ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.08.2021
JUN-2021
Prieteni
10 AD. + 4 COPII
EXCELENT

Un restaurant bănățean tare fain și primitor

Un restaurant bănățean tare fain și primitor, acest local despre care o să vă vorbesc mai jos, loc unde am petrecut o seară minunată alături de prieteni.

Prin scurta mea vizită prin Timișoara, aveam păstrată o seară, pentru o întâlnire cu draga noastră colegă andreea. c și cu familia acesteia. Zis și făcut! Sâmbătă seara urma să ne întâlnim în oraș, să petrecem împreună o seară la restaurant. Doar că intervenise o problemă, tocmai ce le veniseră niște prieteni din Austria, ea româncă, el sloven plus copiii de rigoare. Păi cheamă-i și pe ei, ne înțelegem noi cumva. Exact așa a făcut și a ieșit o seară minunată.

Apropo de această familie româno-slovenă ce trăiește în Austria, vreau să vă povestesc un lucru ce pe mine m-a impresionat. Fetițele lor, au două fetițe foarte frumoase, vorbesc nu mai puțin de patru limbi. Româna cu mama, slovena cu tata, germana pe stradă și engleza la școală. Am fost pur și simplu impresionat de așa ceva. Vor avea mult mai multe șanse în viață, mult mai multe oportunități.

Restaurantul ales de Andreea a fost restaurantul Nora situat pe Bulevardul Dâmbovița la numărul 40, în zona Calea Șagului. Andreea s-a ocupat de rezervare. Am intrat în restaurant și ne-am găsit masa rezervată, amplasată pe o faină terasă acoperită. Perfect cu distanțarea asta!

La momentul la care am ajuns noi, terasa era jumătate goală, dar până la sfârșit s-a umplut. Chelnerii erau foarte amabili și țineau foarte bine la glume, lucru apreciat în mod special de mine.

Restaurantul Nora este un local cu specific românesc. Sincer fiind în apropierea Serbiei, aș fi preferat un local sârbesc, pentru a încerca din bunătătile vecinilor. Totuși am avut noroc, în meniul restaurantului erau inserate și câteva produse specifice sârbești.

Astfel am făcut deschiderea cu șliboviță, un rachiu tare de prune și am stins cu bere pentru că afară era foarte cald. Încet, încet s-au dezlegat și limbile si am început o discuție pe teme folozofice în româno-sloveno-germano-engleză. În traducere liberă fiecare pe limba lui. Glumesc firește.

Terasa era aerisită, totul era curat, inclusiv pe la toaletă, așa că nu aveam absolut niciun motiv să nu ne ospătăm. Mai ales că am primit și un mic aperitiv din partea casei, însoțit de o șliboviță!

Eu am ales să început cu o delicioasă ciorbă de burtă, asezonată cu ardei și smântână, dar și cu o baghetă de casă! Delicioasă.

La felul doi am mers pe preparate tradiționale sârbești. Eu mi-am comandat pleșcăviță (micii lor) cu orez sârbesc, iar soția a luat șnițel Karadjordjie, un fel de cordon bleu, cu garnitură de cartofi prăjiți.

Ceilalți comeseni au comandat cotlet sârbesc evident cu orez cu legume sau piept de porc asezonat cu orez normal. Copiii au mâncat pește, iar Peter slovenul a comandat tochitura casei și anume tochitură Nora.

Toate preparatele au fost delicioase, ne-am lins pe degete la propriu. Nu, n-am mâncat cu mâna era doar o vorbă!

V-am spus că am băut șliboviță cu bere fără număr??? Păi cin’ să le numere în afară de ospătar? Apropo un adevărat domn, chiar îmi pare rău că n-am o poză și cu el! Relaxantă Timișoara asta. M-am simțit cumva ca-n vest, pe lângă atâtea limbi străine din jurul meu. Cert este doar un lucru: ne-am simțit foarte bine alături de prieteni vechi sau noi. Important este să vii cu inima deschisă la noi experiențe și la noi oameni și lucrurile vor decurge de la sine. În cazul nostru, fericit! ; -)

Altceva ce să mai zic! Halatul, cât a fost halatul? Habar n-am! Peter s-a luptat acerb să plătească el masa, semn că s-a simțit foarte bine alături de noi. Data viitoare e rândul meu!

Ca o paranteză și închid aici, acesta este un mare beneficiu de pe afa, ai posibilitatea să cunoști oameni deosebiți și să legi noi prietenii. Mersi Andreea plus Ștefan, mersi Peter plus soția pentru această seară minunată trăită pe malurile Begăi!

P. S De la cele mai tari întâlniri nu ai poze, ai amintiri!

despre SERVICII

super simpatic ospătarul!

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Totul a fost la superlativ, felicitări întregului personal.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Nu e situat chiar central, da cu taxi se ajunge repede. Mai ales că sunt ieftine taxiurile!

Trimis de robert in 13.08.21 10:40:02
Validat / Publicat: 13.08.21 11:42:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TIMIȘOARA.

VIZUALIZĂRI: 3236 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P04 cu prietena Andreea

[13.08.21 11:01:25]

rog https://www.youtube.com/watch?v=BTZ5BXtvccg

mersi frumos!

[13.08.21 11:41:57]

andreea_cPHONE
[13.08.21 11:56:22]

@robert: si noi ne-am simtit minunat in compania voastra. Timisoara mai are multe restaurante ce merita incercate asadar asteptam urmatoarea vizita. )

Carmen Ion
[13.08.21 12:01:09]

@robert: Ai dreptate, de la cele mai tari întâlniri rămâi cu amintiri. Deși nu strică și niște poze...

Bravo pentru inițiativa reunirii cu un alt membru AFA și bravo acestuia pentru alegerea restaurantului. Totuși, îmi amintesc că porția de pleșcavița pe care am mâncat-o eu în Belgrad era cu mult mai mare... De altfel, dacă-i întrebi pe sârbi care-i mâncarea lor tradițională, îți vor răspunde:” carnea” .

Și apropo de copiii care vorbeau patru limbi, mi-am amintit că în anii 1980 am petrecut 3 sau 4 zile în Timișoara în interes de serviciu. Și în biroul directoarei de la fabrica unde am avut treabă am asistat la o scenă amuzantă: ea vorbea în românește, inginerul șef răspundea în sârbește și șefa biroului tehnic în germană. Fiecare înțelegea ce-i spuneau ceilalți, dar le răspundea în limba sa maternă.

Tare cosmopolită mai e Timișoara asta!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][10 voturi]
robertPHONEAUTOR REVIEW
[13.08.21 12:05:40]

@andreea_c: multumim! Cu siguranță vor urma. Sau poate merem la Ljubliana! ????

Mika
[13.08.21 12:08:23]

@robert: Alo, domnu, mai ușor cu șlibovița aia că lipsesc litere din review???? Frumoasă intâlnire, să vă fie de bine și la mai multe.

[13.08.21 12:21:25]

@Carmen Ion: avem si câteva poze! Nu prea multe! Pe alea deocheate nu le-am pus!

Am fost si la Belgrad acu câțiva ani unde am mâncat foarte bine si mai ieftin ca la noi!

Faptul că Timișoara este un oraș de graniță, graniță spre vest este un mare avantaj și o mare oportunitate de aa vea legături cu alte natii și evident de a învăța cumva mai lesne limbi străine!

Mulțumesc pentru vizită, pentru comentarii si pentru sfaturi! Știi tu mai bine! Salutări lui Adrian! Sper că azi mănânci preparate sârbești! ; -)

[13.08.21 12:24:03]

@Mika: hahaha! E greu cu șlibovița aia! La mine e greu până mă pornesc. Apoi nu mă mai oprește nimeni! Litere lipsă? Cui îi pasă? Tipografului!

Mulțumesc frumos pentru vizită și comentariu! Trebe să te prind la o băută adevărată! Să te văd cum reziști la vinul ăla!

Mika
[13.08.21 12:26:20]

@robert: O să mă antrenez serios pentru asta! Incep de săptămâna viitoare.

nrs †
[13.08.21 12:38:04]

@robert:

care vin? dai vin?

[13.08.21 12:51:44]

@nrs: nu prea m-ai nimerit! Mika e cu vinul! Eu după cum bine vezi cu berea ori sau mai degrabă și tăria!

nrs †
[13.08.21 12:59:28]

mprofeanuPHONE
[13.08.21 13:24:00]

@robert: Restaurant fain, companie plăcută, ce să îți mai dorești! Poate o altă revedere! Să vă fie de bine!!

crismisPHONE
[13.08.21 13:39:46]

@robert: Hai, noroc și la mai mare! Așa se zice, nu?! Frumoase-s întâlnirile cu prietenii, mai ales când sunt stropite și asezonate corespunzător! S-avem parte de cât mai multe!

[13.08.21 15:07:01]

@mprofeanu: mulțumim frumos! Sigur ne vom revedea, da la alt local!

[13.08.21 15:17:25]

@crismis: așa să ne ajute Dzeu! Mersi frumos!

andreea_c, crismis, Mika, mprofeanu, robert
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Timișoara?: