ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.03.2022
ÎNSCRIS: 20.11.15
AUG-2020

încărcat de pe telefon!

Manastirea Frasinei, Valcea

Tot la capitolul cei mai mari duhovnici in viata, cautand si cautand, l-am gasit pe parintele Ioanichie de la manastirea Frasinei.

Am ajuns in acest loc sfant in vara anului 2020, mai exact in luna august. Am petrcut cateva zile in statiunea Calimanesti, iar intr-una din zile am putut sa mergem la manastire si sa stam de vorba cu parintele staret, Ioanochie.

Aceasta este situata in localitatea Muereasca, judetul Valcea, la aproximativ 25 km de Ramnicul Valcea, mergand dinspre Ramnicul Valcea spre statiunile balneare Calimanesti-Caciulata.

Aceasta este singura manastire ortodoxa din Romania la care nu au voie sa intre persoanele de sex feminin.

Se spune ca Sfantul Calinic nu lasa vreo femeie care incalca regula si urca la manastire nepedepsita.

Acestea se pot oprii la bisericuta de jos, unde vine parintele Ioanichie si sta de vorba cu fiecare in parte. Parintele fiind destul de in varsta trebuie sa mearga un barbat cu masina pana sus la manastire sa îl aduca la biserica unde pot intra si femeile.

La intrarea pe drumul care urca la manastire este semnalat faptul ca femeile nu au voie sa urce.

De la bisericuta de jos pana la manastire se mai urca aproximativ 2 km.

Drumul spre manastire este foarte placut, mai ales ultimii km de mers prin padure, este un peisaj frumos de munte, cu aer foarte curat.

Daca esti la biserica in jurul pranzului calugarii te invita sa iei pranzul in sala de mese. Mancarea este foarte gustoasa. Noi am intrat la masa deoarece nu ne-am luat decat o gustare de biscuiti la noi nestiind ca ne va apuca ora 16:00 pana va cobora parintele sa stea de vorba cu noi.

L-am asteptat aproximativ 5 ore sa coboare si inca 1 ora pana am intrat la dansul, era asteptat de destul de multa lume.

A meritat asteptarea sa stam de vorba cu parintele. Cateva minute cat am stat langa dansul au fost minunate, am plecat de acolo plutind. As putea spune ca este un sfant in viata. Doar stand langa el iti schimba starea intr-una foarte buna, plecand de acolo plin de energie pozitiva.

Trimis de deeutza in 13.03.22 18:29:05
Validat / Publicat: 13.03.22 19:32:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BĂILE OLĂNEȘTI. A mai fost în/la: Ramnicul Valcea

VIZUALIZĂRI: 1121 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (deeutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

MarinaCoPHONE
[15.03.22 07:43:15]

@deeutza: foarte bun articolul pentru cei ce caută o altdelde liniște. E minunat că încă mai există astfel de oameni care parcă te încarcă cu energie pozitivă. Așa m-am simțit și eu când m-am întâlnit cu părintele Iustin Pârvu de la Mânăstirea Negru Vodă. Din nefericire, dânsul nu mai e în viață, dar m-am simțit exact la fel și la mormântul dumnealui. Și cred cu tărie că vizita respectivă a contribuit la rezolvarea unei probleme.

Toate cele bune. Votat cu mare drag!

deeutzaPHONEAUTOR REVIEW
[15.03.22 12:16:27]

@MarinaCo: multumesc frumos. Pe noi niste probleme ne. au impins catre acesti oameni minunati si cu har, as merge acolo mai des, dar distanta un pic mare pt a merge cu 2 copii mici ne pune piedica. Dar la parintele Ioanichie este minunat sa ajungi macar o data. Prima data cand am fost la Frasinei nu l. am gasit, a doua oara l. am gasit, dar l. am asteptat destul de multe ore, dar a meritat.

deeutza, MarinaCo, Yoda
Alte impresii din această RUBRICĂ (Alte) Mănăstiri în zona Olăneşti: