ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.08.2021
Familie
EXCELENT

Cascada Vălul Miresei

CASCADA VĂLUL MIRESII

Pentru că nu mai puteam continua circuitul propus, din cauza vremii instabile, a trebuit să ne întoarcem acasă. Am fi făcut-o pe acelaș drum pe care am venit, dar... după ruperea de nori din zona Câmpeni - Abrud, a trebuit să o luăm către Gârda de Sus, Albac, Huedin... Bun, am zis, facem Cascada Vălul Miresii și mergem și pe Transursoaia - Abrud - Huedin.

Coordonatele sunt: 46.711180,22.829305.

Ei bine... Transursoaia era cam la fel ca și Ursoaia din pădure - aici blană... aici piele goală! :D Bucăți de asfalt alternau cu porțiuni care arătau ca la război! Aproape de Baliș se lucra la greu la turnat asfalt, dar mai departe... așa și așa!

Am vrut să mergem la Răchițele - Cascadă, intrînd prin Beliș. Aș... nici nu intrasem bine pe drum că era blocat de un brad dărâmat de recenta furtună. O localnică ne-a îndrumat să intrăm prin Călățele. Zis și... de fapt nu prea aveam de ales!

Dacă veniți dinspre Albac/Beliș, DUPĂ Călățele, dar PÂNĂ în Călata veți întâlni un indicator care vă anunță că veți avea 18 km până în Răchițele.

Dacă veniți dinspre Huedin, DUPĂ ce ieșiți din Călata un indicator vă îndrumă spre dreapta, unde - tot după 18 km - veți ajunge în Răchițele.

Oameni buni... mi-aș dori să avem toate drumurile din România așa cum este acest drum!! Drumul 108C! E de vis, ca-n plamă, lin, neted... o plăcere să mergi pe el!

Din Răchițele, 5-6 km de drum asfaltat, care se termină la un grup de rulote-bufet, una din "terase" având și parcare "numai pentru consumatori"! Mă rog, până la urmă parcăm noi undeva! Luni fiind - sau poate ora matinală - au făcut ca acele rulote cu mâncare să fie închise. Și nici la întoatcerea de la cascadă nu le-am găsit deschise!

O scândură nenorocită, înnegrită de vreme ne anunță că ajungem la cascadă după doar (sau "numai", ca-n reclame, 15 minute), Și dă-i cu drumul prin pădure... frumooooos-frumos!

Chiar lângă cascadă se află un loc acoperit, cu băncuțe, unde te poți odihni-adăposti. Iar în stânga... o spumă albă coboară în trepte până jos unde, în sfârșit, ia din nou aspect de apă-apă! Am văzut multe cascade, dar una la care să nu se vadă apa căzând, ci doar o spumă de un alb strălucitor... n-am întâlnit!

Au avut și inspirația să construiască o podină peste apă, la baza cascadei, astfel încât să o poți vedea și din față. Temerarii pot urca prin stânga cascadei, pentru a o vedea mai îndeaproape.

O cascadă superbă, pe care vă recomand să nu o ocoliți, mai ales că drumul nu e lung și nici stricat!

Călătorii frumoase și să auzim de bine!

Trimis de puiutea in 02.08.21 20:41:00
Validat / Publicat: 02.08.21 22:00:22
  • A fost prima sa vizită/vacanță în RĂCHIȚELE / VLĂDEASA [CJ]

VIZUALIZĂRI: 994 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (puiutea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Albă ca spuma laptelui ...

[02.08.21 21:59:54]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Cascada Vălul Miresei, RĂCHIȚELE / VLĂDEASA [CJ]" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Răchițele, un colț de rai din Apuseni]

puiuteaAUTOR REVIEW
[03.08.21 08:06:40]

@webmasterX: Mulțumesc!

liviu49
[03.08.21 12:43:04]

Felicitari pentru locurile frumoase vazute si descrise in articol!

De o luna ne-am intors dintr-un miniconcediu in Transilvania (zona Praid) si Maramures. Daca eram nerabdator sa ajung in Maramures, imi facusem planuri si sperante, m-am intors dezamagit si de aceea nu va recomand sa mergeti pe-acolo. Unul din motive este ca e prea departe de casa, acolo unde se agata harta in cui (apropo, am vizitat monumentul cuiului cu pricina in Sighet), dar mai ales e prea frumos ca sa mai vrei sa pleci din Maramures. Si pentru ca vorbeai de drumuri si calitatea lor. In acest miniconcediu, baiatul meu (proprietarul si soferul masinii) nu a tinut cont de cunostintele mele de geografie sau de fost ghid si a folosit serviciile GPS-ului, care a fost destept foc. Prima data, mergand de la Praid la Tg Mures, cand ne-a scos de pe DN si ne-a dirijat pe judetene am fost nemultumiti. Dar a stiut el de ce ne-a condus pe-acolo. Drumurile judetene asfaltate si foarte bine intretinute, spre deosebire de cele nationale care erau vai de ele. La fel ni s-a intamplat si in Maramures, sau la intoarcerea spre casa. Drumurile judetene sunt mai bune decat cele nationale.

Numai bine si calatorii placute!

puiuteaAUTOR REVIEW
[03.08.21 12:53:24]

@liviu49: Da, am observat și eu asta, dar... ține și de conducerea județului! Sau, mai curând de interese! Cum se poate ca o zonă așa frumoasă și căutată ca Padiș să fie accesibilă... sau nu! Ai merge... și nu prea! Maramureșul, l-am tot bătut, mai ales cu excursii organizate, pentru că - pe noi - nu prea ne-a atras altceva. Dar tot merită vizitat!

Mulțumesc pentru vot și review!

liviu49, puiutea
Alte impresii din această RUBRICĂCascada Vălul Miresei: