: Saltarello.

biancuta
[27.07.10 10:58:00]

monicutza, probabil ne-am intersectat pe stradute, la anumite scene! Asa e, festivalul e foarte interesant si merita!

krondia*
[27.07.10 21:36:17]

Foarte frumos ai surprins atmosfera de la festival. Şi mie mi-au plăcut Trabucos cel mai mult. Eu i-am văzut sâmbătă noaptea iar dansul de pe stradă a fost de-a dreptul minunat. Păcat că i-au trimis la culcare cam devreme...

[28.07.10 10:21:49]

Daaa are este Krondia, cam devreme s-au dus la culcare... partea cu interectiunea cu publicul a fost cea mai frumoasa. Cred ca am stat langa tine in noaptea de sambata ... pacat ca nu va cunosc, poate ca stateam impreuna la concerte. E mai frumos sa asculti muzica impreuna cu amicii.

krondia*
[28.07.10 10:40:34]

Mai mult ca sigur că am stat foarte aproape... Chiar îmi pare rău mai ales că întrebasem pe forum înainte şi doar @andox răspunsese "prezent".

Pentru fotografii am fost împreună cu Andox şi la Vila Franka unde ai fost tu cazată... Acum văd şi pozele şi constat că am fotografiat cam aceleaşi lucruri... Domnul din p01 se numeşte Fleşaru şi când a văzut că îl fotografiez a ţinut morţiş să îi fac poze cântând la toate instrumentele sale, mi-a dat chiar şi un număr de telefon...

În legătură cu Trabucos, am o surpriză puţin mai încolo...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
Andox
[28.07.10 23:23:59]

Chiar ai stat langa krondia sambata noapte la Trabucos ?

Pfoai, inseamna ca pe mine sigur ma tii minte , eram ala mare care se tot baga in seama cu tipa de la Trabucos faca poze cu mine .

Pacat ca nu ai scris pe forum sa ne intalnim , cu cat eram mai multi cu atat era mai fain.

[29.07.10 10:12:27]

Andox, se poate chiar sa am poza cu tine? Sa stii ca erau unii mai inalti si care m-au impiedicat sa vad bine (eu fiind mica mica de statura) ... mai ales cand Trabucos s-a oprit in fata Hotelului Sighisoara, sambata noaptea. O sa te caut prin poze...

Andox
[29.07.10 14:28:36]

Pai daca le-ai facut poze la Trabucos in fata la hotel Sighisoara inseamna ca si eu sunt pe acolo

[21.07.13 17:38:32]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Festivaluri sighișorene" (nou-creată, între timp, pe sait)

biancuta, krondia*, monicutza
Alte impresii din această RUBRICĂFestivaluri, evenimente sighişorene: