ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.12.2022
DIN: Reșița
ÎNSCRIS: 16.04.12
DEC-2022

Capodoperele lui Brancusi

Plecand de la Craiova unde am fost sa vizitam Targul de Craciun – vezi impresii, in drumul spre casa am optat sa mergem prin Targu Jiu „Orasul lui Brancusi” pentru a admira operele sale.

Se spune ca, Brancusi a fost unul dintre cei mai mari mari scupltori din veacul nostru, el a creat in Targu Jiu Ansamblul monumental „Calea Eroilor” cuprinzand Masa Tacerii, Poarta Sarutului, Aleea Scaunelor si Coloana Infinitului.

Operele sale sunt asezate in 2 parcuri, la o distanta de 5-10 min. unul de celalat, prima oprire a noastra a fost la Coloana Infinitului, situata in Parcul Coloanei fara sfarsit unde, spre surprinderea mea era foarte putina lune, nu cred ca erau mai mult de 10 persoane care admiram si fotografia celebra opera, inalta de cca 30 m. Aceasta se afla in mijlocul parcului inconjurata de verdeata dar... fara a avea o cale de acces, practic ca sa ajungi la baza coloanei trebuia sa mergi pe iarba. Vara e ok dar noi vizitand aceasta opera iarna si cum a si plaouat ne-a fost mai greu, deoarece iarba era uda si era si noroi... dar am trecut peste acest lucru si ne-am bucurat de priveliste, doar pentru asta am venit. Intr-un colt era un politist local care fluiera si striga la cei care fac poze, sa nu punem mana pe coloana.

Dupa ce-am zabovit prin parc cca 20 min. am plecat, cu masina spre celelalte opera, puteam merge si pe jos dar fiind vreme mohorata si destul de frig am ales varianta auto.

Am ajuns la Ansamblul monumental Calea Eroilor unde, comparatvi cu Parcul Coloanei era destul de aglomerat, prima data ne-am oprit la Masa Tacerii, langa fiind un politist local care atragea atentia vizitatorilor ca n-au voie sa se aseze... replica mea, razand fiind “Doar presedintele tarii are voie” acesta razand a dat afirmativ din cap, spunand stiu povestea.

Dupa ce-am admirat Masa Tacerii si am facut cateva poze ne-am am continuat derumul pe aleeile parcului pana la Aleea Scaunelor – aici foarte putina lume, deoarece opera nefiind asa promovata ca restul multi nu stiau de ea si treceau nepasatori, asa c-am reusit sa facem poza in liniste.

Ultima oprire, a fost la celebra Poarta Sarutului, unde cum spune si numele, nu puteam rata momentul sa nu ne sarutam sub poarta :D

Per ansamblu, daca aveti drum prin Targu-Jiu merita sa va opriti si sa admirati operele lui Brancusi, deoarece una este sa le vezi la tv-internet si alta in marime naturala.

Dupa cca o ora de admirat ne-am indreptat spre masina si-am continuat drumul spre Manastirea Lainici – vezi impresii — prin Defileul Jiului, unde, chiar la intrarea in defileu la Bumbesti Jiu am oprit sa mancam – vezi impresii

Ps: Despre istoria si legendele operelor marelui Brancusi n-are rost sa scriu eu, sunt destule informatii pe internet, eu am relatat doar cum ne-am simtit noi cand am vizitat aceste monumente.

Trimis de resita2009 in 15.12.22 09:43:56
Validat / Publicat: 15.12.22 10:19:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TÎRGU JIU.

VIZUALIZĂRI: 562 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (resita2009); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterPHONE
[15.12.22 11:05:01]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

[15.12.22 11:32:53]

@resita2009: Foarte interesant articolul tau si asta ma motiveaza sa accelerez si eu un articol despre Brancusi si pentru care nu am suficient timp, dar asa cum am zis, acest articol vine ca un semn.

Targu Jiu este un loc unde si eu imi doresc sa mai ajung, nu am mai fost acolo de muuulti ani, iar opera lui Brancusi este un bun indemn pentru oricine, pe langa asta sunt convinsa ca mai sunt si altele de vazut in zona.

Felicitari, votat cu mare drag.

MioritikPHONE
[12.01.23 23:39:58]

Nu vreau să par cârcotașă deși sunt.

Cu tot respectul pentru artist și opera sa dar când aud de infinit și de tăcere mi se zbârlește ceafa.

Târgu Jiu e oraș frumos și am fost de multe ori. Cândva avea cea mai frumoasă gară din România, nu știu acum. Aveau la etajului întâi ceva sală de așteptare beton cu niște canapele maxim confort, ceva de jum'ate metru lățime, te tăvăleai în ele ca-n perne. Sfântu' știe cum au ajuns acolo. Făceam tranzit musai să stăm câteva ore acolo chiar de n-aveam treabă. Nu știu cum o fi acum.

Dar cu parcul ăsta buclucaș, ceva de speriat. Cheamă câte 50 - 60 de oameni la tribunal că le-a dat amendă că au stat pe scaun. Și nu alea de la masă ci aiurea prin parc. Consider aberantă regula asta a lor. N-am de gând să m-apropii.

Coloana infinitului și masa tăcerii sunt și în alte orașe și am avut belea cu ele. Numai poarta sărutului n-o găseam neam. Cu greu, am aflat-o. E în portul Mangalia, stă pe apă. E un catamaran.

Mioritik, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Tîrgu Jiu și împrejurimile: