ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.11.2020
SEP-2019
Cuplu
BUN

Gradina Botanică Cluj-Napoca

Într-o zi frumoasă de septembrie, ne-am hotărât să facem o vizită la Cluj Napoca. Traseul ales de noi a fost următorul: Râmnicu Vâlcea – Sibiu – Sebeș - Alba Iulia - Aiud-Turda - Cluj Napoca. Plecând de dimineață, am prins drumul destul de liber astfel încât la ora 10 eram deja la Cluj Napoca.

Primul obiectiv pe care l-am vizitat a fost Grădina Botanica. Aceasta se află în cartierul Zorilor, pe strada Republicii, la numărul 42. Am lăsat mașina în parcarea cu plată de pe marginea drumului din fața grădinii botanice, apoi ne-am indreptat spre poarta de intrare, imediat ce am trecut poarta, pe partea dreaptă se află casa de bilete, de unde am cumpărat biletele de acces în grădină. Prețul lor a fost de 10 lei/persoană pentru adulți. Coordonatele GPS ale locației sunt următoarele: N – 46.762680 și E – 23.588755.

Grădina Botanică se întinde pe o suprafaţă de 14 hectare. Aici sunt cultivate circa 10.000 de categorii de plante specifice, grupate, în mai multe sectoare: ornamental, fitogeografic, sistematic, economic și complexul de sere.

Sectorul Ornamental este menit să ofere vizitatorului o paletă largă de specii şi varietăţi horticole decorative a căror formă şi culoare se schimbă după sezon. Menţionăm aici rosariumul, ce conţine aproximativ 250 de soiuri de trandafiri şi colecţiile de: lalele, narcise, zambile, dalii, cane, gladiole şi crini.

Sectorul Fitogeografic cuprinde mai multe obiective cu tematici menite să grupeze plante din diferite regiuni geografice, cea mai reprezentativă este grădina Japoneză aranjată în stilul tradiţional “gyo-no-niwa” .

Sectorul Sistematic grupează plantele în funcţie de familia din care fac parte şi amplasamentul lor pe scara evoluţiei filogenetice.

Sectorul Economic grupează plantele după modul lor de utilizare în plante: alimentare, tehnice, furajere, melifere şi tinctoriale.

Complexul de sere cuprinde şase compartimente: sera acvariu, palmariul, sera cu plante mediteraneene şi australiene, sera cu plante suculente, sera cu bromeliaceae şi sera cu orhidee şi ferigi.

Vizita noastră la Gradina Botanică a început cu pavilionul unde se desfășura o expoziție de fluturi. Aceștia erau de diferite mărimi, multi colorați. Expoziția cuprinde 15 specii de fluturi exotici preponderent din zona Amazonului și 6-7 specii de fluturi autohtoni, caracteristici pajiștilor tradiționale din zona Clujului.

Am plecat de la sera cu fluturi și trecând pe langa niște cactuși am ajuns în Grădina Japoneză. Aceasta este aranjată într-un cadru tradițional japonez: are un lac artificial, în mijlocul căruia se află o mică insulă legată de marginile lacului, pe o parte printr-un pod curbat japonez la capătul căruia se află o poartă japoneză, iar pe partea opusă se află un podeț din piatră. Pe lac se plimbau nestingherite câteva rățuști.

De la Gradina Japoneză am pornit spre Serele Mari. Serele au o suprafsță de 3500 metri pătrați. Sunt înpârțite în 6 compartimente și anume:

Sera cu plante acvatice – aici se găsesc mai multe specii de nuferi dintre care amintesc lotusul amazonian al cărui frunze pot atinge 1,5 metri în diametru. Florile ce se formează de primăvara până toamna au o viață scurtă de doar 24 de ore, timp în care își schimbă culoarea de la alb la roz.

Pe partea dreaptă a serei se pot vedea plante insectivore, papirusul și trestia de zahăr.

Sera cu palmieri – aici pe lângă o mulțime de palmieri găsim și câțiva bananieri. Sunt prezenți peste 80 de specii de palmieri cu importanță economică sau decorativă, frecvent fiind cultivați și ca plante de apartament. Dintre speciile prezente amintim: cocotierul, palmierul de ulei, palmierul de zahăr, curmalul, palmierul de rafie. Alte specii cultivate aici sunt bananul, eucaliptul, arborele de avocado, liene tropicale, bambus. Majoritatea acestor plante sunt aduse din Japonia, Australia, Asia și Insulele Canare.

Sera cu vegetație din Australia și mediteraneană – aici găsim expuse diferite specii de ficuși și ferigi.

Sera cu orhidee și ferigi

Sera cu bromeliacee: sunt organisme variate, adaptate la diverse tipuri de mediu. Frunzele acestor plante au diverse forme, de la cele ascutite la cele plate, simetrice sau neregulate, moi sau ințepătoare. Unele dintre plantele din aceasta familie sunt insectivore. Sunt originare din America Centrala si de sud: Ananasul, Puya, Bromelia Canistrum; etc;

Sera cu plante suculente. – cum ar fi Haworthia este un gen de planta suculenta care i-a fascinat pe colectionari încă de la începutul secolului al 17-lea, când era privită ca fiind aloe - de fapt ea este doar înrudită cu aloe.

De la sere am pornit spre ultima parte a gădinii. A trebuit să traversăm un pârău care am aflat că se numește pârâul Țiganului, apoi am ajuns la capătul grădinii. Aici am găsit una dintre atracțiile principale ale Grădinii Botanice și anume Turnul de apă, o construcție care servea la irigarea grupelor de plante cultivate aici, cu apă provenită din pârâul Țiganilor și rețeaua de apă. A fost construit în anul 1920 odată cu reamenajarea Grădinii Botanice. Turnul se poate vizita și în interior dar când am fost noi era închis. Lângă turn se află bazine care adăpostesc nuferi și alte plante acvatice sau de mlaștini, iar pe marginea bazinelor se găsesc mai multe statui.

In cadrul grădinii mai există două zone de interes didactic si stiintific:

Herbarul conţine 655.000 de coli din toată lumea, cu valoare ştiinţifică deosebita pentru studenţii şi a cercetătorii din România şi din străinătate și Muzeul Botanic care deține peste 7 000 de piese și exponate, cu caracter didactic și științific.

Dacă ajungeți în Cluj Napoca vă recomandăm vizitarea Grădinii Botanice.

Trimis de zlatna in 01.11.20 10:07:54
Validat / Publicat: 01.11.20 12:43:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CLUJ.

VIZUALIZĂRI: 1235 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

[01.11.20 13:55:53]

@webmaster:  mulțumesc mult.

tata123 🔱
[03.11.20 14:38:15]

@zlatna:  Un obiectiv care a rămas pe lista de „must do” în orașul Cluj-Napoca; în toamna lui 2018 chiar mă pregăteam să vizitez grădina botanică, dar o ploaie nărăvașă mi-a stricat planurile.

Deschisă publicului în 1925, organizată de botanistul Alexandru Borza (al cărui nume îl poartă), Grădina Botanică e locul unde găsești pace, liniște, frumos. Într-un număr al revistei „Boabe de Grâu” din 1930 omul de știință Al. Borza descria noua grădină botanică a Clujului, afirmând: Marele public găsește nu numai recreație și desfătare estetică în acest mare parc public al Clujului, ci poate culege atâtea cunoștințe botanice în diferitele secții ale Grădinii, în sere și muzeu. Numărul vizitatorilor crește din an în an. În 1929 au vizitat cel puțin 30.000 de persoane această Grădină, printre care foarte mulți cetățeni străini, care au dus faima instituției noastre peste hotarele țării.

Numai bine!

zlatnaPHONEAUTOR REVIEW
[03.11.20 15:39:32]

@tata123:  Intr-adevăr este foarte frumoasa și merită sa fie vizitată. Mulțumesc pentru ecou și vot.

tata123 🔱, zlatna
Alte impresii din această RUBRICĂGrădina botanică Cluj Napoca: