ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.12.2022
ÎNSCRIS: 10.07.09
STATUS: APOLLO
DEC-2022

Feerie de iarna – Targul de Craciun Craiova

Inca de anul trecut de la Sibiu imi propusesem pentru 2022 Targul de Craciun de la Craiova si uite ca am ajuns si la acest moment. Asadar pe 30 noiembrie dimineata ne porneam la drum, la ora 13 ne cazam deja aici vezi impresii, un loc pe care vi-l recomand cu mare caldura, si dupa ce am studiat apartamentul am plecat la targ. Daca vrei sa vezi targul la lumina zilei, oricat a fi el de frumos nu are acelasi fast ca seara, insa ziua vezi mai bine ce se afla pe acolo.

Nu ai cum sa nu vrei sa fii acolo (daca asta iti doresti), sa te uiti la fiecare taraba in parte, sa te bucuri de vederea bradului, sa te amuzi de panourile care te imbie la poze (normal ca am facut si eu ????) si brusc nu mai sunt adultul ce se apropie de pensie, ci un copil ce se bucura de ce este in jurul lui (puteam sa sun oricum asta pentru ca eram cu mama ????).

Baietii mei sunt niste persoane mai sobre, greu scoti un zambet de la ei, insa sunt tot copii in final, in momentul in care treci de “poarta” targului se produce acea magie si te transformi.

Preturi mari? Sigur ca da, dar asa cum spune acel cantec “Doar odata-i Craciunul!” asa ca nu cred ca intrasem de 5 minute in targ si s-au dus glont la vin fiert. Si cum vinul e vin si mancarea, mancare, in cateva minute pomana porcului ne acompania. Preturile? Vinul fiert 8 lei (am baut si cu 10 lei), iar pomana porcului 12 lei/ 100 grame (asa ca cele cateva bucatele pe care le-am luat au avut vreo putin pete 300 de grame), nu am vrut paine si cum luasera fara muraturi, asta e, doar carne si vin ????. Ne-am mai plimbat prin targ, zona in care este patinuarul, si pentru ca era Sf Andrei, cei ce purtau numele sfantului aveau o intrarea gratis pe patinoar, altfel era 20 lei daca aveai patinele tale, sau 25 daca le luai de acolo (fiecare intrare are o ora). Tot in zona era si un loc unde puteai sa iti faci poze profesioniste cu bradul, sau acel video 360 grade) la preturi 20-25 lei

In rest asa cum povestea si @resita2009, de toate: diverse carnuri pregatite in toate felurile, sarmale, carnati (era un stand asezat pe un colt, se miscau omuletii aceia parca erau pe sarma, si aveau de toate), peste, fructe de mare, pana la dulciuri care mai de care (turta dulce, colac secuiesc – Kurtos colac), cea mai apreciata fiind vata pe bat care era pregatita in diverse feluri, o sa vedeti in poze cam de ce ne-am bucurat acolo. Am cumparat intr-o zi un cozonac cu cacao, stafide si rahat la pretul de 25 lei (deloc scump la cat de bun a fost), peste 2 zile am vrut sa luam din nou, nu mai aveau. Erau din Covasna si mai aveau si alte tipuri de dulciuri, dar pe acesta il voiam.

Ne-am mai luat gogosele cu topping de ciocolata, caramel, mai aveau si cu alte toppinguri. Si cred ca mai pofteam la multe, insa daca ne stricam foamea nu mai puteam manca apoi la pranz/ seara, insa recunosc cinstit, ca nimic nu se compara cu a te bucura de ceva de rontatit in atmosfera de sarbatoare.

Un lucru a mai fost comentat in povestile despre targuri aici pe site, numarul mic de tonete/ tarabe, cum vreti voi sa ii spuneti, cu produse traditionale, acest lucru l-am simtit si noi acolo si baiatul cel mare chiar a comentat asta. Stiti foarte bine ce mari au fost taxele cerute de administratia locala pentru inchiriere si cred ca singurul mod in care puteau fi recuperate taxele era mancarea. In cele cateva locuri unde erau poduse handmade, cam batea vantul, asa ca nu mai comentez.

In prima seara (30 noiembrie) am iesit din nou la plimbare, stiti cum era? Ca la manifestatie, puhoi de oameni, si pot spune ca fata de Bucuresti sau Sibiu unde targul este localizat pe o singura suprafata, aici zonele pe unde te puteai plimba erau mult mai multe si existau zone luminate la greu, majoritatea isi faceau poze, se distrau, existau si mici spectacole, totul facut sa te bucuri.

Cred ca mai degraba pozele si filmuletele va vor prezenta frumusetea acestui targ. Multi vor comenta “Frumusete, ei de unde?” va contrazic, daca ar fi sa repet experienta as face-o fara sa ma gandesc.

Si indiferent cum ar fi targul pe care il vizitati, bucurati-va de ceea ce vedeti, lasati grijile ca aveti timp un an intreg pentru ele, nu stim ce ne rezerva ziua de maine, asa ca va invit la poze si la filmulete si sa ne auzim de bine.

Web am rugamintea sa atasezi acest filmulet de prezentare a targului youtube.

Trimis de mishu in 09.12.22 16:14:38
Validat / Publicat: 09.12.22 16:55:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CRAIOVA.

VIZUALIZĂRI: 741 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 Targul de Craciun Craiova - o casuta draguta

[09.12.22 16:55:14]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Târguri, expoziții, festivaluri craiovene, CRAIOVA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Festivaluri, expoziții, alte manifestări cu caracter temporar]

Rodel
[09.12.22 18:29:59]

Într-adevăr, e frumos târgul din Craiova, dar eu, din patriotism local, il susțin pe cel din Sibiu! Și aici, cele mai căutate tarabe sunt cele cu mâncare, unde se stă la coadă. Nu știu prețurile, dar cred că nu sunt deloc mici. Feeria acestor târguri îndulcește zilele mohorâte care seamănă mai mult a noiembrie.

Ați petrecut frumos, v-ați bucurat de tot ceea ce v-a oferit târgul, ați fost copii, ceea ce este bine.

Felicitări pentru impresiile și pozele postate!

Zoazore
[09.12.22 20:44:42]

@mishu:

Ai mare dreptate! La Braila era un singur stand cu sarmale si, desi era 40 lei portia (patru sarmale, mamaliga si ardei) era o coada imensa. Si la Kurtos. La clatite, in schimb... nu prea!

Cel putin pentru mine, Targurile astea scot la iveala copilul din sufletul meu. Eu ma bucur din orice, imi place sa vad, sa simt, sa miros, sa ma bucur de bucuria celorlalti!

Multumesc, @mishu ca m-ai bucurat din nou! Felicitari pentru noua culoare AFA!

tata123 🔱PHONE CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[09.12.22 23:05:13]

@mishu: Beculetele colorate, bradul, chipul lui Moș Crăciun prezent peste tot, muzica specifică, mirosurile ademenitoare și decorurile ne anunță că se apropie sărbătorile de iarnă. Uneori, existența unei grote stilizate cu iesle, animale și magi ne mai aduce aminte de sensul sărbătorii Crăciunului.

Târgul din Craiova este promovat, este căutat de turiști, este frumos. Menirea lui e să aducă bucurie.

Mulțumim pentru prezentare și fotografii.

P. S. Felicitări pentru noul statut AFA. ????

[10.12.22 22:47:16]

@Rodel:

si mi se pare foarte corect. Daca as fi venit la Sibiu o saptamana mai tarziu, prindeam si eu acest targ si nu mi-ar fi parut rau sa il vad, abia ca as fi putut face comparatie cu un an in urma dar si cu cel din Craiova.

Astept insa sa ajung si in Bucuresti la targ!

asta cam asa este, ne-am buurat din plin de fiecare clipa petrecuta in targ, impreuna.

Multumesc de vizita, ecou si aprecieri.

[10.12.22 22:52:53]

@Zoazore:

cam ca la restaurant, doar ca pe acestea le mananci in frig, la varice, dar cu atmosfera .

Cat despre Kuros, acesta imi place neconditionat, acum insa am mers pe cozonac, si mi-a parut rau ca nu am mai gasit doua zile mai tarziu.

am mai spus, cred ca in final acesta este si ostul targului, si desi polemicile pe tretui au fost o multime, vedem ca nu numai la noi in tara este situatia asta cu preturile mari din targ, ci peste tot. Daca ne gandim doar la asta, stam in casa si ne uitam la targ la televizor. Nu am sa comentez mai mult.

Multumesc insa pentru vizita, ecou dar si pentru felicitarile transmise.

[10.12.22 22:56:43]

@tata123 ????:

ai mare dreptate, si cred ca in iuresul nostru daca nu ar exista toate acestea poate ca nu am simti la fel apropierea lor.

Si cum la fel de bine ai punctat,

Menirea lui e să aducă bucurie.

asa este.

Multumesc pentru vizita, ecou si aprecieri precum si pentru felicitarile primite.

nicole33
[11.12.22 13:15:22]

@mishu:

Nu i-am cunoscut pe flăcăii tăi, dar mă bucur să citesc cum au redevenit copii de cum au intrat în Târgul de Crăciun şi că au ştiut să trăiască şi să savureze, împreună cu voi, tot ce le-a oferit acest eveniment deosebit.

Orice flecuşteţ cât de mic are parcă alt gust, mai bun, în atmosfera de acolo.

Păi dacă stai doar în casă şi priveşti doar la televizor imagini de la târgurile de Crăciun, nu cheltuieşti niciun ban, dar nici nu mai ai motive de cârcoteală .

Când mă întorc în Bucureşti, trec mai întâi pe la bancă şi apoi trag şi eu o fugă pe la târgul din centru.

=

Să nu crezi că nu am observat că-ţi stă tare bine în... verde

[11.12.22 15:39:58]

@nicole33:

cred ca asta este cel mai bun indicaor pentru ce inseamna sa te simti bine si sa se vada pe tine ca bucuria este din suflet. I-am vazut la fel si cand am vizitat cate o gradina zoologica sau alte locuri cu animalute (a fost un loc unde hraneau papagalii sau capritele, sa-i fi vazut ce mai radeau). Avem nevoie de zambete, de aceste mici bucurii ca sa mai iesim din cenusiul cotidian.

sper ca te simti bine pe unde esti, cat despre targ, ne aseapta si pe mine si pe tine si daca o sa fie sa iau doar un pahar de vin pe care sa il savurez, am sa ma bucur din plin..... dar poate mai leg ceva de el .

Multumesc de vizita, ecou si aprecieri.

nicole33PHONE
[11.12.22 19:30:13]

@mishu:

sper ca te simti bine pe unde esti, cat despre targ, ne aseapta si pe mine si pe tine si daca o sa fie sa iau doar un pahar de vin pe care sa il savurez, am sa ma bucur din plin... dar poate mai leg ceva de el

Stii prea bine ca nu ma pot simți decât foarte bine acolo unde sunt acum și ca voi confirma recomandarea ta excelenta. A fost exact ce căutam și de ce aveam atât de mare nevoie.

Eu ma gândeam la un vinișor, sa nu uit sa las mașina acasă ????, și la o bucățică de sorici pârlit, de pofta, dacă tot tai porcul doar de pe lista.

Vedem, povestim...

[11.12.22 20:56:17]

@nicole33:

ma bucur ca te-ai simtit bine acolo si mi-as fi dorit sa fiu si eu in aceasa perioada acolo. Cine stie, poate ca odata s-o intampla si asta.

Eu ma gândeam la un vinișor, sa nu uit sa las mașina acasă, și la o bucățică de sorici pârlit, de pofta, dacă tot tai porcul doar de pe lista.

la un vin fiert ma gandesc si eu, si inca la ceva sarat, voi vedea la fata locului. Cat despre sorici, in ultima vreme mi-am tot facut pofta cumparand de pe la diferite targuri, dar nu refuz niciodata. Si acum mai am o bucata in frigider, asa ca inchei ecoul tau si ma duc sa iau o bucata .

Sa ne auzim de bine!

mishu, Rodel, tata123 🔱, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂTârguri, expoziții, festivaluri craiovene:

• pagină generată în 0.071938037872314 sec