ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.02.2018
FEB-2018
2 AD. + 2 COPII -- v: 11, 14

La ski in Romania in Retezat-Parang

Servus dragii nostri,

In vacanta intersemestriala a copiilor am hotarat anul acesta sa schiem in Romania, ai nostri juniori fiind un pic deprimati de lungul drum pana in Alpii austrieci batut in anii trecuti.

Zis si facut, si dupa un scurt studiu de optimizare a variantelor (eliminand Poiana Brasov, Predeal, Sinaia si Azuga pe care deja le stiam ca pe propriile buzunare cu bune si cu rele) am ales domeniile schiabile Straja, Parang si Transalpina (pe care nu mai avusesem placerea sa schiem pana acum).

Ne-am hotarat prin ianuarie, deci posibilitati de cazare cat sa le numeri pe degetele de la o mana. Cu toate acestea am avut parte de un sejur grozav, zapada perfecta si partii foarte bune.

Ne-am cazat cinci nopti la pensiunea Maia, 3*, din Uricani, situata la 4 km de telegondola din Lupeni care urca in statiunea Straja.

Asadar 4 zile pline de schi, pe un domeniu schiabil excelent situat in Muntii Valcan, langa Parcul Natural Retezat.

Domeniul schiabil Straja insumeaza 26 km de partii, 12 instalatii de transport pe cablu (din care 5 cu nocturna), tunuri de zapada artificiala, in viitor existand un plan de extindere pana la 50 km de partii.

Partia preferata a copiilor a fost "Canal" - 1.4 km deservita de telescaunul 2, forma in "U" sau la propriu de canal, permitandu-le sa oscileze pe schiuri in sus si in jos ca pe un fun-park de role. Amuzant a fost si fun-park-ul de sub telescaunul 1, cu trambulinele sale.

Zapada a masurat 50-60 cm, a nins miercuri noapte asa ca am avut norocul sa schiem si pe zapada proaspata, perfect pregatita de ratracuri.

Faina e si partia Mutu (teleschi), 1700 m altitudine sub Varful Mutu.

Cea mai lunga partie ar fi teoretic Straja (8.1 km), daca ar fi deschis telescaunul Varful Straja (1868 m altitudine) si daca ar fi buna zapada pana la baza Telegondolei (ceea ce nu a fost cazul anul acesta, cu toate eforturile depuse in utilizarea tunurilor de zapada).

Partia Constantinescu a fost si ea ok (telescaun 1), altitudine 1565 m, lungime 1100 m.

Un ski-pass pe toata ziua inclusiv gondola costa 100 lei, indiferent daca esti adult, copil sau pensionar:(

Micul dejun l-am servit la 8.00 fix la pensiunea Maia, asa ca la ora 9.00 deja urcam cu prima gondola din Lupeni spre Straja.

O alta anomalie tipic romaneasca e ca instalatiile pe cablu in Straja au program 9.00-17.00, in timp ce telegondola Straja-Lupeni are ultima coborare la 16.30:(

Pranzul l-am servit pe partie la cabana Edelweiss, ca recomandare cartofii "Edelweiss" bine rumeniti si presarati din belsug cu telemea rasa.

Si un ultim minus (ca sa nu uitam totusi in ce tara schiem): zapada framantata si gheata dintre casa de bilete si telescaunul 1, cca 20 metri, nu deranjeaza nici o autoritate locala, indepartatarea ei nefiind inclusa in pretul ski-pass-ului:(

Totusi, intr-un top realizat de copiii nostri, Straja e cea mai faina! Am subscris si noi, lasand carcotelile deoparte.

In ziua a cincea ne-am mutat centrul de comanda in statiunea Parang.

Cazarea a fost facuta la casa de vacanta Cabana Maly 3* din statiunea Parang, situata la cca 300 m de telescaunul cu 2 locuri care urca pe Masivul Parang.

Domeniul schiabil Parang situat sub varful Parangul Mic (2074 m) cuprinde 7 partii insumand 8 km, grosimea stratului de zapada a fost 50-60 cm.

Baza telescaunului e situata la cca 10 km de Petrosani.

Partia "B" albastra 3.2 km (cu un mic "S" negru si o zona de start rosie) a fost in top, cobori sub telescaun, faci dreapta dupa cabana Krisztian, o iei prin padure pe langa Europarang, cobori "S"-ul in nas dar apoi te relaxezi schiind pe langa susurul paraului pana la baza telescaunului. Peisaj superb, relaxare totala, we love this slope!!!

