ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.08.2023
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 02.07.12
AUG-2023
REZONABIL

Taverna sârbului, sau cum să mănânci bine pe la Timișoara

Se spune că în vârful furculiței poți aduna uneori veacuri întregi din existența unui teritoriu sau a unui popor.

Am intrat să mâncăm aici după un zbor cu aterizare la Timișoara. Am auzit de loc, mi-a și fost recomandat știam și că este un pic peste buzunarul meu dar foamea era prea mare ca să ratez locul. Citatul de mai sus este de pe saitul restaurantului.

Unde se află Taverna Sârbului?

Adresa exactă este strada Aeroportului nr. 92, orarul de funcționare de luni până duminică 9.00-24.00. Siteul unității este timisoara@tavernasarbului.ro cu numărul de telefon 0732353353. Clădirea este situată în afara Timișoarei pe drumul care leagă orașul de aeroport, la dreapta de clădire se află o clădire comercială dar la stânga și în spate nu se află nimic doar câmp.

În fața clădirii putem parca într-o parcare încăpătoare.

Despre Taverna Sârbului

Restaurantul este specializat cu preparate din bucătăria sârbească. Este a doua locație în Timișoara cu același specific, anul trecut am servit masa tot într-un local sârbesc doar că se afla în centru. Se poate servi masa aici individual sau în grupuri deoarece restaurantul dispune de suficient spațiu atât interior cât și exterior la terasă. Se pot organiza evenimente și se poate comanda mâncare de aici.

După ieșirea din parcare se va trece pe lângă o zonă verde cu gazon, flori, palmieri în ghiveci, un grătar și loc de joacă pentru copii. Terasa bine umbrită și cu un mobilier masiv din lemn ne asigură atmosferă în sezonul cald dar probabil și în toamnă și primăvară.

Intrarea din terasă se face pe partea dreaptă, se va intra într-un hol specific unei recepții, de aici se poate merge la sala de mese de la parter sau la etaj, de aici se poate merge la toalete și se află și un bancomat (Alphabank)

Parterul este decorat specific, drept în față se află barul și un șemineu interior zidit și zugrăvit în alb. În dreapta și în stânga se află zona de servit masa cu același mobilier masiv din lemn. Deasupra zonei de mese se află inscripționat siglele uneor bresle sârbești (la tăbăcaru, la dogaru, la bărbieru, la șelaru, etc). Mesele erau pre-pregătite cu tacâmuri, pahare, șervețele.

Meniul

Meniul este bogat în preparate, băuturi. Este tipărit pe suport carton ilustrat cu fotografii. Meniul este piperat față de buzunarul meu. Dar voi atașa pozele cu meniul și fiecare își va dea seama de raportul preț/calitate.

Mâncarea la comandă este între 35-45 lei/porție. Am văzut 8 meniuri.

O ciorbă costă între 20-30 lei.

Aperitive, salate, specialități sârbești ca și antreu se pot cumpăra cu începând de la 19 lei și pot ajunge până la 45 lei.

Un pește se poate mânca cu un preț între 30-60 lei iar un platou mix grill pescăresc pentru 2 persoane 158 lei.

Felul doi care constă într-o sumedenie de preparate cu carne și garnituri începe de la 45 lei și poate ajunge la 68 lei/porția.

Garniturile aferente felului doi de mâncare costă 16-28 lei.

Salatele asortate sau legume murate costă 16-19 lei

Un desertcostă 15-25 lei.

Vinul la butelie de 0.75 l costă-78-288 lei vinul la pahar 15-25 lei.

O tărie de 50cl costă 12-30 lei.

O bere se poate bea cu 8-23 lei

O răcoritoare costă 8-10 lei, apă 8-15 lei, limonadă, fresh 11-18 lei.

Meniul fotografiat integral îl puteți studia la poze dar și pe siteul unității.

Ce am mâncat noi

După studierea meniului și comandă mâncarea a venit relativ repede la ora amiezii când eram noi acolo erau foarte puțini clienți.

Am mâncat ciorbă de pui cu 19,80 lei porția (3 porții), lipie 5.8 lei, piept pui la grătar 44,80 (1 porție) lei, cartofi natur 16,80 lei porția (1 porție), șnițel de porc cu cipuperci în sos alb 48,80 lei 1 porție, răcoritoare pepsi 8.8 lei-2 buc, apă minerală 7.8 lei-1 buc. Total de plată a fost 206,80 lei. Multișor dar porțiile au fost foarte mari, te-ai putut sătura și cu ciorba sincer. Ne-a salvat băiatul care acum mănâncă cât amândoi la un loc :)

Concluzii

Taverna sârbului este un loc fain un pic scumpuț pentru buzunarul meu dar având în vedere raportul preț/calitate-cantitate să zicem că este ok. Poftă bună

despre SERVICII

Serviciile la acest restaurant sînt foarte bune, există mult spațiu, am apreciat de exemplu gazonul din fața terasei și locul de joacă pentru copii, această facilitate fiind foarte utile de exemplu la clienți cu copii care nu au atâta răbdare să aștepte la masă mâncarea.

În rest dotările sînt foarte faine și personalizate, spațiu extern, intern, etaj, stai unde îți dorește inima. Singura obiecție era prețul puțin peste nivelul meu

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

La capitolul acesta nota este maximă, aici găsim o bucătărie sârbească gustoasă, iar prețul mare este oarecum justificat în cantitățile de mâncare, porții un pic peste medie. Gurmand să fii că numai aicea vii...

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Împrejurimile nu sînt chiar pe placul peisagistului, este un drum din afara orașului în plin câmp și care duce la aeroportul din Timișoara.

Partea bună este că neprea având vecini unitatea poate organiza chefuri zdravene de tot...

Trimis de AZE in 20.08.23 22:32:31
Validat / Publicat: 21.08.23 07:42:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TIMIȘOARA.

VIZUALIZĂRI: 1054 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P05 Taverna sârbului-terasa