ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.07.2010
JUN-2010
2 AD. + 2 COPII -- v: 1 si 6 ani

Sub orice critică

Cu adevarat in devenire

O statiune parca pierduta in nori cu un aer desavarsit, o varinta la Valea Prahovei.

Drumul este interesant mai ales mica portiune de transalpina. Statiunea este una medie mica cu vile in constructii sa parasite, un mini santier. Se lucreaza atat la cae cat si la drum.

Uimirea mea a fost ca nu am gasit decat un magazin in statiune, asa ca daca ai nevoie de ceva si nu-l ai la tine sau nu-l gasesti la magazin este rau.

Noi am fost vara si sincer ne-am cam plictisit. Portini de pajiste nu prea mai sunt, sunt vile langa vile si padurea in care sincer imi era cam frica sa ma aventurez. Sa nu mai pomenesc si de cainii de pe drum...

Cred ca iarna este mult mai bine, insa se poate merge si vara pentru racoarea si aerul curat din statiune.

Trimis de amalyca in 20.07.10 22:03:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în RÂNCA.

VIZUALIZĂRI: 1410 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (amalyca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Padurea neatinsa, dar oare pana cand?
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

piti
[20.07.10 22:22:57]

0 % distractie si relaxare? Am fost si sunt un critic (obiectiv sper eu) a unor statiuni gen Straja sau partial Ranca, unde s-a construit haotic, dar parca depunctarea ta e prea de tot.

Scrie acolo distractie si relaxare. Daca distractie vara nu o fi prea multa, relaxare gasesti din plin.

Poate revizuiesti putin.

[20.07.10 22:42:35]

Distractia mea in Ranca a fost datorita vilei unde am stat, Vila Maria care avea o sala de fitness, singura distractie, vara, care intradevar tinea de statiune si nu de cazare a fost plimbarea pe jos, pe sosea printre muncitori si caini, in rest... Iarna cred ca este total opus, dar asta e.

raduu1972
[20.07.10 23:58:16]

ai fost cumva fortata sa mergi acolo? un lucru pe care nu-l stiai despre transalpina este ca e cea mai inalta sosea din tara 2145m de acolo poti vedea niste peisaje de vis, soseaua se pare ca a fost construita de nemti. iar in privinta pensiunii cred ca poate la fel cum tu mai ai unele mici; inadvertente" in exprimare asa se pare ca a fost si cazarea ta, oricum daca comentariul tau este f pertinent voi evita acea pensiune.

[21.07.10 00:09:27]

@amalica

Fii te rog amabila si scrie-ne romaneste, daca ai invatat cumva limba romana! Tu ti-ai recitit pretiosul review la sfarsit? Sau l-ai basculat aici sa sa-ti vina cele 1000 de PMA??

Nu ai nici macar un pic de respect pentru cititori?

Iti dau daca vrei un exemplu-un baiat de clasa a 8 a care scrie ecouri si reviews-uri pe site de zece ori mai bune ca ale multora!

[21.07.10 01:15:51]

mai ales mica portiune de transalpina

mica?!? pai tot DN73C DN 67C (click aici) se cheama asa!!! si are ceva km...

Uimirea mea a fost ca nu am gasit decat un magazin in statiune

uimire?!? dupa ce absolut toti am povestit despre acest lucru? oricum e bine ca a aparut si ala; eu stiam ca mai aproape de Novaci nu este niciunul!

nu mai repet ce au spus altii; dar mai vreau sa adaug un lucru: la munte, la peste 1500m NU te duci fara minimum doua pulovere, lenjerie de corp groasa, pantaloni si bocanci, hanorac/impermeabil. si asta in orice anotimp, chiar si vara, fara a astepta indicatii pentru asa ceva! poate pentru alte ocazii acest sfat iti va fi uitil. si in plus, la munte de obicei se merge tocmai pentru ca "nu ai ce face"! de fapt, daca adori privelistile si drumetiile, ai ce face. doar timpul nu ajunge niciodata!

[21.07.10 08:49:27]

@Dragos, nu te supara ca te corectez, dar Transalpina este pe drumul national 67C (DN 67C), nu pe 73C si incepe de la intersectia cu DN 67 (Tg. Jiu-Horezu-Rm. Valcea) de la Bengesti, trece prin Novaci si ajunge la Ranca.

De aici si pana la Obarsia Lotrului drumul nu este practicabil, dar continua de la Obarsia Lotrului pin Sugag si ajunge la Sebes (Alba).

Lungimea totala a Transalpinei, incluzand si portiunea nepracticabila, este de 148, 414 km.

[21.07.10 08:59:47]

@cosminp, nu ma supar, dar daca faceai clic pe link-ul WIKI, vedeai ca la aceeasi sosea faceam si eu referire. doar ca, la ora aia, nu stiu cum mi-au lunecat degetele pe taste si am scris altceva in clar... rog un WM sa corecteze! multam...

[21.07.10 09:02:43]

@Dragos, chiar m-am uitat, am citit si mi-am dat seama ca ai scris probabil in viteza sau a fost la oboseala, deh ora tarzie.

dar am facut si cateva completari.

[21.07.10 09:03:46]

Editat/corectat.

[21.07.10 09:09:44]

completari pentru care ti-am si acordat ceva puncte; foarte utile!

dar daca tot am redeschis ochii, am mai observat un mic "amanunt": PRET SEJUR: 800 lei | FARA transport. aici cred ca trebuia adaugat si "fara cazare"! nu?

desi, la impresiile despre pensiune, declara: "PRET SEJUR: 800 lei | incl. cost transp. (cu auto propriu) ". mie zau ca-mi 'da cu virgula'...

[21.07.10 11:55:16]

pentru dragos

Pretul a reprezentat transportul si mancarea, cazarea nu a costat nimic, a fost premiu de pe acest site.

pentru georgiana

Imi pare rau ca nu se poate discuta civilizat si simti nevoia sa jignesti. Daca te intereseaza chiar am ceva carte la activ, dar nu conteaza, fiindca tot nu stiu sa vorbesc romaneste, deh sistemul de invatamant o fi de vina... Am o rugaminte, sa nu mai acordati nici un punct la nici un review. Multumesc

[21.07.10 12:04:59]

@amalyca,

"Imi pare rau ca nu se poate discuta civilizat si simti nevoia sa jignesti" - nu trebuie sa te simti jignita, ci RANITA de felul cum scrii.

"Daca te intereseaza chiar am ceva carte la activ, dar nu conteaza" - chiar nu conteaza si nu se vede.

"Am o rugaminte, sa nu mai acordati nici un punct la nici un review" - din punctul asta de vedere, cred ca poti sta linistita. sa nu te simti jignita.

rog userii si webmasterii sa-mi accepte scuzele pentru off topic.

[21.07.10 12:44:22]

pentru cosminp

Sincer nu inteleg de ce raspunzi in locul georgianei!?

[21.07.10 12:51:45]

@amalyca, te-ai intrebat daca doi sau mai multi oameni pot avea aceeasi parere?

nu conteaza ca ti-a scris georgiana sau altcineva, nu conteaza numele, important este ca mai multi gandim la fel.

aceeasi impresie ca a georgianei am avut-o si eu, dar ea ti-a scris prima. chiar vrei sa scriem toti ceea ce gandim si sa vezi ca scriem la fel?

consider incheiate comentariile pe acest subiect.

[21.07.10 13:05:20]

@cosminp e valabil si pentru tine acel avertisment pe care i l-am dat (doar verbal de data asta) si georgianei, pe celalalt topic al acestei colege. AM rugamintea sa te limitezi la discutarea datelor turistice, nu pregatirea autorilor. Pentru off-topic mai acord circumstante atenuante, dar pentru cuvinte ce pot jigni un alt utilizator (oricat nu ai fi de acord cu opiniile si modul sau de a le prezenta) nu am toleranta!

@amalyca daca esti sigura ca doresti retragerea PMA, sa stii ca nu este greu sa ti se indeplineasca dorinta. Dar am rugamintea sa imi dai raspunsul final maine, dupa ce te "racoresti" putin. OK?

Multumesc,

[21.07.10 13:11:26]

@webmaster 6,

Unde putem discuta despre bunul simt pe acest site, fara sa deranjam mersul bun al subiectului descris?

Ca, zau, n-am chef de luat cartonas albastru pentru @amalica, si totusi mai am ceva de spus, imi sta in gat daca nu zic, sa stii!

[21.07.10 13:38:56]

Ai p.m.

[21.07.10 13:51:08]

Sunt foarte sigura! Va rog sa acordati punctele utilizatorilor fideli care jignesc pe oricine care nu are aceeasi parere.

[21.07.10 15:42:32]

@amalyca,

Te rog sa mi te adresezi, cand o mai faci pe site cu @georgiana, cum ma adresez si eu tie si restului userilor din comunitate!

Nu cu ''georgiana'', ca nu e cazul!

[21.07.10 15:57:36]

@georgiana, colega noastra NU este familiarizata cu uzul semnului @ inaintea unui nume de utilizator atunci cand i se adreseaza. Este o conventie relativ de restransa circulatie pe care nu e obligat niciun utilizator s-o cunoasca din oficiu.

@amalyca, dupa cum vezi, adresarea intre membrii sitului se face punand in fata numelui de utilizator semnul "@" (fara ghilimele). folosirea doar a numelui de utilizator poate fi interpretat ca un gest de familiaritate exagerata. E bine sa incerci sa adopti si tu aceasta conventie.

Multumim,

[16.09.10 10:12:07]

Mi-a plăcut fotografia cu pruncul "pierdut" printre pietre şi smocuri de buruieni. Cât priveşte sursa de distracţie, depinde ce pretenţii ai, dar în natură este imposibil să te plictiseşti. Da, dacă preferi discotecile, în natură nu le găseşti. În natură găseşti ciripit şi triluri de diferite păsărele. Dar în natură găseşti în primul rând aer curat.

[16.09.10 10:22:37]

Stimată georgiana până aici nu am întâlnit niciunde folosirea semnului "@" la adresarea către cineva şi nimeni nu s-a supărat, iar aici nu am găsit "instrucţiuni" despre modul cum trebuie să ne adresăm unii altora. Ştiu doar că bunul simţ mă obligă să fiu cuviincios şi să nu insult pe nimeni. Cred că pe forumuri unde ne întâlnim şi ne cunoaştem cu toţii doar virtual, suntem toţi prieteni, fapt pentru care ne adresăm unii altora la persoana I-ia, fără a ţine seama de diferenţele de vârstă, sex şi pregătire profesională. Ba chiar îmi place când un elev de clasa a VIII-a mi se adresează la persoana I-a pentru că mă simt mai tânăr.

[16.09.10 10:26:56]

webmasterXY fac o nouă încercare de formatare. Se pare că din obişnuiţă am folosit semnele "< >" în loc de "[ ]"

[16.09.10 10:27:24]

Da, aşa a fost.