Pentru cei mai bazati e teleschiul ce urca de pe la mijlocul "B"-ului, traversezi de cateva ori pe teleschi pe scandurele acoperite de zapada paraul, inclinatie mare, coborare pe partie neagra. Zapada, natura, susur de apa, ciripit de pasarele, peisaj incredibil.

Partia Europarang cu varianta prin padure dupa cabana Krisztian are cca 1km lungime.

Fiecare partie are proprietari diferiti:(

Totusi pretul per total e rezonabil, sub Straja, telescaunul cca 15 lei 2 ture adulti, 7.5 lei copii, Europarang 30 lei 10 urcari, teleschi negru 5 lei urcarea pana sus, 2 lei pana la punctul intermediar.

Pranzul l-am servit pe partie la Cabana La Razvan, ca recomandare ciorba de perisoare JJ

In dimineata urmatoare am predat cheile casei de vacanta minunatilor proprietari la 8.00 dimineata si am pornit in tromba spre ultima destinatie, Transalpina Ski.

Distanta Petrosani - Transaplina Ski e de 37 km, noi am facul dreapta inainte de Petrosani pe Valea Jietului, drum modernizat, asfaltat in 2017, o foarte mica portiune fara asfalt, din loc in loc au mai aparut denivelari din cauza calitatii lucrarilor, "uitarea" rigolelor de scurgere si retetelor "imbunatatite" de asfaltare. Totusi drumul se prezenta ok, "la negru" - fara zapada, chiar daca pe marginea drumului zapada avea pe alocuri si jumatate de metru inaltime.

Pe Valea Jietului peisajul hibernal e de vis, in chei perdele din turturi de gheata impodobind versantii.

La ora 9.15 am oprit pe dreapta chiar langa telegondola Transalpina Ski.

Domeniul schiabil Transalpina Ski insumeaza pe hartie 7 partii totalizand 80 km, deocamdata fiind date in folosinta doar 4 partii totalizand 10 km.

Domeniul este construit la 2.000 de metri altitudine, astfel încât zăpada se menţine timp de 5 luni pe an, iar schiorii au parte de un peisaj de vis, cu brazi semeti si o natura de o frumusete rara, cu creste acoperite de zapada care se oglindesc in apele perfect albastre si cristaline ale lacul Vidra.

Telegondola urca de la 1320 metri la 1850 metri (statia intermediara) si mai departe pana la 1925 metri (iar teleschiul continua pana sub Varful Bora 2000 m).

Partia rosie de sub telegondola (mai degraba de nivel negru as spune) masoara 2257 m.

Mult mai lejera si cu privelisti incredibile e partia telescaun (albastra) care masoara 1230 metri si urca pana la 1949 metri.

Grosimea stratului de zapada a masurat 90 cm, vremea a fost insorita, toate ingredientele unei zile perfecte de schi.

Pranzul se poate servi la statia intermediara de telegondola la apres-ski, nu am recomandari pentru ca l-am sarit :). La plecare insa chiar pe marginea soselei sunt tarabe cu langosi, gratare pe care sfaraie carnatii picanti asortati cu mustar si muraturi pe langa care nu am putut trece cu indiferenta :)

Pretul unui ski-pass pentru o zi a fost de 95 lei/adulti si 75 lei/copii.

Per total vacanta de schi in zona Retezat - Parang a fost perfecta, costurile pentru o saptamana fiind cam 30 % din cat ar costa o vacanta la schi in Alpi.

Iar timpii de asteptare la urcare cu instalatiile de transport pe cablu nu au depasit 1 minut, ceea ce reprezinta o mare diferenta fata de spre ex. Poiana Brasov.

Vacante minunate va doresc!

Trimis de raducondurache in 18.02.18 17:02:19
Validat / Publicat: 18.02.18 19:50:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în STRAJA [HD].

VIZUALIZĂRI: 5762 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (raducondurache); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 La schi la Straja, pe partia Mutu. In plan departat telescaunul 2 partia Canal

[18.02.18 20:23:36]

Webmaster, poti insera te rog video: youtube Compilatie Ski Resort Transalpina - GoPro 2:29 min? Multumesc!

[18.02.18 20:25:04]

[18.02.18 20:27:57]

@webmaster: Thanks

[18.02.18 20:38:01]

@webmaster: rog redefinire rubrica, "La schi la Straja" nu e ok pentru ca review-ul se refera la la 3 domenii schiabile situate in aceeasi zona, si anume Straja, Parang si Transalpina Ski. Mai corect ar fi "La schi in Retezat-Parang". Multumesc

raducondurache
Alte impresii din această RUBRICĂLa schi la Straja: