ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.06.2021
PREȚ 220 lei
Raport PREȚ/CALITATE: EXCELENT
2 AD. + 2 COPII

O zi în Jibou

NB: Articol selectat ca fiind „de interes editorial crescut— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă; — (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii. Voturile FB/FU, B/U sunt de valori semnificativ mai mari.

Redescopera Romania — Salaj

Acum cativa ani am inceput un "proiect" de redescoperire a Romaniei. Am fost cu familia prin multe zone cunoscute si mai putin cunoscute, dar de fiecare data tara noastra m-a surprins si inca ma surprinde cu frumusetile ei. Asta imi arata ca nu stim mai nimic despre ea si despre traditiile pe care le poarta in fiecare coltisor de zona din ea.

Anul acesta am decis sa mergem intr-o mini excursie de 2 zile in zona Salajului. Intentia a fost sa ajungem la o cunostinta de-a noastra dintr-un sat la granita judetelor Cluj, Salaj si Bihor. Planul s-a schimbat pentru a doua zi de vizita acolo, asa ca ne-am decis ca in prima zi sa vizitam atractiile turistice din imprejurimi.

Prima oprire a fost la Gradina Zmeilor din comuna Balan judetul Salaj. Formatiuni din piatra sculptate de natura vreme de decenii modeland siluete extraordinar de frumoase. Peisajele mirifice si linistea padurii te cuprind inca din parcare. :) Aici cea mica s-a bucurat de o tura scurta cu un ponei tare hazliu si parca teleghidat, stapananul ii spunea numai " - Bobita, repede! "si Bobita imediat se conforma, " -Bobita, incet! " si Bobita nu ezita :).

Continuand drumul, am oprit la Gradina Botanica din Jibou. Adevarul e ca m-a lasat cu gura cascata cat de mare si variata era. Daca doriti sa ajungeti aici, luati-va 3 ore minim sa vizitati gradina. Sus undeva pe un delisor au si ceva animalute.

Noi nu am putut sta prea mult pentru ca mai vroiam sa vizitam si urmatoarea destinatie si anume Castrul roman Porolissum. Acesta este situat in comuna Mirsid judetul Salaj. Asta a fost cireasa de pe tort. Situat pe varful muntelui, asezare veche, datata din anul 106 d. C este o constructie care avea rolul de a apara drumul de trecere prin Muntii Carpati. Drum ce facea legatura cu principalele Cetatii cunoscute. Constructie impunatoare cu povesti aparte. Puteti descarca ghidul auditiv de pe internet. La 1 km departare puteti vedea si amfiteatrul. Superb!

Uitandu-ne la ceas si vazand ca arata ora 20, am plecat cu greu de la Castrul Romana grabindu-ne sa ajungem la pesiunea Cetate din Valcau de Sus. De ce ne-am cazat in acest sat? Pentru ca a doua zi trebuia sa fim prin zona pentru urmatoarele destinatii. :)

A doua zi ne-am vizitat prietenii si discutand cu ei ne-au indrumat catre o miniferma din zona. Ideea a fost mai mult decat minunata, pentru ca locatia este perfecta pentru copii. Este locul ideal de a-ti petrece weekend-ul cu familia acolo mai ales daca aveti copii. De la animalute la locuri de joaca pana la tot felul de activitatai le gasiti toate laolalta.

Bine intretinuta si cu gazde minunate Ograda Fermecata este situata in sat Mal judetul Salaj. Mai erau multe de vizitat, dar timpul nostru se terminase asa ca trebuia sa o luam din loc catre casa. Cu siguranda o sa revin.

Poate aveti drum, sau va faceti o rezervare in zona si o sa desoperiti adevaratul sat romanesc si peisajele lui mirifice asa cum sunt decreise in povestile scriitorilor romani.

Trimis de pcristi in 16.06.21 15:31:53
Validat / Publicat: 16.06.21 16:29:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în JIBOU [SJ].

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (pcristi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P20 Porolissum

Puteți VOTA acest articol: voturi de valoare mărită

webmasterX [16.06.21 16:28:44] »

Odatăc u primul review încărcat, @pcristi: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat, la reorganizare, în rubrica "O zi în Jibou, JIBOU [SJ]" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Vacanța în Maramureș]

grabindu-ne sa ajungem la pesiunea Cetate din Valcau de Sus

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

dorgo [16.06.21 16:41:37] »

@pcristi

Daca-ti plac si baile curative din Judetul Salaj, la Jibou, gasesti Strandul Termal Eden, apoi mai e si strandul termal de la Pericei langa Simleul Sivaniei si statiunea Bizusa-Bai.

webmaster [16.06.21 16:52:22] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

pcristi [18.06.21 10:52:22] »

@dorgo: Multumesc pentru info. Le luam in considerare pe viitor.

tata123 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [22.06.21 11:31:03] »

@pcristi: Ce zonă frumoasă, mai puțin exploatată turistic, dar valoroasă din punct de vedere istoric și natural. Am pregătit și eu un circuit în zonă, să vedem când îl voi aplica; doresc neapărat să vizitez complexul arheologic Porolissum și zona Șimleu Silvaniei.

Mulțumim pentru sinteză și fotografii. Numai bine!

dorgo, pcristi, tata123

pagină generată în 0.0756149291992 sec