ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.07.2023
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 02.07.12
JUN-2023

FITS 2023 sau cum e posibil ca un miracol să țină 30 de ani

Am tot povestit despre orașul meu. Am povestit despre zidurile cetății, catedrale, biserici, parcuri, străzi, restaurante, locuri de agrement. Am povestit despre diferite evenimente, poate mai remarcabile poate mai mărunte.

Tocmai s-a finalizat pe la noi un eveniment deosebit, organizat anual ce-i drept dar remarcabil. FITS mai exact festivalul internațional de teatru Sibiu. Iar titlul a fost din nou inspirat de undeva, doar din maimuță ne tragem nu? Dar mi-a plăcut mult această expresie cu miracolul, miracolul adevărat este să existe un festival atât de mult timp, 30 de ani.

Iar sloganul festivalului din acest an este... miracol

Festivalul începe devreme pe la noi. Asta aflu de obicei din cotidianele tipărite sau netipărite ale Sibiului. Vine, februarie, martie, se încep pregătirile. Apare și programul, apar biletele care se pot cumpăra online, dar nu numai. Dar sînt suficiente evenimente și pentru cei care doresc spectacole gratis. La acest capitol sibienii sînt privilegiați. Trebuie să iasă doar din case, să rostească cuvântul magic: a ieși din casă. Iar spectacolul se va desfășura sub ochii lor.

Mai greu puțin pentru turiști. Să zicem că nu toți proprietarii locurilor de cazare, dar mulți hotelieri mai umflă din prețuri în perioada evenimentului. Poate vrea să scoată pârleala din sezonul mort, poate din anii covidului. Dar nu este frumos, nu așa se face. Sibiul este scump și când nu avem festivale sau diferite evenimente. Ca toată România de altfel. Mergeți un pic și în altă parte și vedeți cât de scump este România pentru un turist...

Localizare FITS

Nu avem o localizare. FITS este peste tot în Sibiu. Fie centru fie cartiere FITS se simte peste tot. Se simte chiar și în fața casei mele și văd mulțimea care se îndreaptă spre centru. Dar hai că glumesc. Evenimentele au loc în cele mai multe locuri din buricul târgului. Piața Mare, Piața Mică, pietonala Bălcescu, piața Haberman, teatrul Radu Stanca, teatrul Gong, biserica evanghelică, biserica catolică, biserica Ursulinelor, filarmonica de stat din Sibiu, online. Deci sînt zone centrale de interes unde se organizează aceste evenimente. Cele de stradă clar nu se plătesc. Cele de interior unele se plătesc altele nu. Și când merită atunci se merită iar interesatul nu se mai uită la 50-150 lei cât ar fi un spectacol.

Perioada FITS din 2023

De și anunțat cu trâmbițe încă din primăvară ziua deosebită de 23 iunie trebuia așteptată cu răbdare. Iar finalul a avut loc în 2 iulie. A trecut, a trecut mult prea repede... Și avem de așteptat încă un an precum alte sărbători anuale.

Istoria FITS Sibiu

În acest an a avut loc a 30-a ediție a festivalului internațional de teatru sub sloganul miracol. În fiecare an festivalul avea un slogan anul trecut de ex. era beauty.

Cu puțin timp după revoluție în 1993 Constantin Chiriac directorul teatrului Radu Stanca (din anul 2000) din Sibiu a organizat primul eveniment de acest gen Festivalul Național Studențesc de Teatru. Doar o țară în afara României a mai participat atunci, mai exact Republica Moldova. Așa cum am înțeles denumirea s-a tot schimbat ulterior a devenit Festivalul internațional de teatru profesionist pe urmă teatru tânăr profesionist. Denumirea simplu FITS apare în 1997 și așa și rămâne până în prezent.

Organizatorul este Teatrul Național Radu Stanca din Sibiu. Și în acest an evenimentul avea o amploare deosebită și datorită faptului că FITS împlinește 30 de ani.

Program FITS Sibiu

Pe pagina oficială cu litere de o șchioapă precum la un allinclusive fiecare își găsește ceva pe placul lui, nu există să nu placă măcar ceva. Foarte mulți actori și din România și diferite țări își aduc contribuția la evenimentul major.

sibfest.ro/ro/events?cate ... date=06-23-2023

În fiecare zi publicul poate alege fie un spectacol ținut într-un spațiu închis, teatru, biserică, de ex. plătit sau gratuit fie într-un spațiu deschis o piață, piațetă un bulevard o arteră pietonală, un parc. Aceste evenimente clar sînt gratuite dar și înghesuiala este mai mare. Ar mai fi evenimentele online care acum câțiva ani erau ceva nou pentru mine. În fine și acestea parțial se plătesc, parțial nu cele mai multe gratuite fiind.

Câteva evenimente din bogatul calendar

Evenimentele în afară de piese teatrale jucate sînt multe. Cele mai comune sînt expozițiile. Acestea se puteau vizita pe tot parcursul festivalului. Și unele piese teatrale se mai repetă. Alte sînt unice și sînt jucate o singură dată. Au fost evenimente muzicale, concerte sau dansuri. Unele au fost unice altele s-au mai repetat. Au fost și multe evenimente de genul circ, acrobații, alte showuri cu priză la public. Au fost chiar și lansări de carte.

Doar câteva exemple și răsfoite din calendarul bogat voi enumera în următoarele rânduri:

Vineri 23 iunie: Mirror your Community (oglinzi instalate în Piața Mare), FITS 30 (expoziție despre festivalul de teatru holul primăriei din Piața Mare) FITS Outdoor, expoziție de fotografii Piața Mică, Ginghis Khan-dans, artiști mongolezi pietonala Bălcescu, concert orgă catedrala evanghelică artiști din Elveția, Norvegia, România, eveniment muzică Gospel din Anglia în catedrala catolică, show cu drone și lasere Piața Teatrului.

Așa cum am explicat mai sus unele expoziți, vernisaje se puteau vizualiza, vizita pe toată durata festivalului.

Sâmbătă 24 iunie: Wonderwalk-circ Italia pietonala Bălcescu, Duel Hamlet artiști moldoveni parcul Cetății, circul Baobab din Guineea, concert Alternosfera Moldova Piața Mare,

Duminică 25 iunie: Expoziția Miracol din Turnul Sfatului, Hamlet-teatru Statele Unite, Ars Romana teatru Castrum Novis, The Cane and the Dagger (statuile vii) Universitatea de Arte Tg Mureș, Back to Bach biserica catolică, Show color Wheels Franța, Mahala Rai Banda Balkania power sistem, Electric perspectives, etc.

Luni 26 iunie: Ceremonie militară de ziua drapelului național Piata Mare, Rats, teatru Spania, Bolero-balet centru cultural Ion Besoiu, Harmonica Rapsodi Taiwan China, Aflamenko dans, spaniol Spania, etc.

Marți 27 iunie : Ca Va Valser dans Franța, Sweet Orks Spania, Wonder, Wonder in the Land of My Childhood, etc.

Miercuri 28 iunie: Much ado and all that jazz-muzical suedia biserica franciscană, Les Dodos teatru Franța pietonala Bălcescu, Street coffee circ italia Piata Habermann, Rythm in motion dans Izrael,

Joi 29 iunie: Viva Raphael circ Belgia Parcul Tineretului, BLK Dog dans UK, Sonoterra Duo muzică, Gravir circ Franța Piata Mică,

Vineri 30 iunie: Makom 30 -dans Izrael, Marriage in Heaven teatru România teatru Gong, Deaper Love concert gospel Londra biserica Ursulinelor, Junii Sibiului ansamblu Cindrelul Piața Mare, Faust a confession teatru Japonia Filarmonica de stat, etc.

Sâmbătă 1 iulie: The Time Keepers teatru Israel teatru Gong, Grasshopers circ Belgia Piața Habermann, Springtime teatru Olanda Piața Haberman, concert Yagody Ukraina Piața Mare,

Duminică 2 iulie: concert viloloncel și pian România Canada Sala Oglinzilor din Forumul German, concert Voltaj Piața Mare, show drone și lasere Piața Teatrului.

Spectacolele enumerate mai sus sînt doar cîteva ace din carul cu fân a FITS-ului. Participarea mea a fost destul de precară totdeauna așa se întâmplă unii dau o căruță de bani să ajungă în Sibiu și să trăiască, mănânce în aceste zile să savureze festivalul iar noi sibieni (unii) nu tratăm destul cu respect și nu alocăm suficient timp. Adevărat am avut săptămână grea la servici, în weekenduri eram plecat dar din punct de vedere personal trebuia alocat mai mult timp pentru acest festival. Mai ales că în tinerețe câțiva ani la rând am jucat teatru într-un club cu participări active la spectacole. Participarea mea acum la FITS 2023 s-a rezumat la câteva ieșiri în cursul săptămânii, deschiderea și închiderea festivalului cu show drone, câteva concerte, spectacole de teatru văzute online și frânturi din unele de pe stradă. Întotdeauna s-ar putea mai bine. Cele câteva fotografii vor reflecta amploarea acestui festival. Pur și simplu aterizăm într-o mare de oameni care toți au venit să vadă miracolul FITS.

Dar FITS a fost, este și va rămâne ceva deosebit astfel nu avem ce face decât să așteptăm a 31. ediție. Vizite faine (în Sibiu) vă doresc.

Rog WM să atașeze la început, mulțumesc

youtube

Trimis de AZE in 10.07.23 21:58:14
Validat / Publicat: 10.07.23 22:34:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SIBIU.

VIZUALIZĂRI: 451 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P20 Centrul Sibiului este foarte animat în această perioadă-Zona pietonală Bălcescu

[10.07.23 22:34:40]

[10.07.23 22:53:45]

@AZE: Ce amintiri frumoase am din Sibiu! Eram un copil care traia la tara, e drept ca intr-o familie de profesori, dar tot ca la tara traiam!

Aveam. niste rude la Sibiu, fara copii, ca atare mergeam pe la ei, in vacante. Ma rasfatau cu cremvusti si salam de Sibiu! Si bateam orasul in lung si-n lat!

Matusa mea lucra la biblioteca, mergeam cu ea si citeam pana ma dadea ea afara, sa imi cumpar inghetata!

Ce vremuri frumoase!

Si acum imi. place Sibiul, trec pe acolo ori de cate ori am prilejul, uneori doar pt o cafea!

Michi
[11.07.23 11:21:32]

@AZE: Ce aş mai fi mers şi eu! Răspund tot eu: toate la timpul potrivit.

AZEPHONEAUTOR REVIEW
[11.07.23 16:41:23]

@adrianaglogo: Apreciez ca iti place Sibiul si ai amintiri frumoase despre acest oras. Chiar daca ecoul si intrebarea mea este un pic off topic (adica fara teme legate de FITS) intreb: in ce ani ai petrecut aceste vacante in Sibiu?

[11.07.23 17:46:36]

@AZE: cam începând de pe la 10-11 ani, adica din 1966 -1967. Si până prin 1975, când am terminat liceul.

Apoi am mai fost periodic doar in vizite de o zi, pe la rudele mele. Locuiau pe strada Filarmonicii.

AZEAUTOR REVIEW
[11.07.23 22:01:10]

@adrianaglogo: OK,

în anii 60 încă nu existam

în anii 70-80 frecventam regulat strada Filarmonicii, aveam un coleg de clasă care locuia pe acolo, era un electronist bun și mai învățam de la el plus că avea muzică interzisă pe vremea lui Ceaușescu, mai copiam casete pe acolo...

Ms pt remember...

(în fine e tot off topic ce am scris(nici o legătură cu FITS sau dacă tot ne dorim să creăm o legătură și pe strada Filarmonicii au avut loc evenimente în cadrul FITS 2023????)

[11.07.23 22:39:53]

@AZE: ha, ha, ne-om fi petrecut vreodata pe Filarmonicii! Tu erai pusti, eu domnisoara!

AZEAUTOR REVIEW
[11.07.23 22:42:53]