ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.06.2023
JUN-2023
RĂU

Către satisfăcător

Casa Transilvania - 4 felii de paine = 8 ron

Iesind cu o foame de lup de la Aquapark Felix-Apollo (vezi impresii) in drum spre Pensiunea Carmena (vezi impresii) ne-am oprit sa luam pranzul la Casa Transilvania, aceasta gasandu-se in drumul nostru spre cazare.

Prima impresie... nu e nimeni aici iar la 10 m e plin, chiar se statea la coada, cu toate acestea hotaram sa intram impreuna cu inca 2-3 familii care si ei cautau un loc unde sa manance.

La fel ca si la Union Biergarten (vezi impresii) a aparut o d-soara din senin, i-am cerut putin spatiu si timp pentru a ne hotara ce sa mancam, desi stiam pe ce mergem dar aveam nevoie de spatiu si timp, pur si simplu era calare pe noi.

Am hotarat sa servim o ciorba de burta, eu iar sotia si juniorul au ales Ciorba taraneasca de vita, apoi pe "clasic-ul nostreu de la felix" crispy de pui + 2 portii de piept de pui la gratar, ceva cartofi prajiti pe acolo... o bere + 2 fresuri de portocale, preturile erau aceleasi ca si la Union Biergarten dar acum apare surpriza, "la ciorba de burta doriti smantana si ardei iute m-antreaba d-soara, spun da la smantana... 4 ron smantana, dpa aceea ii spun sa ne aduca 4 felii de paine... stiti la noi portia de paine este jumatate de felie si costa 1 ron... wtf, 2 ron o felie de paine, aprob din cap si spun, dracu sa mai vina sa manance la voi la asemenea nesimtire" redau din memorie dialogul purtat cu d-soara care ne-a servit.

Nu pot sa spun ca mancarea nu a fost buna, a fost aproximativ la fel cu cea de la Union Biergarten dar modul in care vor sa -ti scoata banii din buzunar mi-a lasau un gust amar. Adica spui ca o ciorba de burta costa 19 ron dar daca alegi smantana + ardei iute ajunge la 25.5 ron, pai nu mai bine pui direct 25 ron?

Toata comanda a fost cca 215 ron, nu mai stiu exact suma, am platit cu cardul si i-am spus d-soarei direct, ciubucul sa il primesti de la patron, din cele 4 felii de paine pe care le-am mancat, ceea ce la ei se deduce in 8 portii = 8 ron.

Nu recomanda acest restaurant tocmai datorita acestor practici nesimtite. Vrei sa scoti mai multi bani de pe mine, accept asta dar sa fiu luat de prost si sa ma "faci" la gramaj/felii de paine.

Trimis de resita2009 in 23.06.23 18:49:57
Validat / Publicat: 23.06.23 19:22:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BĂILE FELIX / '1 MAI'.

VIZUALIZĂRI: 2162 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (resita2009); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 Casa Transilvania

nelu73PHONE
[24.06.23 13:55:48]

Bună! Așa este prețurile au explodat, noi am dat pe trei chifle care făcea parte din meniu la o persoană 12 lei o ciorba de burta 32 lei. La restaurantul hotelului Sinaia din Sinaia. O sa scriu un rewiev de acolo si mai multe amanunte .O zi bună! ȘI vacanțe plăcute !

nelu73
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Băile Felix și împrejurimi: