ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.07.2022
ÎNSCRIS: 02.07.12
JUN-2022
BUN

Din seria nu ești tu când ție foame -- Grill Sârbesc Pub

Cu ocazia re-vizitării Timișoarei după 15 ani chiar în Piața Unirii ne-am întâlnit cu foamea. Și am rămas uniți căutând un loc pentru noi altceva decât o bancă pe care mănânci un banal sandviș.

Locul nu a întârziat să apară. Piața Unirii cu o încărcătură istorică deosebită nu a fost întotdeauna atât de prietenoasă cu turiștii. De exemplu înainte de 1733 de când s-a realizat primul proiect de amenajare a pieței făcea parte din fortificațiile Timișoarei și nu era cel mai potrivit loc pentru a umbla și căsca ochii la cetate. În prezent piața este mai mult sufrageria Timișoarei și pe lângă obiectivele de vizitat cum ar fi Catedrala Orotodoxă, Domul Romano-Catolic, fosta cazarmă, Palatul Baroc și alte clădiri de o importanță turistică majoră se găsesc și numeroase mâncătorii pe aici.

Pe noi ne-a prins acest duh rău (nr. foamea, rău că scoți bani din buzunar și te mai și îngrași) chiar la colțul pieței la intersecția străzilor (pietonale bineînțeles) Gheorghe Lazăr și Vasile Alexcsandri. În subsolul Palatului Episcopiei Sârbe construit între 1905-1906 a luat naștere Grill Sârbesc Pub. Nu ne-a atras subsolul ci mâncarea observată pe terasa aflată în Piața Unirii.

Adresa este Piața Unirii nr. 4 Timișoara-Grill Sârbesc Pub

Restaurant cu specific sârbesc

Orar 10.30-24.00.

Am pătruns cu ușurință pe terasă și am invadat pe loc niște locuri. A și apărut un soldat pașnic înarmat cu un carnețel și pix și s-a predat pe loc întrebându-ne ce dorim să mâncăm pe la ei, s-a și lăudat câte feluri de preparate poate să ne dea. Mă uit în jur, nu văd nici o ușă nici o fereastră, nimic. De unde vine mâncarea și băutura? Căscând ochii puțin am găsit locul este o ușă după colț dinspre strada Gheorghe Lazăr, acolo intră mai toată lumea pe vreme mai răcoroasă când nici încălzitoarele de terasă nu mai fac față. Se coboară, în beci este pubul sârbesc, acolo sînt mesele de servit masa, băutura, bucătăria, iar toaletele fie iarnă fie vară tot acolo se găsesc.

Aflând însfârșit că nu este science fiction iar mâncarea este cât se poate de reală am comandat. Dar mai întâi să vedeți ce ar fi pe acolo de-ale stomacului.

Meniu mâncare

Meniul se poate consulta și aici, pe FB.

dar obiectul după care ne-am orientat noi a fost un meniu imprimat pe carton pe două pagini, o pagină cu mâncarea iar altă pagină cu băutura.

Astfel începând cu începutul se poate mânca un mic dejun direct aici pe terasă. Costul acestuia este 23 lei. Urmează o rubrică intitulată aperitive dar apar și ciorbe/supe aici. Așa că un aperitiv balcan sau o salată grecească ne costă 29 lei, o ciorbă de pui a la grec sau supă cremă de sezon 16 lei, o ciorbă de burtă 19 lei iar o salată de pui 33 lei.

În meniu apare pe urmă o rubrică pentru vegetarieni am văzut doar 3 preparate între 27-35 lei. Aici scrie de Imam Baidli, vegan quinoa burger și chiftele de quinoa.

Preparatele paste nu au diferență mare de preț între ele, carbonara și primavera costă 29 lei iar pui în sos rose sau pesto cu piept de pui ne scoate 32 lei din buzunare.

Burgerele apar la loc de cinste în mijloc sus, astfel balcan și chicken burger costă 35 lei, greek burger 37 lei și beef burger 38 lei.

Imediat mai jos apar ceva feluri principale cu denumirea de preparate. Vedem aici păstrăv file cu 42 lei, crispy de pui, aripioare, piept de pui sau gyros grecesc cu 36 lei, coaste porc 47 lei și un preparat cu denumirea de cevapcici cu 34 lei. Micii sau sarmalele costă 28 lei, shaorma pui 36 lei, plescavita 37/38 lei.

Pentru 2 persoane un platou mix grill ne va sărăci cu 82 lei, același mix dar crispy 86 lei, sau 72 lei.

Alt mix grill dar pentru o persoană Clasic, Balcan, Royal, Crispy costă 42 lei.

Garniturile cum ar fi cartofii prăjiți, piure su mămăligă costă 9 lei, dar un ghiveci de legume sârbesc la 15 lei.

Salatele servite de obicei pe lângă felurile principale (varză, roșii, verde, shopska) 8-12 lei.

Am văzut și desert papanași cu brânză sau cremă de ciocolată 22 lei.

Ca și idee există meniul zilei se găsește pentru 25 lei, conține o supă cremă de sezon, un fel principal cu garnitură și salată și o băutură răcoritoare la alegere.

Meniu băuturi

Dacă întoarcem cartonul vedem ce primim de băut.

Astfel o vodcă de 50ml costă 12 lei, o țuică 15 iar un jack 18 lei.

Berea ar fi 0,33-0,5 l între 8-14 lei, de ex. un Ursus retro de 0,5 este 9 lei dar un Nene Iancu nefiltrat 0,5 l 14 lei.

Toate răcoritoarele carbogazoase au 0,25 l și costă 8 lei. Freshurile și limonadele costă 12-15 lei.

Cafeaua în funcție de sortiment ne scoate din buzunare 8-14 lei. Ceaiul numai 9 lei.

Vinurile în afară de cele la pahar care costă 15 lei sînt la butelie de 0,75 l și costă între 75-130 lei.

Un digestiv de ex Jägermesiter, campari, tequila 10-16 lei, un coniac 22 lei

Coctailurile sînt mixate cu diferite ingrediente și se găsesc la 12-19 lei.

Astea au fost prețurile la mijloc de iunie. De atunci au trecut 1,5 luni, s-ar putea în prezent să existe deja ceva diferențe.

Ce am mâncat/băut noi

Noi am mâncat un crispy mix 1 porție, meniul zilei 2 porții, vodca, bere, cola. Crispy mix era ca un platou de 2 persoane cu cartofi prăjiți salată și usturoi dar l-a biruit cu succes fiul meu. Meniul zilei a constat în supă cremă cartofi, pulpe pui la grill cu pireu cartofi și salată asortată, băutură carbogazoasă Cola și pâine... Berea a fost Timișoreana, vodca Finlandia. De săturat să zicem că ne-am săturat. Pe notă scria ceva de 120 lei de dat. În principiu dacă acolo te apucă foamea recomand.

Trimis de AZE in 29.07.22 22:39:57
Validat / Publicat: 30.07.22 08:32:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TIMIȘOARA.

VIZUALIZĂRI: 1833 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P14 Centru Timișoara

mishu [30.07.22 20:28:13] »

@AZE: Ups! e jale daca incepi asa! Asa ca hai mai bine sa incep cu pozele. Inspiratie buna, a fost usor, am supravietuit, inseamna ca o sa fie ok si cu meniul. Eroare! Aici m-ai faultat, ai descris tot meniul, puteai doar sa lasi afirmatia

Meniul se poate consulta și aici, [url=https://www.facebook.com/GrillSarbesc]pe FB. [/url]

incet, incet imi pierea elanul si inghiteam in sec tot mai mult, ca indiferent cat de cald ar fi afara, foame tot ti se face .

I-a placut supa crema, dar m-ai dat gata cu asta

, super flacau ai, cinste lui, cred ca s-ar putea lua la intrecere cu ai mei .

Si pretul a fost ok, felicitari, votat cu mare drag.

Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Timișoara?: