ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.12.2020
ÎNSCRIS: 15.06.12
DEC-2020
Familie
EXCELENT

Pârtiile din Straja, Lupeni, jud. Hunedoara, o alegere inspirată care m-a cucerit

Am optat pentru aceasta stațiune după analiza mai multor informații despre starea pârtiilor, a vremii și totodată pentru a merge în locuri noi, pentru a descoperi frumusețea munților României.

Am ales să lipsim în ultima săptămână de la cursuri, mai puțin de la română, matematică și de la testele anunțate (avantajele cursurilor on-line), pentru că din câte am văzut, în weekend e foarte aglomerat, la fel presupun că este și în timpul vacanței școlare.

Așadar în perioada 14-17 decembrie 2020, respectiv de luni până joi, am schiat la Straja, în fiecare zi.

A fost minunat! Am avut parte de vreme bună, cu soare, fără ceață, vânt și precipitații. Peisajul cu marea alpină la baza pârtiei, a fost un plus în estetica de peisajului.

Instalațiile de transport pe cablu

În săptămâna menționată nu a funcționat nocturna, din cauza numărului redus de schiori.

Astfel programul instalațiilor a fost între orele 9-17.

Instalațiile care au funcționat au fost Telescaunul II, Telescaunul III, telescaunul de pe Platoul Soarelui.

Revizia instalațiilor de transport pe cablu

Marți este ziua reviziilor pentru instalațiile de transport pe cablu, astfel în acestă zi a săptămânii nu funcționează deloc Telegondola.

Telescaunul III a fost temporar oprit pentru revizie (cam două ore) pe la prânz, timp în care a funcționat Teleschiul III.

Nu știu dacă și Telescaunul II a fost oprit în același timp.

Prețurile

Cel mai mic tarif este de 30 lei pentru trei urcări cu telescaunul, teleschiul III sau II.

Abonamentul pe 4 ore costă 60 lei, variantă destul de avantajoasă.

Abonamentul pentru programul de la 9-17 costă 90 lei.

Abonamentul pentru întreaga zi, atunci când funcționează nocturna, costă 120 lei.

Copiii peste 6 ani plătesc același tarif ca adulții.

Pârtiile

Săptămâna aceasta au fost deschise următoarele pârtii: Constantinescu, Mutu, Canal și Platoul Soarelui

Pârtia Constantinescu

Aceasta este deservită de telescaunul III, din apropierea casei de bilete Montana.

Dificultate medie, lungime 1100 m, albastră, lățime minimă 50m, diferență de nivel 205 m, plecare de la 1565 metri, are instalație de nocturnă și zăpadă artificială.

Pe această pârtie am schiat cel mai mult.

Pârtia Mutu

Este deservită de telescaunul II, din apropierea Cabanei Edelweiss.

De la debarcare se pornește pe partea dreaptă pe Pârtia Mutu, iar pe partea stângă pe Pârtia Canal.

Pe pârtia Canal nu am fost, dar era pregătită, vedeam din telescaun schiorii cum o coborau.

Pârtia Mutu este de dificultate medie, roșu + albastru, foarte lată, are 100 metri, lungime 1269 metri, altitudine de plecare 1697 metri, diferență de nivel 200 metri, are instalație de zăpadă artificială și nocturnă.

Este preferata mea pentru că este foarte frumoasă, atât de lată, parcă este nemărginită. Peisajul este mirific. Pe tot parcursul coborârii, imaginea cu munții Retezat la orizont cu piscurile albe, înzăpezite, te însoțește permanent.

Apusul văzut de aici este de vis, culorile acestuia se reflectă în albul zăpezii de pe vârfurile Mutu (1737 metri) și Straja (1868 metri) care ajung până la cer.

De pe pârtia Mutu se trece pe pârtia Constantinescu care se află în continuarea acesteia.

Dacă doriți, puteți coborî de pe pârtia Mutu până jos la îmbarcarea pe Pârtia Constantinescu, la Telescaunul III.

Variante

1. O altă variantă prin care excludeți coborârea finală, mai abruptă, de pe pârtia Constantinescu, este aceea de a rămâne doar pe partea superioară a acesteia și să faceți legătura cu telescaunul II, pe drumul de legătură de pe partea dreaptă care trece prin pădure.

Drumul de legătură începe acolo unde scrie Constantinescu 11 pe un cerc roșu, la intrarea prin pădure. În prima parte drumul este mai înclinat, după care trebuie să vă lăsați viteză pentru că urmează o parte plană, scurtă și un pic de urcuș unde trebuie să vă împingeți din bețe.

Acest cerc pe care am schiat două zile, după ce l-am descoperit, a fost foarte frumos. Pârtia este foarte lată și foarte bine pregătită.

În primele două zile nu știam de circuitul acesta și coboram până jos pe pârtia Constantinescu.

2. Am mai aflat de o variantă pentru a evita coborârea abruptă, dacă nu vreți varianta cu cercul prin pădure spre telescaunul II.

Acesta este pe partea stângă cum se coboară, pe drumul pe unde urcă ratrack-ul, un pic mai jos de încadrarea care vă scoate pe pârtia Platoul Soarelui.

Pârtia Platoul Soarelui

Este o pârtie pentru începători, acolo este școală de schi și sunt mulți copii care iau lecții.

Lungimea pârtiei este de 405 metri, lățimea 50 metri, se urcă cu teleschi de tip monopost, diferență de nivel 102 metri, altitudinea de plecare 1462 metri, are instalație de zăpadă artificială, nocturnă.

Pârtia este lată, bine pregătită.

Cartelele de pe celelalte pârtii nu sunt valabile aici pentru că este administrată de către o altă firmă.

Recomandarea

În ultimii ani am schiat pe multe pârtii din România și nu credeam că o să fiu atât de încântată de pârtiile din Straja, așa că vă recomand să le încercați cel puțin odată și, probabil o să reveniți, așa cum ne-am propus și noi.

Trimis de Dana2008 in 18.12.20 22:44:18
Validat / Publicat: 19.12.20 06:21:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în STRAJA [HD].

VIZUALIZĂRI: 5860 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P11 Pârtiile din Straja, Lupeni, jud. Hunedoara

[19.12.20 06:19:38]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "La schi la Straja, STRAJA [HD]" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

[19.12.20 09:23:47]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru această destinaţie.​​

[19.12.20 09:23:49]

@webmasterX:  Mulțumesc frumos!

M-am gândit că schiul se încadrează la turismul montan și mai demult nu exista această rubrică, de aceea am ales acea încadrare.

Numai bine! ​

[19.12.20 09:30:51]

@webmaster:  Mulțumesc frumos!

abancor CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[19.12.20 21:46:42]

Ohoho nenică ce s-a dezvoltat zona! Am schiat acolo acu 13 și acu 10 ani, atît, și în afară de peisaj, nu mi-a plăcut nimic: acces, cazare, cabluri etc.

Față de atunci pîrtii văd că nu prea au mai apărut, dar instalații de cablu o grămadă! 3 sau 4 telescaune? Atunci era unul singur, cel care urca din Lupeni, care acu cred că e gondolă. Iar pîrtiile 1 și 2 nici nu se făceau, adică Lupului și Canal cred că se numesc, 1 era chiar parțial împădurită. Practic era o singură pîrtie unde puteai schia, împărțită la 3 teleschiuri, plus aia de începători. Dar ei le numărau pe bucăți, ziceau că au 7 pîrtii.

Cazare calumea mi se pare în zona veche, cea mai îndepărtată, la teleschiul ăla prin pădure. E mai aerisită zona.

În poze pîrtiile par foarte mișto, poate o idee înghețate. Și libere, libereeeee...

[20.12.20 08:30:05]

@abancor:  Mulțumesc frumos pentru vizită, ecou și aprecieri!

Pârtiile au fost in stare ft bună, gheața de la prima oră nu m-am deranjat deloc.

Da, sunt multe instalații de transport pe cablu, când am fost noi funcționau două telescaune și unul mergea în gol pentru revizie, urmând să fie folosit in weekend.

Sunt multe pârtii dar se vor deschide atunci când va fi suficientă zăpadă, așa au spus de la casierie.

Abia aștept să ajung acolo mai încolo când vor fi funcționale toate instalațiile și vor fi deschise toate pârtiile. E minunat.

Noi am fost cazați chiar lângă Pârtia Constantinescu, telescaunul III.

Lucrurile evoluează, așa cum e firesc.

Călătorii plăcute! Sănătate!

Rodel
[20.12.20 15:10:59]

Ce zăpadă, ce iarnă bogată! Frumos totul: impresii, imagini! Felicitări!

[20.12.20 16:15:31]

@Rodel:  Mulțumesc frumos pentru vizită, ecou și aprecieri!

Minunat totul!

Călătorii plăcute! Sănătate! ​

ioana74
[09.03.21 13:54:39]

@Dana2008:  eu sunt mare fan Straja, fiind nascuta in Lupeni

Mergem anual in fiecare sezon de iarna aici pentru o saptamana, anul acesta am fost la inceput de februarie cand au avut copii vacanta. E uimitor cat s-a dezvoltat Straja in ultimii​ 20 de ani, cand centrul statiunii era la cabana veche si acum s-a mutat in partea de jos, la Montana. Dar e tare frumoasa o plimbare prin padure pina la cabana veche, mai ales pe inserate.

​Despre partii ce sa spun? Pe toate gusturile si bine intretinute. Cand am fost noi era foarte aglomerat, fiind vacanta. Din ce vad in pozele tale, a fost chiar liber in decembrie si ati prins vreme frumoasa. Senzatia sa fii doar tu si muntele e de nedescris.

​Partia Mutu este si preferata mea, urcam cu gondola si apoi cu teleskiul 5 pana sus, am avut si noi nororc de zile insorite cand este o splendoare acolo sus.

​Sfat, pentru a evita drumul cu masina pina sus si a plati parcarea o gramada de bani : lasati masina jos in oras sau la telegondola si chemati unul din transportatorii locali sa va duca pana sus. O cursa costa 60 de lei pentru toti si va lasa chiar la cabana cu toate bagajele (noi mergem la aceeasi cabana de 3 ani, e chiar pe Platoul Soarelui, microbuzul ne lasa in spate la platou si proprietarul vine cu snowmobilul si ne duce bagajele). E foarte greu mai ales cand stai cateva zile, ai bagaje voluminoase, sa te cari cu ele in spate din parcarea de la bariera sau de unde te lasa telegondola... Cine doreste numere de telefon ale transportatorilor din Lupeni, sa imi lase un PM si ii ajut.

Multumesc Dana de articol, complex si documentat, cine stie, poate pe viitor ne intalnim la Straja daca v-a placut

PS : voi reveni si eu cu detalii despre cazarea noastra la Straja, nu vad articole despre ea aici pe site si e chiar pacat, are niste conditii extraordinare si patronii sunt minunati

​​

[11.03.21 09:50:28]

@ioana74:  Mulțumesc frumos pentru vizită, ecou și aprecieri!

Am mai fost și în ianuarie câteva zile acolo, am lăsat mașina într-o parcare privată și am urcat cu un transportator până la vilă.

În ianuarie au fost deschise mai multe pârtii dar vremea a fost foarte neprietenoasă. Am prins și timpi lungi de așteptare la instalațiile de cablu, vânt, ceață, minus 23 grade resimțite...

Nici nu știu când este cel mai bine să merg la schi. Oricum, Straja m-a cucerit cu frumusețea pârtiei Mutu și Constantinescu și peisajul superb!

Mulțumesc frumos pentru ofertă!

Numai bine!

Dana2008, ioana74, Rodel